Вечно ли е наказанието ?

академични, професионални, лични разговори
Мариян
Потребител

Вечно ли е наказанието ?

Мнениеот Мариян » пон окт 11, 2010 1:53 am

Наясно съм с факта че темата " Вечен ли е пъкъла ?" е доста обсъждана, но не успях да намеря подобна тема в сайта, въпреки че търсих и съм 100 процента сигурен че я има някъде. Ама какво да направя не я намерих. Не случайно я пускам в раздел богословие, понеже търся по-сериозни аргументи (въпреки че кой не би). Искам да кажа че очаквам сериозно отношение зареди самия раздел "Богословие". Това което намерих и се надявам да дава някаква яснота, от към идеята че наказанието не е вечно е :

1 Тимотей 4
10. понеже затова се трудим и се подвизаваме, защото се надяваме на живия Бог, Който е Спасител на всички човеци, а най-вече на вярващите.

Матей 5 :
21. Чули сте, че е било казано на древните: "Не убивай; и който убие, ще бъде виновен пред съда."
22. А пък Аз ви казвам, че всеки, който се гневи на брат си без причина, ще бъде виновен пред съда; и който каже на брат си Рака, ще бъде виновен пред Синедриона; а който му каже: Бунтовни безумецо, ще бъде виновен за огнения пъкъл.
23. И така, като принасяш дара си на олтара, ако там си спомниш, че брат ти има нещо против теб,
24. остави дара си там, пред олтара, и първо иди и се помири с брат си, и тогава ела, и принеси дара си.
25. Бързай да се сдобриш с противника си, докато си на пътя с него към съдилището, да не би противникът ти да те предаде на съдията, а съдията да те предаде на служителя и да бъдеш хвърлен в тъмница.
26. Истина ти казвам: Няма да излезеш оттам, докато не изплатиш и последния кодрант.
ven4e
Потребител

Re: Вечно ли е наказанието ?

Мнениеот ven4e » пон окт 11, 2010 1:22 pm

Има такава тема:

Мисля е известна позицията на християнството в цялост спрямо вечността на наказанието - православната, католическата и протестантската позиция изповядват именно това. Има обаче сред Православието и частни богословски мнения, които се изказват напоследък. В желанието си да се върнат към апокатастасиса - учението за всеобщото спасение, осъдено на 5 Вселенски Събор - те подлагат на критика "общоприетото понятие за вечните мъки", представляващи сами по себе си, както счита П.Евдокимов, само "ученическо мнение, опростенческо богословие" ("Жената и спасението на света, Минск, 1999). Признаването вечността на мъченята според Евдокимов се явява само "педагогически инструмент на страха", който понастоящем "не действа, но рискува да приближи християнството към исляма". С призива да се престане с "чудовищните вярвания на миналите векове" (имат се предвид вярванията във вечността на мъченията) се обръщат и авторите на "Семеен катехизис", Лондон, 1988. "Може ли Бог на любовта, възвестена чрез Христос, да наказва безкрайно за греховете на този временен живот? Нима могъществото на злото е толкова голямо, че ще съществува дори и тогава, когато "във всички" ще се възцари Господ?" - такъв риторичен въпрос поставя о.А.Мен в "Синът Човешки", 1983. Други религиозни мислители, които застъпват тази теза, са прот.С.Булгаков и В.Соловьов. Аз лично не премам апокатастасиса, но в момента не ми се оборва (а и нямам време).
Мариян
Потребител

Мнениеот Мариян » пон окт 11, 2010 3:47 pm

Благодаря за изчерпателния коментар, ще прочета темата от начало до край, благодаря и за самия коментар по темата. :thumbup:
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пон окт 11, 2010 8:39 pm

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пон окт 11, 2010 9:02 pm

Последна промяна от ven4e на пон окт 11, 2010 11:52 pm, променено общо 1 път.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пон окт 11, 2010 9:32 pm

Да не изпадаме в софистика. С примери от гръцки и руски автори трябва да се внимава поради склонността към отвлечени расъждения. Писано е ясно, че след Временния съд мъките продължават до Страшния съд, където би могло да се стигне до промяна на състоянието, но след Страшния съд мъките са вечни. Дали са състояние или място не ни интересува, а че трябва да ги отбягваме.

Истина ти казвам: Няма да излезеш оттам, докато не изплатиш и последния кодрант.

Това очевидно се отнася до времето преди Страшния съд, от това което ни е открито.
sluntce
Потребител

Мнениеот sluntce » пон окт 11, 2010 9:47 pm

Аз ли не съм наясно или в Евангелието се казва, че в Деня на Страшния съд душите от Ада ще бъдат унищожени в огнено езеро- тоест за тях няма "после".
Tor
Потребител

Мнениеот Tor » пон окт 11, 2010 10:08 pm

Моето мнение е че ако отхърлим апокатастасиса е много по-лесно да навържем каноните и Библията в една доктрина.
Обаче възниква въпроса:
-Ами нали Бог е любов??? Откъде накъде хилядолетни мъки за некви си кирливи 70 години грешен живот?
Ако приемем че нема вечни мъки...тогава трябва да обосновем следните въпроси:
-Чистилището, митарствата, Частния божи съд, Преражданенето, Закона за кармата и т.н...

Видно е с просто око че приемането на апокатастасиса повдига ред нелицеприятни въпроси за който и да е клон от Християнството. И за католици и за протестанти и за православни.
Защото логично е ако приемем апокатастасиса, че човек бива митарстван,съден и връщан отново на земята на поправителен. Да се издигне на по-високо ниво и даизкупи старите грехове.
За целта ни трябва обаче, нещо като чистилище, Закон за кармата и митарства. ...А това не е добре и е против догмите.
Много по лесно е да отсечем:
-Нема апокатастасис! За 70 години невнимание те чака цяла вечност мъки!

..Естественно това е крайно нелогично и противоречи на същността на Бога, защото Бог е любов а не изрод. Но,..по-удобно е за догмите.

Та лично аз смятам че няма вечни мъки, няма как да има и математически и логически погледнато. Ти биваш наказан за лошотията си , връщаш се отново напоправителен на земята, отново се явяваш на съд и т.н и т.н докато достигнеш теосис.

Това е което мисля аз и това мислене не ми пречи да приема Светата Троица и Нашата Владичица Богородица и да се мъча да не греша много в светския си живот като православен християнин. Не виждам нищо нередно да има прераждане и изкупване на грехове регулирани чрез Кармичен Закон докато не се очистиш и възвишиш и достигнеш теосис. Няма нищо нередно и да не приемаш неща които не ги одобряваш. Един ден може и да ги одобриш и да ги приемеш. Затова е спиралата на развитието. Затова ни е създал Бог а Иисус е показал пътя. Да се катерим по-лека лека по пътя нагоре до него.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пон окт 11, 2010 10:22 pm

sluntce
Потребител

Мнениеот sluntce » пон окт 11, 2010 11:02 pm

Ето какво пише в Откровение:
12 Видях и мъртвите големи и малки, стоящи пред престола; и едни книги се разгънаха; разгъна се и друга книга, която е книгата на живота; и мъртвите бидоха съдени според делата си по написаното в книгите.
13 И морето предаде мъртвите, които бяха в него; и смъртта и адът предадоха мъртвите, които бяха в тях; и те бидоха съдени всеки според делата си.
14 И смъртта и адът бидоха хвърлени в огненото езеро. Това - присъдата за в огненото езеро е втората смърт.
15 И ако някой не се намери записан в книгата на живота, той биде хвърлен в огненото езеро.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пон окт 11, 2010 11:24 pm

sluntce
Потребител

Мнениеот sluntce » вт окт 12, 2010 12:59 am

Ама, Венче, В твоя цитат се говори в бъдеще време! "Царят ЩЕ каже"... Това не са думи, КАЗАНИ от Христос. Как твоят цитат да е по- истинен от моя?
И защо ми пишеш термини, Христос да не е говорил за "есхатологията" и други "умни думички"?
Потребителски аватар
Лорънс
Потребител

Мнениеот Лорънс » вт окт 12, 2010 1:10 am

"Не виждам нищо нередно да има прераждане и изкупване на грехове регулирани чрез Кармичен Закон докато не се очистиш и възвишиш и достигнеш теосис. Няма нищо нередно и да не приемаш неща които не ги одобряваш" (цитат)

тези неща не са християнски а са нещо будизъм. 70 години не невнимание а омраза към БОГ.
И после завинаги далеч от БОГА. Това е вечното наказание ама там няма да е купон, а мъка. Голяма мъка.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » вт окт 12, 2010 1:18 am

sluntce
Потребител

Мнениеот sluntce » вт окт 12, 2010 1:23 am

Ангелът на смъртта, Азраел, спасява души от ада постоянно. Неговите помощници се крият и измъкват някои души, водейки ги в рая. Тоест, не за всеки адовите мъки са вечни...
Венче, твоят цитат е разказ от трето лице, не го разказва Христос, затова не са НЕГОВИ думи.
И какво не е вярно в моя цитат от Откровението, че го отричаш? Не е ли Божие слово?(като твоя цитат...)

Върни се в “богослови”