Вечно ли е наказанието ?

академични, професионални, лични разговори
ven4e
Потребител

Re: Вечно ли е наказанието ?

Мнениеот ven4e » вт окт 12, 2010 1:31 am

Моля те, прочети цялата 25 глава и ще видиш, че са думи на Христос. Вечни са мъките след Страшния съд, както пише в този цитат. Всичко в Писанието е вярно и не си противоречи, но Откровението изисква тълкуване - ако го получиш, ще видиш, че това е положението - едните отдясно, другите отляво, взависимост от постъпките и за едните, и за другите - вечност. Под втора смърт се разбира съществуване извън Бога, Който е Живот, т.е. вечен ад.
sluntce
Потребител

Мнениеот sluntce » вт окт 12, 2010 1:39 am

Е, щом казваш, че смърт и съществуване е едно и също нещо, нямаме общ език. Явно аз съм учила български по други учебници, затова дай твоите, да почна и аз да говоря на твоя език, дано се разберем...
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » вт окт 12, 2010 1:47 am

sluntce
Потребител

Мнениеот sluntce » вт окт 12, 2010 3:36 am

С думи, научени от Духа Светаго, могат да те разберат само, които Го имат, ама на тях какво да им проповядваш- нали и те са научени от Него вече...
За обикновените хора, които искаш да обърнеш към вярата, ти трябват думи, не научени с мъдрост, ами разбираеми, не термини, ами изпълнени с ТОЗИ смисъл, който народът им е дал...
И не може да коментираш един цитат, който доказва моя теза, като нещо, което трябва да се тълкува, а пък твоите цитати да ги взимаме дословно.
Двоен аршин ли искаш?
Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » вт окт 12, 2010 9:14 am

Не се заблуждавайте. Както щастието в рая е вечно, така и страданието в ада е вечно. Идеята за временност на ада противоречи на Евангелието и е присъща на гностицизма. Вж. подробчно в книгата:

http://www.pe-bg.com/?cid=3&pid=26445
Мариян
Потребител

Мнениеот Мариян » ср окт 13, 2010 12:24 am

Може би, умишлено не се е наблегнало на този въпрос в Библията. За да не се отпускат хората с мисълта "Дай сега да си живея, после ще си платя каквото трябва" или другата крайност хората да изпадат в изтерия и параноя, поради страха че ги чакат вечни мъки. Въпроса е от много голямо значение за християнството. Но щом не е съвсем изяснен, явно е умишлено. Съжалявам и се извинявам, че станах причина за спорове.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » ср окт 13, 2010 8:43 am

Аз мисля, че този въпрос е основно засегнат в Библията и е достатъчно ясен.
Мариян
Потребител

Мнениеот Мариян » ср окт 13, 2010 12:46 pm

В Библията пише навсякъде за вечен живот, никъде за вечна смърт (сиреч вечно отделяне от Бог). Но пише че Исус идва за да спаси хората от Божия гняв, който ще е невероятно тежък като последствие. Мисля че всички други обяснения, идват не от Словото, а от човешкото въобръжение и възприятие.
Последна промяна от MacIlian на ср окт 13, 2010 1:04 pm, променено общо 1 път.
Причина: Редактирани пунктуационни грешки
Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » ср окт 13, 2010 1:45 pm

Не, Христос ясно говори за вечния огън на пъкъла (Мат. 18:8; 25:41). Каквото и да се разбира преносно под "огън", очевидно страданията в ада не са временни, а вечни. Не може Божията справедливост да се замества с човешката милозливост.

::o
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » ср окт 13, 2010 8:14 pm

Има един малък детайл, който дава основание за неправилната надежда, че наказанието не е вечно. Става въпрос, че Църквата учи, че ние живите членове на земната Църква имаме грижата да се молим и ходатайстваме за прощение на греховете на починалите и в резултат на тези молитви може да бъде измолено прощение на някои грехове на някои грешници.
Aether
Потребител

Мнениеот Aether » ср окт 13, 2010 9:51 pm

Аве аз така като... Имам един въпрос от къв зор Му е на Бог да изтезава душите вечно? Това си е чист садизъм(което противоречи на Неговото описание), много по лесно ще Му е да ни резне кранчето и да ни заличи... (освен ако няма силата за това, което пак противоречи на описанието Му)
В тоя свят съм научил, че нито едно нещо съществуващо не е безмислено. Е тогава какъв е смисъла от вечните мъки, като дори не можем да се поправим? Т.е за нас няма никакъв смисъл, щото след Страшния Съд - край. Тогава би имало смисъл да е поучително за другите души дето ще живеят след насшето падение, но след Страшния Съд по мой спомени дявола няма да го има повече, т.е няма кой да изкушава новите души, за да има смисъл от "поучението"... Е тогава какво друго може да ми обягва? (освен противниците на Константин да са били прави :lol: )

Всъщност по мои наблюдения дори и висшия клир много много не го енят тея вечни мъки и при Католици и при Православни... (щото реално са вършили големи гадости особено първите)
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пон окт 18, 2010 12:29 am

Може би ти убягва това, че дяволите също ще бъдат мъчени вовеки веков, независимо че едно време са били прекрасни и любими на Бога същества. Пред нас хората има само два пътя - да станем подобни или на Ангели ( Марк 12:25), или на демони (Мат. 25:41) и това зависи единствено от свободната ни воля, която пък е дар от любещия Отец. С други думи, няма как Бог да държи при Себе Си някой, който не желае това, който цял живот Му се е съпротивлявал - в рая са само тези, които Го обичат не с думи или с език, а с дела и истина (1Йоан 3:18).
Aether
Потребител

Мнениеот Aether » пон окт 18, 2010 9:25 pm

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пон окт 18, 2010 10:16 pm

Aether
Потребител

Мнениеот Aether » вт окт 19, 2010 2:13 pm