Каква е разликата между Православната Църква и Арменската

академични, професионални, лични разговори
ven4e
Потребител

Re: Каква е разликата между Православната Църква и Арменскат

Мнениеот ven4e » чет ное 11, 2010 9:25 pm

Павле, трябва да се изразяваш по-толерантно, защото, както виждаш, фанатизмът във форума не спи.
pavel
Потребител

Мнениеот pavel » чет ное 11, 2010 10:31 pm

Права си, Венче. Момата-тигър ме обвинява във фанатизъм и талибанщина, но е сляпа за собствения си фанатизъм и талибанщина, с които заклеймяваше всички, които вярват в Църковното учение за митарствата. Ама права си е приказката: "Крадецът вика "Дръжте крадеца!" :mrgreen: И какво излиза накрая - арменска ерес - може, а митарства - не може. Пък как хулеше митарствата и тези, които вярват в тях - с пяна на уста, пък сега другите били талибани, фанатици...
Последна промяна от pavel на пет ное 12, 2010 1:03 am, променено общо 1 път.
Андрей
Потребител

Мнениеот Андрей » пет ное 12, 2010 12:37 am

Всички сме творения и деца на Бога - и православни, и арменци, и мюсюлмани, и будисти. Един ден Той ще ни попита защо не сме могли да живеем в мир. Какво ще Му отговорим?...
Последна промяна от Андрей на пет ное 12, 2010 7:12 pm, променено общо 1 път.
pavel
Потребител

Мнениеот pavel » пет ное 12, 2010 12:42 am

Андрей
Потребител

Мнениеот Андрей » пет ное 12, 2010 1:34 am

pavel
Потребител

Мнениеот pavel » пет ное 12, 2010 10:05 am

pavel
Потребител

Мнениеот pavel » пет ное 12, 2010 10:14 am

А "грешките при арменците" са повече от съществени - говорим за неприемане на 4, 5, 6 и 7 Вселенски Събори и всички останали Поместни оттам нататък. На това грешка ли му се вика? Това не е грешка, а упорито и твърдоглаво отстояване на зловерие, сиреч на зла вяра, нямаща нищо общо с вярата на светите отци. Ереста е богохулство, а не обвиненията срещу нея. Иначе по тази конформистка логика ще излезе, че и св. Григорий Палама е "богохулствал" в речите си срещу Акиндин и Варлаам. А всъщност думата е "изобличение"! Това са правели и светите отци, когато са се борили срещу ересите. Нали нямате проблем със светите отци, Андрей?
Андрей
Потребител

Мнениеот Андрей » пет ное 12, 2010 11:32 am

Павле, разпитай бабичките в твоята енория за това, какво мислят по въпроса за двете природи и воли на Христос, и ще чуеш такива зловерия, че ще трябва да отлъчиш веднага всички енориаши от църквата. Ще ти обадя една тайна: 99 процента от хората не разбират нищо от тези неща. И все пак Бог ги приема. Остави арменците на мира, тях има кой да ги съди.
Последна промяна от Андрей на пет ное 12, 2010 11:49 am, променено общо 1 път.
Андрей
Потребител

Мнениеот Андрей » пет ное 12, 2010 11:40 am

Армения е първата от съществуващите днес държави, която е приела официално християнството. Това е станало още преди Константин Велики. Само едно малко арабско княжество Осроена е преди нея. Антиохия, приятелю, не е държава, а град, който по това време е бил част от Римската империя и малко трудно би могъл да прави нещо на своя глава.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пет ное 12, 2010 11:48 am

Няма нито една баба, която да не е наясно с двете природи на иисус Христос, защото се кръсти и го изповядва. Павел не е прав, че се бърка в делата на еретиците, след като с тях е говорено не 2-3 пъти, а почти 2 хилядолетия, но е прав за всичко останало.
Смехотворни са твърденията, че арменците са първите приели християнството, в Библията е казано кои са първите и кои следваме. Точно тази неизмерна гордост на еретиците и презрението им към останалите не можем да приемем и най-толерантно сме спрели общуването си с тях. На стотици места на Балканите е имало църкви със стотици хиляди последователи преди първите апостоли да стигнат до Армения, но това не значи, че сме повече от другите.
Андрей
Потребител

Мнениеот Андрей » пет ное 12, 2010 12:00 pm

И в православна среда е пълно с ереси, само че вие не ги забелязвате. Знам за свещеници, които твърдят, че Христос на кръста е изкупил хората само от първородния грях, а личните си грехове всеки трябвало да изкупва сам. И това ако не е свръхерес, отричаща самите основи на християнството? Еретическо е отношението на мнозина самозвани старци и учители към Библията. Чувал съм такива суеверия и безумия от уж православни и църковни хора, че свят да ти се завие. Но вие си оставате в общение с тях. Вижте първо гредата в своето око!
Последна промяна от Андрей на пет ное 12, 2010 7:15 pm, променено общо 1 път.
pavel
Потребител

Мнениеот pavel » пет ное 12, 2010 12:08 pm

Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » пет ное 12, 2010 12:44 pm

Арменската църква е от т.нар. "Дохалкедонски" или "монофизитски" църкви и изповядва една природа в Иисус Христос, което моментално ги прави еретици и откровено богохулници.
Ето за монофизитството http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0% ... 0%B2%D0%BE
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » пет ное 12, 2010 12:46 pm

И още нещо близо до темата http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0% ... 1%8A%D0%BC
Ева
Потребител

Мнениеот Ева » пет ное 12, 2010 1:33 pm

Аз съм наполовина арменка, баща ми е "армян". Като малка ме водеха в арменската църква. Когато започнах да навлизам в религията в дълбочина, реших, че правславието е моят път и повече не съм стъпвала в арменската църква. Баща ми е вярващ, но ако тръгна да му обяснявам за двете природи на Иисус, не зная дали ще разбере и мисля засега да не го правя. Благодаря на Бог, че съм със смесена кръв и малко по-различна от Вас Павел, защото това ме е направило по-чувствителна и никога не бих си позволила да се отнеса грубо към турчин, циганин, евреин...

Върни се в “богослови”