Психологическите манипулации в църквата

пространство за срещи и разговор
Потребителски аватар
Next
Потребител

Психологическите манипулации в църквата

Мнениеот Next » ср окт 19, 2016 8:22 pm

Психологическите манипулации в църквата – как да ги разпознаем и какво да правим

Завършва така:
"... По-нататък – натискът на статуса. В йерархическа структура, каквато е Църквата, тя е нещо естествено, още повече, че има определени традиции. Отношението към свещения сан, отношението между различните нива на църковната йерархия. Но дори общуването да е построено от горе надолу и от долу нагоре, това не е маркиране само на „ти” – „вие”. Така се маркира, например, че аз мога да изисквам от теб, но ти от мен не можеш да изискваш. Аз мога да те нагрубя, но ти мен не. Има много статусни маркери, които закрепват отношенията от долу нагоре и от горе надолу. От тях може да се излезе само, ако се отдели статуса от смисъла на изказването. Лека препратка към транзактен анализ: Най-простото, но не най-ефективното е, ако ние трябва да общуваме с този човек регулярно, да съкратим контактите до възможния минимум.

Когато се говори за послушание, също имайте предвид смисъла на думата. Под послушание сега често пъти се разбира изпълнението на нещо, което ти не искаш да направиш, но си длъжен.

Попаднеш ли в жестока манипулативна система, понякога е по-просто да не се опитваш да я преодоляваш, а просто да излезеш от нея, доколкото възможностите за духовно ръководство не са ограничени само до едно-единствено място.

Ако под духовната грижа на някой, вместо да чувствате, че ставате по-силни, че се приближавате повече до Бога, получавате повече любов, вие чувствате все повече и повече несвобода, това е верен признак, че трябва максимално бързо да излезете от затворения кръг и да се посъветвате с някой друг, авторитетен за Вас свещеник."
Потребителски аватар
Next
Потребител

Re: Психологическите манипулации в църквата

Мнениеот Next » чет окт 20, 2016 9:12 am

Най-обикновено изречение може да бъде манипулативно. Въпроса е, дали ти се дава възможност за избор или не. А избора може дори да не е вкаран в текста, а само в интонацията.

Разбира се, ако искаш да погребеш баща си (например), БПЦ-БП не ти оставят избор. Какво да купиш, какво да не купиш. И дали искаш водосвет за здраве по време на погребалното последование или не. Таксите не ги броя, the business is business... За протокола, ако не бяха тия такси и задължителни елементи щяха да получат вероятно повече.

Кой от БПЦ ще ми обясни тая според мен идиотщина: водосвет за здраве по време на погребение?!?
Никъде не съм чел подобно "задължително условие". Или ми е слаба грамотността?

П.п.: Дори Твореца на цялата Вселена не е ограничил свободната воля на човека...
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » чет окт 20, 2016 5:36 pm

И аз не съм чувала. Вероятно търсят начин да заработят повече. Нашата баба попадия, едно че си получава парите, но задължително си взима повечето раздавки - жито, кифли, вафли. Облегчават домашния бюджет.
Ако прави маслосвет, дядо поп претупва надве - натри молитвите и задължително се сяда на тежка софра със скара - бира. Като се нахранят добре и разпитат хубаво си отиват. Погребенията - също. Храниш ги, возиш ги с колата.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » чет окт 20, 2016 5:54 pm

Всеки си има слабости, но по време на опело да си измисляш водосвет за здраве го намирам за нещо като подигравка... Лошото е, когато замирише на бизнес и административно-управленска йерархия.
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » чет окт 20, 2016 7:27 pm

Некст, докато се разправяме кое е по-лошо, всеки ще гледа да дои стадото и да го стриже, чрез разни маркетингови ходове. Един ще иска бонус банкет за двама, друг бонус - водосвет.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » чет окт 20, 2016 8:14 pm

Където съм аз не е така. Но това е друга тема.
По повод горната тема , добре го е казъл старецът на Индже:
"... е да има кой да се грижи за нас, да ни стриже и да ни дои, ама и от вълци да ни пази!"

Гледайки в селската черква католишките холограмни икони в стил "обединена Европа", нещата приличат така:
Изображение
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » чет окт 20, 2016 10:06 pm

Поздравления на Некст за пуснатата статия - изключително важно е да се знаят тези неща. В допълнение трябва да се чете книгата за Младостарчеството в православната традиция, защото пишман-духовните наставници задължително са младостарци. А всички младостарци - задължително манипулатори.

Между другото преди години в този форум, а и в други, беше пълно с манипулатори, на който му се чете да се върне години назад в темите - това, което е описала авторката на статията ще го види на дело :wink:
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » пет окт 21, 2016 1:12 pm

Разбира се, винаги ще има верни Христови пастири, които с вярване ходят, а не с виждане.
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » чет ное 03, 2016 8:54 pm

Колебах в коя форумна тема да споделя неизненадващата ми изуменост. Преди воеме бяъ открил една тема "И не ни въвеждай в изкушение", в която помествах изкушенията, провокирани от православната църковност. Тази тема ми се стори по-подходяща да споделя изумеността си. Днес нищо не може повече да ни изненада. До какво падение стига официалното руско църковно производство в Софрино, което е аналогия на българското такова в Илиенци. Днес илиенското производство не би могло да шокира, както това би било възможно преди политическата промяна. В комунистическите години само илиенското църковно производство можеше да се ползва в храмовете на БПЦ-БП и затова то беше монополно. Днес всеки може да продава каквото си пожелае. В Русия обаче, църковното производство в Софрино си остава водещо за Московската патриаршия. Наред с икони, богослужебни облачения, църковноизводство пуска в обръщение и предмети с "магическо въздействие". Когато благодатта в Църквата секна, остава МАГИЯТА в оправославен вид

Изображение

Ето и една интересна статия на руски език от Андрей Десницки.

Ложкой-загребушкой по лбу

Върни се в “духовници”