Какво е апологетика

академични, професионални, лични разговори
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Re: Какво е апологетика

Мнениеот Мария » съб апр 10, 2010 12:27 pm

Еее, когато решиш - знаеш адреса на форума. :)
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » съб апр 10, 2010 1:21 pm

Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » нед апр 11, 2010 5:13 pm

Мира, отдавна съм простил. :D

Извини ме, но вяроятно не съм достатъчно самокритичен и не бих могъл да опиша ситуацията по този начин.

Всички знаем, че не чужбина е мелачката, а света.

Поздрави,
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » нед апр 18, 2010 10:20 pm

Пак се налага да говоря за АБВ на вярата. Малко със закъснение пиша, но спорума не ми е приоритет.
Писаното във връзка с тази тема ми припомни една случка от преди повече от 10 години. Двама новоповярвали се скараха и почти се сбиха пред другите. Все пак аз не се отказах и реших да продължа да разяснявам основните истини на християнството. След време те решиха да се покаят за това събитие. Казах им: „Пред всички сте съгрешили - пред всички ще се покаете.” Изправих ги пред всички и единия каза: „Прощавам ти!”. И другия на свой ред каза:”Прощавам ти!”. „Не,не!Не така” – поправих ги аз. След кратко разяснение те се поправиха и си казаха един на друг: „Прости ми!”

Винаги съм се очудвал на начина по-който някои хора мислят. Когато някой се извини те решават че са правите. Заради това ще се наложи да обясня. Аз се извинявам независимо дали вината ми е 99% или 1 %. Не искам и 1% да стои между мене и Бог. Проблема е, че когато се покая, другите решават – „Е, дойде му акъла в главата, че не е прав”, вместо да се замислят за своята вина. Вианги съм бил много внимателен за какво точно се извинявам, и пак твърдя, че това, което съм писал в темата тук е АБВ на вярата.
Тигър, благодаря че ми писа, че ми прощаваш. Притеснявам се само да не си заслепен от моето покаяние. Извинявай че те разсейвам от МИТологичните теми, но не чух твоето извинение.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пон апр 19, 2010 10:32 am

Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » пон апр 19, 2010 7:04 pm

Тигър, има разлика между това да са ти простили и да поискаш прошка. Двете не са свързани. Можеш да поискаш прошка и да не ти простят. Тогава проблема си е на непростилия. Може да бъде простено, без другия да е поискал прошка. Тогава проблема си е на този дето не е поискал прошка. От нас като християни винаги се очаква да прощаваме, независимо дали другите са ни поискали прошка. И ние като християни искаме прошка и се освобиждаваме, независимо дали другите са ни простили.

Аз моята част направих. Останалото вече не е мой проблем.

Върни се в “богослови”