MОНАШЕСТВО !

пространство за срещи и разговор
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Re: MОНАШЕСТВО !

Мнениеот Aurelia Felix » нед авг 01, 2010 9:08 pm

Зограф написа:Може ли ако действително манастирите са се превърнали във "варосани гробници" и са се изпразнили от духовното си съдържание, а и Синодалните палати не е възможно коренно да се различават от тях, да стигнем до извода, че цикъла /колелото на историята на земната Църква/ навлиза във фазата, когато се затваря и започваме да се връщаме към начина на съществуване на Църквата от първите векове??? Тоест не идва ли времето, когато настъпва царството на Антихриста и тогава естествено не би могло да съществува официално Синод /със всичките му салтанати/ и той да учи и проповядва официално срещу предтечите на Антихриста, а после и срещу самия него. Същото се отнася и до манастирите, които не са съществували първите три века от историята на Църквата??? Впрочем как мислите каква е апокалиптичната перспектива за църковната организация и администрация????

респект!
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » пон авг 02, 2010 4:11 pm

Тигър написа:докато бях протестантка нямах добро мнение за манастирите по принцип. за съжаление все още не мога да си променя лошото мнение, което само се затвърди от четенето на тази дискусия, точно отразяваща реалността.

Не е проблема в манастирите, а в хората. А който търси Бога няма да бъде оставен от Него и в крайна сметка ще изплува полека лека. Можеш да видиш например сериозните хора във форума - повечето сме малко или повече "духовни сираци". Сами сме търсили, блъскали сме се, затъвали сме в блата и сме се измъквали. Колцина ще се похвалят че са имали истински духовен наставник - светъл пример, който да следват и който да ги вземе под крилото си? Макар че сигурно всеки е срещал по-зрели от него вярващи, които са му помагали в някой моменти, струва ми се че повечето сами сме проправяли пътя си като цяло и сме разчитали главно на Бог да ни помага. И с "Божията благодат сме каквото сме". Не че сме станали вече съвършени, но с Неговата помощ сме стигнали дотук и се надявам че ще стигнем и по-далече...

Така че може би щеше да е хубаво да са идеални манастирите, но не би. Това обаче няма спре монасите, които са решили наистина да търсят Бога с цялото си сърце. Сигурен съм че и там си има такива хора, които се борят да живеят с Бога и да разпръскват светлина също както ние се борим тук. А за много хора може да се окаже и полезно че няма нечий гръб на който да се излегнат - нека се учат те самите да търсят, да помагат на другите и да страдат за Божието царство...
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пон авг 02, 2010 8:54 pm

Тодоре, със всичко написано от теб съм съгласна. а особено с уточнението, че проблемът не е в манастирите, а в хората! съжалявам, че не се изразих точно. също така искам да уточня, че имах предвид положението в България в момента, тъй като в Русия например има истински монаси.
ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » пон авг 02, 2010 10:04 pm

Тигър написа:Тодоре, със всичко написано от теб съм съгласна. а особено с уточнението, че проблемът не е в манастирите, а в хората! съжалявам, че не се изразих точно. също така искам да уточня, че имах предвид положението в България в момента, тъй като в Русия например има истински монаси.

В Русия няма истински монаси.
Кой те излъга ...ъъъ... заблуди?
В Православието има само двама истински монаси в момента - единият е май в Атон , другият ...ъъъъ.... не знам, но не е в Русия. :wave:
Панайотов
Потребител

Мнениеот Панайотов » вт авг 03, 2010 12:27 am

Когато става въпрос за съвременното монашество в БГ и се стига до извода, че няма сериозно такова, понеже духовенството се занимавало повече с угаждане на плътските нужди отколкото на духовните, аз се сещам за св.Иван Рилски, който живя и се подвизава във време, когато Богомилската ерес се ширеше из Българските земи, подпомагана от разгулния живот на бяло и черно духовенство. Но този упадък сред епископи, свещеници и монаси тогава не е дало основание на св.Иван Рилски да напусне редовете на БПЦ и да търси спасение извън църквата, напротив той поведе борба със себе си и стана светец във време напълно неподходящо за спасение, според критериите, който прилагаме ние в днешно време. Бог помага на онези, които истински желаят да се спасят, каквито и бездуховни времена да си мислим, че са настъпили, спасението винаги е възможно, защото Бог е всесилен, не ни е виновно времето или църквата а нашето маловерие и мързел.
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » вт авг 03, 2010 9:19 am

Тигър написа:Тодоре, със всичко написано от теб съм съгласна. а особено с уточнението, че проблемът не е в манастирите, а в хората! съжалявам, че не се изразих точно. също така искам да уточня, че имах предвид положението в България в момента, тъй като в Русия например има истински монаси.

Повече залагам на икономическата причина за многото монахини и монаси в Русия и Украйна, не на религиозната. Изобщо отвън нещата изглеждат по един начин, а истината е съвсем друга.
Paladin
Потребител

Мнениеот Paladin » ср авг 04, 2010 4:58 pm

Имаме исторически традиции, ето:
Исихазмът (от гръцки: ἡσυχασμός, от ἡσυχία, спокойствие, тишина, уединение) е мистическо течение в православното християнство, според което при усилена молитва и вглъбяване, вярващият може да постигне единение с Бог.
Исихазмът се разпространява в края на XIII и началото на XIV век в Света гора и в други манастирски обители в Мала Азия и на Балканския полуостров. Около 1335 г. един от видните проповедници на това учение - монахът св. Григорий Синаит, с помощта на българския цар Иван Александър, основава в планината Странджа, в областта Парория, свой манастир.[1] В него бързо започва да се стичат монаси от Византия, България и Сърбия, привлечени от славата на Григорий Синаит. От него те се запознават как да практикуват исихазма. В продължение на около 10 години манастирът в Парория, а и тези в Света гора, стават духовни селища, където били подготвяни десетки монаси исихасти. Те от своя страна, завръщайки се в родните си места, обикновено основавали манастири. Мнозина от тях заели високи постове в местните църкви. По този начин исихазмът бързо се разпространява в целия православен свят.
Според исихазма най-важното средство за непосредственото богопознание и истинско богословие е методът на постоянната молитва. Първото условие за истинската молитва се състои в постигането на „внимание“, като умът се концентрира „в сърцето“. На практика се повтаря кратката, така наречена „Иисусова молитва“: „Господи, Иисусе Христе, Сине Божий, помилуй мя“.„Традицията на Иисусовата молитва“.
Във Византия исихасти се наричат монасите, които прекарват живота си в усамотение и молитви. Самото понятие произлиза от гръцката дума „исихия“, която означава „спокойствие“ или „безмълвие“. През XIV век, за разлика от предишните векове, исихазмът се превръща в широко разпространена монашеска практика, а бързо след това и в учение, което си поставя за цел да възстанови прекъснатата връзка между човека и Бога. Исихастите проповядват, че единението с Бога може да се постигне, когато човек успее да види Божествената светлина. Това се постига чрез особена исихастка практика. Тя включва поставянето на тялото в специално положение, задържане на дишането и непрекъснато повтаряне на Иисусовата молитва. По този начин човек постепенно достига до състояние на блаженство и в края на краищата съзира Божествената светлина - онази, която преди това били в състояние да видят само учениците на Иисус Христос.
През втората четвърт на XIV век привърженици на исихазма стават много видни византийски богослови, между които изпъква със своята начетеност и познания Григорий Палама. Чрез неговите богословски произведения и чрез споровете, които той води със своите противници, исихазмът се превръща в учение, което претендира, че отразява самата същност на православното християнство.
Св. Григорий Палама е апологетът на исихазма и богословът, а св. Григорий Синаит е учителят и практическият наставник.
Първите учители на българския исихазъм са св. Теодосий Търновски (около 1300 - 1363), св. Ромил Видински, патриарх Евтимий и митрополит Киприан Киевски. Съзерцателното монашество се разпростира из цялото славянско християнство през късното средновековие.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » ср авг 04, 2010 5:57 pm

Панайотов написа:Бог помага на онези, които истински желаят да се спасят, каквито и бездуховни времена да си мислим, че са настъпили, спасението винаги е възможно, защото Бог е всесилен, не ни е виновно времето или църквата а нашето маловерие и мързел.

разбира се, аз лично никога не съм твърдяла обратното. що се отнася до "нашето маловерие и мързел" - не обобщавай толкова, защото не си сърцеведец.

св. Йоан Рилски е бил отшелник, а не монах в манастир.
Paladin
Потребител

Мнениеот Paladin » ср авг 04, 2010 6:27 pm

св. Йоан Рилски е бил отшелник, а не монах в манастир.[/quote]
Това е така. Но в началото той се главявал да работи земеделска работа в един или друг манастир, изчитал е наличните книги и е отивал другаде- така пише в житието му.
Починал на 18 август 946 година
Манастирът „Свети Иван Рилски“ е построен на мястото на стара постница през 927-941 г. от Иван Рилски (или, според някои автори, от негови ученици) в Рила планина.
Наистина, първо учениците му са имали колиби и ходели при светеца в пещерата.
Но ако са верни годините, навярно Рилския чудотворец е успял да види построената обител.
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » пон яну 03, 2011 8:47 am

Интересува ме следното. Гледах много филми за руските манастири и там се казваше, че човек може да пребивава в манастир като "работник". Не просто поклонник, а такъв, който помага в манастирските трудове. Примерно- сечене на дърва, доене, строително-ремонтни работи, копаене...
Идеята много ми хареса и през лятото изпълнена с ентусиазъм звъннах в един манастир. Няма да кажа кой. Жената сравнително стеснително, отклони напъните ми да помагам и ми предложи просто да си платя таксата и да остана.
Значи, ако човек желае да вложи труд в манастир, ще трябва да е платежоспособен преди всичко. Ами ако е безработен, както в моя случай? Да си налягам парцалите и да ида, когато разполагам с парите? Не трябва ли манастирите да са оазис , където изнемощялата душа да почерпи вяра?
Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Мнениеот m.muladzhikova » пон яну 03, 2011 11:29 am

Ника,

На монастирите миряните най-добре могат да помогнат с парични дарения, или с предметни / предмети за бита в манастира /, но след предварително запитване дали този предмет е необходим.

Поздрави.
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » пон яну 03, 2011 7:59 pm

Ника написа: Гледах много филми за руските манастири

Явно у нас няма такава практика.. Може да е имала някакви причини жената, които не е могла да сподели с теб, а може и просто да е било много изненадващо за нея. Едва ли й се случва всеки ден подобно нещо. :think:
Иначе да - би било много добре, похвално даже. Но пък и непознат човек не може да натовари с някаква задача - знам ли, всеки си има тертип на работа.. Вероятно, ако те опознае по-добре ще приеме. :)
arise
Потребител

Мнениеот arise » вт мар 01, 2011 9:13 am

Интересна тема, хвърлих поглед върху някои от мненията. Все пак желая да задам някои въпроси за монашеството и аз. Жалко наистина, че монашеството в днешни дни не е това което е било в миналото. Знаем за монасите по време на Златния век на България, знаем и за монасите през Възраждането, за съжаление в днешни дни монашеството не е това, останали са доста малко монаси по манастирите в България. Искам да попитам как е начина на живот на монасите? В колко часа стават, какво правят сутрин, как им минава денят, какво е тяхното занимание в манастирите? Също искам да попитам замонашването как става? Някъде бях чул че това ставало доброволно, всеки случаен човек е можел да стане. Вярно ли е това? Питам го защото ако наистина е така, то е то защо монашеството в България е толкова трагично. Но все пак трябва да има монаси по манастирите и в тази духовна криза в която се намира България, явно защо замонашването става доброволно. Как наистина става замонашването доброволно или трябва да се мине през духовна академия ?
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » вт мар 01, 2011 10:33 am

arise написа: Как наистина става замонашването доброволно или трябва да се мине през духовна академия ?

Драги Арис,
Винаги замонашването е ставало не само абсолютно доброволно, но и след изпитване дали не си дошъл да ставаш монах поради някаква житейска причина /като либса на жилище, "нещастна любов и. т. н./ До скоро на Атон това да не се става монах по-рано от 3 годишно пребиваване в манастира като послушник беше задължително. А що се отнася до изискване за някакъв "образователен ценз" - такова условие никъде и никога не е имало, имаме случаи /като св. Павел Препрости/ когато възрастен мъж, неграмотен, оставил семейството си поради изневерите на жена си /както е било в този случай/ да не желаят първоначално да го приемат, но когато видели, че той е твърд в желанието си, са го приели. Този "неграмотен" светец изгонвал бесове от болни и то при случаи, когато всички други старци не са могли.
ioio
Потребител

Мнениеот ioio » вт мар 01, 2011 4:41 pm

Гледах филма на Карбовски за Христина. И много се изненадах от желанието на живота и. А именно – да бъде погребана в двора на манастира си. Колко ли тъп трябва да бъде един човек, за да си мисли, че за Бог има значение кой къде ще е погребан и дали ще е монах или мирянин. В някой манастири съм усещала такова чувство на униние и отчаяние само от няколко минутен престой, в други пък – ужас от нещо неопределимо, от някакво много зловещо присъствие. И разбира се много съм се озадачавала. Та нали именно там, човек трябва да усеща мир и покой в душата си.
Колкото и да желаех да изпитвам второто не можех да си го самовнуша. Толкова ярко и силно бе усещането на негативното.
Чувствам се добре там, където има деца, радост, любов и надежда. Вероятно и другите хора са като мен, затова в манастирите няма хора.
Човек може да обича Бога навсякъде. И е важно не това, къде е, а дали е чист пред Бога или живее в лицемерно смирение, дива жестокост, човеконенавистничество и страх.

Върни се в “духовници”