Първородният грях-що е то!?

академични, професионални, лични разговори
Makedonski
Потребител

Първородният грях-що е то!?

Мнениеот Makedonski » пон апр 11, 2011 4:59 pm

Здравейте!
Може ли някой да ми обясни какво е православното виждане за т.нар. "първороден грях"?
Православното виждане различава ли се от католическото?
Моля, ако знаете някаква добра он-лайн литература-посочете я!

Студент съм, изучавам арабски език и цивилизация в СУ.
Та ислямът като цяло не приема идеята за унаследяването на "първородния грях".
Всеки човек се ражда като "tabula rasa", т.е. "чист лист" и едва тогава започва да "трупа" грехове.
Питам ви за православното гледище по въпроса, защото една моя колежка и приятелка мюсюлманка ме попита, а аз не знам какво точно да и отговоря. Успях да и обясня, че (според мен!) под първороден грях се разбира изкривената човешка природа след Грехопадението, това, че злото става вътрешно заложено и присъщо на човека. Тя каза, че за да съгрешат Адам и Ева, явно са били вече с изкривена природа... Което на пръв поглед е така.
Истината е там, че за християните Първородният грях е резултат не от нещо друго, а от свободната воля, с която Отец им ги е надарил! А изкривената природа е резултат от греха, т.е. самоизолирането от Бога...

Моля ви, не съм богослов, внесете някаква ясното, ако можете! :)
Би следвало да има някакво обяснение, инче би било несправедливо Бог да ни товари с чужди грехове!

поздрав!
Асен
Потребител

Re: Първородният грях-що е то!?

Мнениеот Асен » пон апр 11, 2011 5:12 pm

:angel:

Bluesky
Потребител

Мнениеот Bluesky » пон апр 11, 2011 6:06 pm

Добре, но защо според Православното виждане Адам и Ева са влезли в Рая, след Възкресението на Христос, а всички техни наследници до наши дни могат да отидат в Ада много лесно и то завинаги, като се има в предвид, че след векове наред нещата стават по-трудни, по-сложни. Хората забравят истината, появяват се лъжливи учения, те ги увличат. Първо езичество, после ереси. Помислете си само какво е положението в нехристиянските страни дори и сега в 21 век. Как така се получава, че наследниците се оказват по набутани от тези, които са ги сложили в това положение? Как едновременнно Бог иска хората да се раждат, а повечето от тях се оказват обречени за Ада, поради лъжите, които са завладяли света? Наистина ли Христос е страдал заради една шепа народ, а другите се раждат само да се мъчат? Какъв е смисъла тогава в един такъв живот, ако Бог не ти даде да приемеш истината и да имаш качествата и силата да устоиш?
Грехът е завладял света но виновни ли сме че сме се родили после, а не сме били първи?
Асен
Потребител

Re: Bluesky

Мнениеот Асен » пон апр 11, 2011 6:12 pm

Bluesky
Потребител

Мнениеот Bluesky » пон апр 11, 2011 7:18 pm

Имах предвид да търпим последствията, само защото сме се родили като наследници.
Makedonski
Потребител

Мнениеот Makedonski » пон апр 11, 2011 7:33 pm

Пак ти благодаря, Асен, че ни даваш литература, но кажи какво мислиш ти. Как интерпретираш цялата тази информация...
Асен
Потребител

Мнениеот Асен » пон апр 11, 2011 9:11 pm

Здравей, Makedonski. Това, което бих казал от себе си е онова, в което вярвам. И затова съм посочил тези източници за информация, защото вярвам в това, което е написано там. Не бих могъл да го пресъздам по-пълно или по-достоверно от тях, и затова ги посочвам директно. Искам да обърна и специално внимание върху възможността, в тези сайтове да бъдат намерени отговорите и на много други въпроси, които ни интересуват. Това е.
Makedonski
Потребител

Мнениеот Makedonski » пон апр 11, 2011 10:33 pm

да. разбирам те.

................................................................
shelliwo
Потребител

Мнениеот shelliwo » вт апр 12, 2011 6:12 pm

Makedonski, според мен идеята на исляма че човек се ражда свободен от пъровородния грях, като бял лист хартия, не е правилна (не съм сигурен дали това е идея на исляма или на твоята колежка). Ако тръгнем по тая логика в такъв случай нямаше да съществуват болестите и смъртта, тъй като именно те са последствията от влизането на греха в света. Ако не съществуваше първородния грях всяко следващо поколение след Адам и Ева щеше да е безсмъртно и без недостатък.
shelliwo
Потребител

Мнениеот shelliwo » вт апр 12, 2011 6:36 pm

Bluesky, Отговори на твоите въпроси ще намериш в Точно изложение на Православната вяра на Йоан Дамаскин.
Makedonski
Потребител

Мнениеот Makedonski » вт апр 12, 2011 8:32 pm

Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » вт апр 12, 2011 9:55 pm

ioio
Потребител

Мнениеот ioio » вт апр 12, 2011 10:15 pm

[quote="Makedonski"]Втората разлика е, че Адам и Ева се покаяли и Бог им простил.[/quot

Кога са се покяли? Нали са се оправдали – Адам с Ева, а тя със змията!
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » вт апр 12, 2011 10:49 pm

Последна промяна от Жоро на вт апр 12, 2011 11:06 pm, променено общо 2 пъти.
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » вт апр 12, 2011 11:04 pm

Върни се в “богослови”