За произхода на злото

академични, професионални, лични разговори
Makedonski
Потребител

За произхода на злото

Мнениеот Makedonski » ср апр 20, 2011 7:15 pm

Понеже ми се струва правдиво, изповядвам, че Бог е източник единствено на добро. Ясно е, че Бог не може да бъде източник на добро и зло, както считат да речем дуалистичните религии. Бог е благ и желание само нашето добро! - затова и можем да го обикнем съвършено и пълно. Щеше ли да е достоен за обич бог, които е понякога добър, понякога лош? Не! Щеше да е достоен за страхопочитание в най-добрия случай.

Щом злото няма корен у Бога, значи то не е извечно. То се е породило. Интересно е как. Гордостта на някои ангели. Може би затова за християнството най-големия грях е гордостта. Но какво е православното учение за ангелите? Имат ли те собствена воля и ако не-то как са се възпротивили на Божията воля?

По този богословски момент съм по-добре запознат що се касае до исляма. В Корана се казва, че Бог сътворил човека от кал и наредил на всички ангели да му се поклонят. Иблис отказал с мотива, че човекът е кал, а той е създаден от огън. Тогава Аллах го гони от небесата заради тази му гордост. До тук добре. Но според ислямското богословие ангелите са духовни същества, чисти, без собствена воля, и оттук - няма как да сгрешат. Тогава как Иблис се е опълчил и е проявил собствена воля? Нещата се усложняват от това, че на едно място Иблис е представен косвено като джин (т.е. духовно същество, но не ангел; между другото джиновете също ще бъдат съдени в Дена на Страшния съд). На друго място съвсем ясно е оказано, че Иблис е от ангелите....

сура 38
71. Твоят Господ рече на ангелите: “Ще сътворя Аз човек от глина.

72. И когато го завърша, и му вдъхна от Своя дух, сведете чела до земята пред него!”

73. И се поклониха ангелите всички вкупом,

74. освен Иблис. Той се възгордя и стана от неверниците.

75. Рече [Аллах]: “О, Иблис, какво ти попречи да се поклониш на онова, което сътворих със Своите Ръце? Възгордя ли се, или си високопоставен?”

76. Рече: “Аз съм по-добър от него. Мен Ти сътвори от огън, а него сътвори от глина.”

77. Рече: “Тогава излез от Рая! Ти си прокуден.

78. И над теб ще тегне Моето проклятие до Съдния ден.”

79. Рече: “Господи, дай ми отсрочка до Деня, когато ще бъдат възкресени!”

80. Рече: “Ще си сред отсрочените

81. до определения Ден.”

82. Рече [Иблис]: “Кълна се в Твоята мощ, аз непременно ще ги изкушавам всички,

83. освен Твоите предани раби сред тях.”

сура 55
14. Сътвори Той човека от звънка глина като грънчарско изделие.

15. И сътвори Той джиновете от пламъка на огъня.

сура 15
26. И сътворихме човека от изсъхнала глина, от менлива кал.

27. А джиновете сътворихме от пламъка на огъня преди.

28. Твоят Господ каза на ангелите: “Аз ще сътворя човек от изсъхнала глина, от менлива кал.

29. И когато го сътворя и му вдъхна от Своя дух, поклонете се пред него!”

30. И всички ангели се поклониха заедно,

31. освен Иблис, който се възпротиви да е с покланящите се.

32. Рече [Аллах]: “О, Иблис, какво ти е, че не си с покланящите се?”

33. Рече: “Не ми подобава да се поклоня на човек, когото Ти сътвори от изсъхнала глина, от менлива кал.”

34. Рече: “Излез тогава оттук! Ти си прокуден.

35. Над теб е проклятието до Съдния ден.”

36. Рече: “Господи мой, отсрочи ме до Деня, в който ще бъдат възкресени!”

37. Рече: “Ти си сред отсрочените

38. до Деня на знайното време.”

сура 2
34. И когато рекохме на ангелите: “Поклонете се на Адам!”, те се поклониха, освен Иблис. Възпротиви се той, възгордя се и стана един от неверниците.

В исляма възниква и друг интересен момент - от една страна се казва ясно, че само Аллах е достоен за поклонение, а от друга той заповядва на ангелите да се поклонят на човека... Много интересна история..

та как стоят нещата в Православието според вас?
Как е възникнало злото и каква е природата на ангелите?
Как е възможно те да се обърнат срещу Бога?
Потребителски аватар
Р. Марков
Потребител

Re: За произхода на злото

Мнениеот Р. Марков » пет апр 22, 2011 10:49 am

Свободата да мислиш и свободната воля да превърнеш тези мисли в изречени думи и/или действия.

Иблис си е позволил да мисли и да не схване логиката на Аллах, следователно поставил божията заповед под въпрос.
Да, ама ислямската религия и Аллах изискват безпрекословно подчинение. Вместо да му обясни защо иска от ангелите да се преклонят пред човека, Аллах изревал, "Ей чш, ти на мене ли ще се репчиш, бе?! Я марш оттука!" и Иблис си изпатил.

Същото е и в християнството. Бог се провъзгласява за вседобър, всеопрощаващ и всемъдър, после ти мята някакви заповеди и Божии закони без да се аргументира, които просто ТРЯБВА да спазваш. Ако ги спазваш и си доброто агънце - добре. Ако ги поставиш под въпрос и, в случай че не ги разбереш и следователно ги отхвърлиш - толкова по-зле за тебе.
mirqnin
Потребител

Мнениеот mirqnin » вт апр 26, 2011 2:21 pm

Христос Воскресе!

Надявам се тези линкове да ти дадат някои отговори.
Makedonski
Потребител

Мнениеот Makedonski » вт апр 26, 2011 11:50 pm

Благодаря!
проф. Калин Янакиев е изключителен ерудит ...
той дава в това изказване много задълбочен отговор.
Потребителски аватар
Деяна
Потребител

Мнениеот Деяна » ср апр 27, 2011 12:20 pm

Здравей Македонски,

Много полезно и поучително четиво от Св. Василий Велики. :angel:
Аз поне не съм срещала друго така прекрасно написано и едновременно с това
достъпно разяснение по темата.
"Беседа за това, че Бог не е виновник за злото"
http://www.pravoslavieto.com/docs/sv_ot ... _zloto.htm

Върни се в “богослови”