Иконите

академични, професионални, лични разговори
Makedonski
Потребител

Иконите

Мнениеот Makedonski » пон апр 11, 2011 7:27 pm

Естествено, че иконите не са идоли!

Християнството е за разумни и интелигентни хора. Ниската култура и суеверията могат да превърнат в идоли иконите (естествено за ония, които нямат правилното отношение към тях).

Какво смятате за т.нар. "чудотворни икони" и за болната според мен привързаност на някои вярващи към тях!?

Кръстът ... ако аз възприемам кръстът като знак, който ми напомня за това как Бог, бидейки невинен, се жертва за мен, тогава кръстът е спасителен за мен...
Но съгласете се, че, ако за мен кръстът е символ на религиозност и не дай Боже нещо като амулет за щастие и късмет, то тогава кръстът само ще послужи за осъждането ми... той няма да е спасителен, ще бъда само фетиш.

За подобно фетишизиране на иконите говоря. За някои вярващи те са абсолютно средство и машинки за щастие и късмет. Като я докоснеш, като се заредиш от нея. Според мен, ако имаш вяра истинска, всяка икона е чудотворна.
Не знам, някак си ми стои необяснимо и недостойно, да висиш на опашки, за да се докоснеш до някоя икона, без да се стремиш да водиш истински християнски живот. Не че да целунеш една древна икона е грях и зло, но не мислите ли, че тази фетишизация (следствие на невежество) отклонява от истинското отклонение пред Бога?

Сега предполагам, ще се нададе вой, че съм "протестантин" или нещо такова.
Не, аз харесвам иконите - "Троица" на Рубльов, "Богородица-Умиление" от Несебър, Владимирската Богородица и т.н. и т.н. Душата трепва като ги съзерцава. Това е според мен истинското "предназначението" на иконата, а не поклоните пред нея, целуването им, шествията с тях, даването на обети пред тях и т.н. Според мен Църквата не бива да насърчава такъв подход към иконите - като фетиши.
Преспанец
Потребител

Re: Иконите

Мнениеот Преспанец » пет май 06, 2011 7:57 pm

Makedonski написа:Естествено, че иконите не са идоли!

Християнството е за разумни и интелигентни хора. Ниската култура и суеверията могат да превърнат в идоли иконите (естествено за ония, които нямат правилното отношение към тях).

Какво смятате за т.нар. "чудотворни икони" и за болната според мен привързаност на някои вярващи към тях!?

Мисля, че не иконата те изцелява, а благодатта дадена от Бог върху иконата или вярата, с която подхождаш. Има случаи на излекувани, значи има причина за това.

Чети това

КНИГА НА ПРОРОК ИСАИЯ. ГЛАВА 38.

[web 100%,400]http://www.pravoslavieto.com/bible/sz/isaiah.htm#38[/web]

Виждаш, че Бог който дава 15 години живот на Езекия иска от него чрез пророк Исаия да използва смокини, за да оздравее. Не може ли Бог, Който му дава живот да изцери по-дребното нещо - цирея, без смокини, а директно? Явно може, но така иска. Та и с иконите може да е така - може да изцели хората без тях, ама иска да е чрез тях
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » вт май 10, 2011 12:48 pm

Та и с иконите може да е така - може да изцели хората без тях, ама иска да е чрез тях

може, ама трябва да го е казал Бог! Къде го е казал?

относно иконите, те са чиста педагогика. Истории в картинки, заради неграмотните. Това е функцията им, ако те приближават молитвено до Бога, до Христа, ок.
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » нед май 29, 2011 10:17 pm

small axe написа:
Та и с иконите може да е така - може да изцели хората без тях, ама иска да е чрез тях

може, ама трябва да го е казал Бог! Къде го е казал?
относно иконите, те са чиста педагогика. Истории в картинки, заради неграмотните. Това е функцията им, ако те приближават молитвено до Бога, до Христа, ок.

Брате, ето къде още в Стария завет, когато Господ е дал 10 -те Си заповеди /една от които е не си прави кумир.../ е заповядал тъкмо на Мойсей следното: ..."направи си /медна/ змия и я окачи на върлина, като знаме, и /кога ухапе някого змия/ ухапаният, щом я погледне, ще остане жив." /Чис. 21, 8/ Ето ти, че именно Бог го е казал и така Той е пожелал да бъде: Той дава и изцерение и здраве и вечен живот, щом гледаме с вяра, така както е било за евреите в древност медната змия, а сега иконите, които като лупа съсредоточават расеяния ни ум при молитва и чрез нея - чудотворната икона връща съответно според вярата концентрирана Божествена Сила, способна в миг да изцери неизлечимото и увредено човешко тяло или душа.
Преспанец
Потребител

Мнениеот Преспанец » съб юни 04, 2011 7:41 pm

Вижте тази статия за иконите, не я четох цялата, че е дълга, но от това, което виждам, е направо смазваща - [web 100%,400]http://www.gunev.com/excerpt/orthodox/65-icon[/web]
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » пон юни 06, 2011 12:50 pm

Привет!
Когато казвам, че са педагогика, не си го измислям, а това е точно така. Това е тяхната функция, даже четох какво е написал един от авторитетите за вас Йоан Дамаскин и той казва именно това.

Относно Моисей и змията в пустинята, там историята има контекст, поръчението от Бога е ясно казано и ясно посочено на кого и защо, както и преобразното му значение за нас днес също е добре известно. Какво общо има с изображенията на различни вярващи хора днес не виждам. Днес като погледнеш към Христа на кръста и .. ето това е паралел който е удачен. Но ако погледнеш към иконата, не се изцеляваш или спасяваш, понеже това не е казано, или отбелязано някъде специално от Бога в книгите на свещеното Писание. Ако беше, то и аз, като човек искаш да върши Божията воля, щях да правя това и да се ползвам от Божиите милости, както Той е наредил.

Отбелявам обаче, че вие, които приемате това, е нужно да се съобразявате с вашата вяра и убеждение по този въпрос. Бог е този който има грижата, аз не искам да съдя чужди слуги, всеки отговаря пред Бога за това което удобрява.
Та ако ви помагат изображенията на починали в тяло вярващи хора, да се приближавате към Бога и да ставате все по прилични на Господа в характер и святост, то правете според убеждението си.
Също ако е възможно и зависи от вас, все повече ограмотявайте невежите, които превръщат изображенията в някакви енергиини центрове, неразбиращи същината която вие непременно съзирате зад тях. Така те способстват повече за зло, не за доброто им. Това разбирам аз по този въпрос и според това си разбиране постъпвам, но не искам да заклеймявам някой който вижда и нещо различно в случая.
Това да заклеймява, виждам Павел, апостолът,да прави за тези които проповядват друго благовестие, в случая с иконите няма нищо такова.

Ако обаче има хора, които считат, че не Христовата благодат ги спасява, а нещо друго, визирам всичко каквото се сетите, то това би било вече друго благовестие, с което ми уточнение и сами вие ще се съгласите, разбира се.
Поздрав!
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пон дек 21, 2015 9:00 pm

Чудо в Русия: 59 икони проплакаха преди Коледа (видео)

Чудо в Чуркинския манастир в Русия. Монасите съобщиха, че 59 икони са „проплакали” и по тях са се появили „сълзи”. Освен това те разпространиха и видео, на което се вижда чудото. Първият случай на проплакала икона е наблюдаван на 22 юни на „Свети царски мъченици”, в момента същото чудо вече се случва в още 58 от иконите, казват още монасите. Те събират сълзите на иконите и ги предават в църквата в град Казан. Православните християни вярват, че те помагат за лечение на различни заболявания на вярващите. Очаква се чудото да привлече поклонници от цяла русия в следващите месеци. Според един от монасите- Митрофан-възможно е сълзите на иконите да предупреждават, че предстоят сериозни промени и изпитания и чрез тях Господ укрепва вярата на хората. Има и поверие, че икони плачат там, където православните вярващи са загубили вярата си в бога. Припомняме, че в началото на март месец миналата година иконите в Русия и Украйна също проплакаха, а кадрите с чудото обиколиха света.

P.s.
На двери сарая проступило изображение Николая Чудотворца.
На двери сарая в Тамбовском селе проступило изображение Святителя Николая Чудотворца. Епископ Тамбовский и Мичуринский Феодосий лично отправился в Петровский район подтвердить, что в селе Яблоновец произошло настоящее чудо. Год назад семья Шибиных купила в селе заброшенный домик под снос. Строение потихоньку стали разбирать, старую дверь сняли и навесили на сарай. И она провисела почти год. «На днях дочка вышла во двор после дождя и увидела на двери икону, - говорит хозяйка дома Александра Шибина, - она бросилась к лику и стала его целовать, а потом прибежала и говорит мне: у нас чудо во дворе - Николай Угодник появился!»
prokimen
Потребител

Re: Икoните - последно Рождество Христово?

Мнениеот prokimen » пон дек 21, 2015 11:25 pm

Изображение

Christmas Is Cancelled Now That World War 3 Has Begun.This May Be Our Last Christmas

In a grim speech, the Pope said that the current chaotic state of the world marks the beginning of the “end times”, and that this time next year the world is likely to be unrecognisable.

Francis, who previously announced the beginning of World War 3, had labelled this year’s Christmas as a “charade” during a Mass at the Casa Santa Maria earlier in the month.

“We are close to Christmas. There will be lights, there will be parties, bright trees, even Nativity scenes – all decked out – while the world continues to wage war,” he said earlier in December.

The Pontiff, who turned 79 on Thursday, elaborated on his views this weekend, telling a crowd, “While the world starves, burns, and descends further into chaos, we should realize that this year’s Christmas celebrations for those who choose to celebrate it may be their last“

Върни се в “богослови”