MОНАШЕСТВО !

пространство за срещи и разговор
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Re: MОНАШЕСТВО !

Мнениеот Чехълче » вт мар 01, 2011 5:09 pm

йойо, малко ме притесняват чувствата, които напоследък те спохождат...сънуваш разни неща, сега и наяве...Отец Иоан рече ли нещо по тази тема?
ioio
Потребител

Мнениеот ioio » вт мар 01, 2011 6:30 pm

Чехълче написа:йойо, малко ме притесняват чувствата, които напоследък те спохождат...сънуваш разни неща, сега и наяве...Отец Иоан рече ли нещо по тази тема?

Тогава въпросът не бе актуален. Сега е поставена темата. Православието и вярата не са само догматика. Човек трябва да си даде сметка и за чувствата, които изпитва. Винаги съм била чувствителен човек и не виждам нищо обезпокоително в това, така че нямай грижа за мен. А с отец Иоан говорихме за много неща, и може между другото да съм споменала нещо и за това, но не си спомням.
ioio
Потребител

Мнениеот ioio » ср мар 02, 2011 10:24 am

Миналото лято бях в няколко манастира в Гърция. В 4 часа сутринта игуменката на манастира стана да ни отвори и ни изпрати. Усмивката не слизаше от лицето и през цялото време. Ведра, широка, добра усмивка и напълно искрена, дори и в този ранен час. А тя бе сама в много голям манастир близо до границата. "Св. Макарий" май се казваше, една от църквите към манастира.
В "св.Параскева", на тръгване, имах желание отново да се поклоня в храма и да си осветя иконки, но ми беше неудобно да ангажирам монахинята със себе си – да влиза и тя с мен, така че се отказах, но тя дойде хвана ме за ръката и с много мил и галещ глас, майчински топъл ми каза: "Ела, ела".
В манастира "св. Троица", преди беше игумен архимандрид Дамян. Всеки път пеехме с него. "Чистая Дево" и други песнопения. Сега там имаше нов игумен, който също много добре ни посрещна и въпреки езиковата бариера, ни даде възможност да узнаем много важни неща. В манастира "Св. Богородица – Икосифиниса", имаше едно момиче от България като послушница. А защо това момиче не е тук? Когато писах вчера за монашеството, с което си писание обезпокоих Чехълчето имах предвид тази съпоставка. Като в манастирите, които имах предвид вчера, съм била и преди години. И съм се усещала съвсем различо. Значи в последно време се е случило нещо и е добре да го знаем. За да се променят нещата. Може би трябва да се понамали човешкият елемент, защото това е дом на Бога. И хората не искат да усещат студенина и надменност, а търсят малко топлота и разбиране. Разбира се, възможно е да не знам трудностите на хората там и да изглежда, че ги съдя, затова им искам и прошка, но нали искаме всичко да е по-добро отколкото е. Защото е за Бога и страдащият – ближен.
ioio
Потребител

Мнениеот ioio » ср мар 02, 2011 1:27 pm

И за да приключа със случая и за да ми е чистта съвестта ще разкажа един случай. Спах в една стая с около 20 легла, като само едно бе свободно – това до мен. Около полунощ пред вратата се развихри някаква свада. Някой люто се караше на друг. Жените в стаята казаха, че лудата идва. Цялата изтръпнах, защото тя трябваше да легне до мен, а преди това бях видяла жена с много неадекватно поведение. Ужасих се, че ще спим на една педя разстояние. Слава на Бога в стаята влезе не тя, а една дребна женица с лице като трагична маска. Гледаха я злобно, а една я нарече "рошло" и и нареди да ляга и не мърда. Цяла нощ жената плака. На сутринта я чух да казва по телефона, че и е било зле на сърцето, но си е забравила лекарствата. Съвестно ми е и до днес, че не се осмелих да кажа и една утешителна дума на плачещата жена и че подло мълчах.
Описвам случая, за да направя уточнението, че в повечето случай, проблема не идва от монасите или послушниците, а от външни хора, които помагат понякога и се изживяват като много "вътрешни" и смятащи, че имат правото на подобно поведение.
Потребителски аватар
DobromirDimittrov
Потребител

Мнениеот DobromirDimittrov » ср яну 04, 2012 1:15 pm

Монашеството е едно възвишено служение Богу!
Но за съжаление в наши дни то се крепи на тънка греда,добре че все още има малко хора, които го поддържат.
Нека се замислим какво става,че някои манастири по света започват да западат а това е една много плачевна ситуация.
Па и в този свят обладан от материалното много малко хора биха тръгнали по пътя на монашеството.
Много ми хареса книгата на Архим.Иларион "Пътя на монаха". В нея се представя не в много разширен вид делото и всекидневния свят живот на монасите.
Tarasios
Потребител

Мнениеот Tarasios » пет ное 29, 2013 9:15 pm

http://www.vesti.bg/bulgaria/obshtestvo ... ir-5999358
http://www.vesti.bg/bulgaria/razvrat-v- ... to-5999624
http://www.blitz.bg/news/article/236397

Ако синода не вземе мерки и срещу останалите нему подобни, повечето хора може да склонат към протестантство или атеизъм. Дедо Неофит само си стискаше ръцете с тия и ония вместо да направи нещо по такива болни места в родната ни БПЦ.
Потребителски аватар
Hatshepsut
Потребител

Мнениеот Hatshepsut » съб ное 30, 2013 6:07 am

Tarasios написа:http://www.blitz.bg/news/article/236397

http://vbox7.com/play:7f31b07429

Може би няма да повярвате, но има хора, които отричат, че това е вярно и твърдят, че е измислица или пък скалъпена работа :crazy:

Подобни неща за монаси и владици се пишат по вестниците от години и признавам, че това беше една от причините да се откажа от християнството.

Tarasios написа:Ако синода не вземе мерки и срещу останалите нему подобни, повечето хора може да склонат към протестантство или атеизъм...

Има много повече варианти от протестантството и атеизма, аз лично се ориентирах към езичеството wink:
Tarasios
Потребител

Мнениеот Tarasios » съб ное 30, 2013 7:51 am

Ти си в една Църква заради догмите и каноните, не заради такива като този дето са много. Също така ходиш в храма за да се молиш на Господ, а не за да се радваш на свещеника или на хората там. Как може пък да гледаш положително на езичеството, че то е пълно с разврат, содомия, кръвосмешение и т.н? Защо си се отказал от истинската вяра след като содомията е строго забранена при нас, не те познавам, но предполагам, че си чел Стария Завет.
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » съб ное 30, 2013 2:01 pm

Това момче (йеромонах Кирил) все ще си намери работа някъде, няма да умре от глад.
Добре направиха, че огласиха случая и дано още по-добре да се почистят манастирите ни от хора, у които огъня на любовната страст гори.
Мен ме смути друго. Добре в манастира имало 80% обратни. Игумена бил болен човек. А някакъв друг си имал любовница. И този някой цъфна едва ли не като китка между останалите.
Ами че, може ли така, бре джанъм?
Обратните лоши, ама тези с нормалната ориентация - те са наши хора.
Е, наши, наши, ама да си въртят любовта навън. Да иде, да се хване на работа и да храни жена си.
То не може така, хем манастирска чорба, хем либоф, хем душата в рая, не може! Няма безплатна чорба на тоя свят.
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » съб ное 30, 2013 3:12 pm

Ника, съгласен съм, но не става дума, че обратните били лоши, а другите добри. Става дума за лицемерието. То е крещящото в случая. Като е обратен, просто да не се пише вярващ, да си бъде обратен невярващ, поне няма да е лицемер. Ще има надежда за него, може да се покае. Но когато си обратен и то такъв като тия, нагли, и с епишеш вярващ, че и си даже в тн. клир, тогава за тебе хептен надежда няма, свършен си. Лицемерието ти е ужасно. Дали такъв може да се покае? Незнам, незнам дали въобще има съвест.

Неофит, патриархът и другите от синода, ако не вземат мерки срещу тези хора и въобще срещу извратеняците в БПЦ, то тогава, аз лично, ше се усъмня в това, дали и те не са в този кюп, на хората без съвест и живеещи в тотално лицемерие.

Hatshepsut, ние не сме християни, заради каноните, както тарасиос ти писа, ние сме християни, понеже Господ Иисус има думи на вечен живот, и не само това, християни сме понеже Той ни прости греховете и прощава, и ни роди за жива надежда, за надежда за възкресението на мъртвите и вечното царство на правда. Там те уверявам, че няма да влезе нищо нечисто, нито тези което обичат лъжата и лъжат, нито лицемерите тн. Така че това, че ти си избрала езичеството е свидетелство, че Господ не ти е простил греховете, не за друго, понеже не си се покаяла. Поне не си бил/била лицемер, това е добре. Така, че не бъди невярващ, заради тези които сатаната е вкарал тайно да рушат вярата в умовете на хората, но бъди вярващ заради делото и личността на Господ Иисус Христос, понеже той е който ни избавя/ по благодат/, от идещия гняв, който неминуемо ще се стовари върху този прогнил от грехове свят.
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » съб ное 30, 2013 7:01 pm

Hatshepsut написа:Подобни неща за монаси и владици се пишат по вестниците от години и признавам, че това беше една от причините да се откажа от християнството.

Народа има за всичко подходящи поговорки, като например: "Заради поп Илия, няма да се откажа от свети Илия!" Заради греховете на човеци, които са надянали по едно черно расо и един голям кръст и се бият в гърдите, че уж са християни, заради тях ли се отричаш от Христа? Ти знаеш, че те не са ученици на Христа и такива не са в Неговото стадо. Защо не погледнеш живота на Христовите ученици и светиите, а се взираш в гнусните дела на блудници и престъпници и обвиняваш, че те са причина да се отречеш от Христа. По такава логика и съображения не може да си станал езичник. Единствено подхожда да се ориентираш към сатанизма. /Да не дава Бог такова безумие никому!/ За съжаление рибата замирисва от към главата и ако са се вмъкнали привидно в Църквата, агенти на злото и безбожието нищо чудно, че те възпроизвеждат и толерират себеподобни, но това е само привидност, колкото и да викат високо Господи, Господи, - отговорът от небето е един: "Махнете се, не ви познавам!"
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » съб ное 30, 2013 7:08 pm

То езичеството си е скрита форма на сатанизъм. Колко народи навремето са имали човешки жертвоприношения на "боговете" си?!
И не само на тях. Умре мъжа и заравят и жената с него. Или каквото още там.
Че и по тия земи...
Anselm
Потребител

Мнениеот Anselm » съб ное 30, 2013 8:07 pm

Зограф написа: За съжаление рибата замирисва от към главата и ако са се вмъкнали привидно в Църквата, агенти на злото и безбожието нищо чудно, че те възпроизвеждат и толерират себеподобни, но това е само привидност, колкото и да викат високо Господи, Господи, - отговорът от небето е един: "Махнете се, не ви познавам!" [/color]

Зограф, вие обяснявате нещата много по-умело от мен.
Позволявам си да се самоцитирам, но не защото се мисля за някакъв мъдрец, а защото тези неща са очеизвадни.
Anselm написа:В раздела за кино пуснах линк към едно документално филмче, в което психолози размишляват над психологическия профил на лидерите в политиката и бизнеса. Основната идея е, че "рибата се вмирисва от към главата". Затова съм умерен песимист, т.е. от сърце ми се ще нещата да се променят, но не виждам как. Дано греша!
Tarasios
Потребител

Мнениеот Tarasios » съб ное 30, 2013 9:18 pm

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=2504224
Ето такива ни трябват, един голям духовник е о. Силвестър, който не го е страх да говори истината. Поздравление на дядо Йоаникий за изключителните клирици в епархията му.
ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » съб ное 30, 2013 9:21 pm

Next написа:То езичеството си е скрита форма на сатанизъм. Колко народи навремето са имали човешки жертвоприношения на "боговете" си?!
И не само на тях. Умре мъжа и заравят и жената с него. Или каквото още там.
Че и по тия земи...

Да ме прощава Next, но въпросните народи които са имали човешки жертвоприношение на "боговете" си, вече ги няма на този свят. Точно такива народи Бог - Живият Бог се е погрижил вече да ги няма. Останали от такива народи са само руини и нищо друго.
Всеки народ които посегне на Свят човек без грях да е извършил и ... до там му е на такъв народ.
Справки - историята. Евреите нямаха държава 2000 години. Маи, инки .... също.
Така, че има възмездие и Божия справедливост.
Който си обича Бога, заради Бога - на него друго не му трябва освен да знае Божите Закони и да ги спазва. Би било добре, да има много такива хора, че да са една цяла общност и да си помагат взаимно. Но точно пък тогава идват неприятностите. Истинската Божия Вяра е дълбоко скрита в сърцата на хората. Вярно е, че не всеки който вика "Господи" мисли в сърцето си за Бога и бива чут от Бога, но ние хората не знаем помислите на сърцата на ближните си. А когато ги научим тези скритите помисли, в повечето случаи вече е късно, защото сме оплетени и взаимно зависими в отношенията си. Това не е никаква тайна, нали!? Твърде често привидно "големите тайни" са в малките и простички неща. На мнение съм, че при Бога няма големи тайни. Те стават големи в устата на хората. Мисля си, че човек може пак да живее като монах и без да е монах с расо. Достатъчно е само да повярва в сърцето си и пак там да пази Божите Заповеди.
Много обидно и криво ми става, като ви чета напоследък. От всякъде само хули и грозни неща чета. Всеки гледа да каже, че чашата е полупразна. Тук между нас също се сипят обиди и хули. Е, няма роден човек на този свят без да има поне един мъничък грях или хайде поне да не е грешил по човешки ..... няма такъв. Един дойде на този свят без Грях, пък те и Него убиха и разпнат сред престъпници като престъпник.... та какво остава за нас простосмъртните хора.

Върни се в “духовници”