MОНАШЕСТВО !

пространство за срещи и разговор
Панайотов
Потребител

Re: MОНАШЕСТВО !

Мнениеот Панайотов » нед юли 18, 2010 8:21 pm

Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Мнениеот m.muladzhikova » нед юли 18, 2010 9:19 pm

Панайотов
Потребител

Мнениеот Панайотов » нед юли 18, 2010 9:39 pm

Панайотов,

Познавам много монаси, които живеят в света. Такъв е бил Божият план за тях. Някои от тях са свещеници, други с по-висок сан - преподаватели в света. Подвига им е голям, защото всекидневно се борят с изкушенията, но твърдо спазват обета си.
За човек това да е без семейство в света - не означава, че е по-пагубно отколкото да приеме монашество. Няма пагубност тук. Има Божи план за човека, и отделно - личен избор.

Поздрави

Привет, ако споделите с мен как тези ваши познати са подредили живота си в света, живеейки с монашески обети / послушание, въздържаниеи нестяжение/ ще обогатите гледната ми точка по този въпрос, разбира се без имена. Аз немога да изляза на улица без да наруша обета въздържание, как да прекарам цял ден със забит поглед в земята. Ако си преподавател, художник или свещеник ок, но ако си шофьор на камион и средата ти е крайно нехристиянска, тогава товара идва в повече...
Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Мнениеот m.muladzhikova » пон юли 19, 2010 5:30 am

Панайотов,

Не познавам монах, който да бъде шофьор на камион. Не мисля, че Църквата би изпратила монах да упражнява такава професия в света. Абсурдно е. Има си правила за монашеството приети на Църковни събори. Тези правила не могат да бъдат нарушавани. Светските професии са несъвместими с монашеството, ако не са в служба Богу. Казах, че монасите в света, които познавам са или свещеници, или преподаватели / в Богословски факултети /, ако са с по-висок сан. И в единият, и в другият пример - те работят в служба Богу - не учат на обичайните светски науки. Отделно, както знаеш, на Запад, има много монашески ордени, които се занимават с милосърдие, просвещение и грижа към ближния. Монах може да служи Богу в света - само ако Църквата го изпрати там. Не може по свое желание. Монаха няма право да напуска пределите на обителта, в която е замонашен - без разрешение. Може да бъде преместен в друг манастир, но само по решение на Митрополита на епархията, на чиято територия се намират манастирите.

В по-горният си постинг нямах възможност да довърша мнението си. Не съм съгласна, че в БПЦ има " идиотщини ". Няма идиотщини в службите, тайнствата и живота на Църквата. Щом твърдиш, че има идиотщини - защо тогава искаш да ставаш монах - православен - към същата тази Църква? Пак повтарям - " идиотщини " в Църквата - такава каквато ни е предадена от Спасителя - няма! Има нелогични и даже - безумни решения и действия във високите кръгове на ръководството на БПЦ, но в самата Църква с тайнствата, Литургията, службите и пр. - не!

Живота на тези монаси и монахини, които познавам и са в манастири - е много труден. Много е малък броят на монасите и монахините днес в България. Стига се и до такива абсурдни положения - при които един монах да се грижи и да поддържа цял манастир сам.

P.S. Панайотов, какво означава " 20г изпитване в света "?

Поздрави
Панайотов
Потребител

Мнениеот Панайотов » пон юли 19, 2010 2:51 pm

Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Мнениеот m.muladzhikova » пон юли 19, 2010 3:08 pm

Панайотов,

Не се поддавай на приказките на миряните или някои свещеници, които казват, че в манастирите можеш само да се погубиш - не да се спасиш. Говори с монаси, говори и с Владиката на Митрополията, към която си. Ако действително е такова желанието ти, моли Бог за напътствия и духовна сила, за да спазиш до край обета си - и го направи.

Поздрави
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » пон юли 19, 2010 3:43 pm

Вижте сега какво пише в Църковното право. Цитирам го: "Монахът винаги трябва да живее в манастир, да пребъдва в пост и молитва, като пази безмълвие и не се меси във военните и мирски дела."четвърти събор, правила 4 и 7.
http://sveta-gora-zograph.com/books/Pra ... ml#d0e1040
Тоест това изключва каноническата възможност за монах в мира. Абсурдното е, че аз познавам поне 2-ма такива монаси.
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » чет юли 22, 2010 1:33 pm

prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » чет юли 22, 2010 1:54 pm

Последна промяна от prokimen на чет юли 22, 2010 1:58 pm, променено общо 1 път.
Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Мнениеот m.muladzhikova » чет юли 22, 2010 1:57 pm

Прокимен,

Съгласна съм. Има девически манастири, с монашески устав на живот, но като цяло - поради липсата на финансови средства манастирите са принудени да приемат не само посетители дошли да се поклонят на светините, а и такива - объркали понятието "манастир" с "туристическа хижа". Така се стига до абсурда жени да нощуват в мъжки манастири и пр. нарушения. Сигурна съм, че има монаси и монахини, които правят всичко възможно да опазят чистотата на обета си, но както беше споменато - има и хора, които не са за там. Проблема, според мен, не е от сега - т.е. виждаме пагубният резултат на процес започнал в миналото.

P.S. Сега прочетох и следващият ти постинг. Отговарям: Аз давам съвет, но решението как да постъпи - е на Панайотов. Каквото и да реши - ще уважа правото му на личен избор. Не се чувствам виновна за съвета, който съм дала.

Поздрави
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » чет юли 22, 2010 2:14 pm

prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » чет юли 22, 2010 2:23 pm

Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » чет юли 22, 2010 2:47 pm

Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » нед авг 01, 2010 7:29 am

Кой е виновен - от безбожен народ - слаби монаси? Или обратното?
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » нед авг 01, 2010 9:02 pm

Върни се в “духовници”