Ще има ли съд за вярващите?

академични, професионални, лични разговори
ТодорК
Модератор

Ще има ли съд за вярващите?

Мнениеот ТодорК » нед юни 12, 2011 9:05 am

Йоан 5
24. Истина, истина ви казвам: който слуша словото Ми и вярва в Оногова, Който Ме е пратил, има живот вечен, и на съд не дохожда, а е минал от смърт към живот.

На това и на други места може да се види, че греховете на вярващите в Христос са простени и те вече са преминали "от смърт в живот". Тук конкретно се казва и че "няма да дойдат на съд" (което според мен се подразбира и от другото - ако Бог е простил греховете ми, ясно е че няма да бъда съден за после за тях). Ако това е така, то кои са съдените "според делата си" в Откровение 20?

Откровение 20
12. След това видях мъртвите, малки и големи, да стоят пред Бога; отвориха се книги; отвори се и друга книга - книгата на живота; и съдени бяха мъртвите по записаното в книгите, според делата си.
13. Морето върна мъртвите, които бяха в него, смъртта и адът върнаха мъртвите, които бяха в тях; и съден биде всякой според делата си;
14. а смъртта и адът бидоха хвърлени в огненото езеро. Тази е втората смърт.
15. И който не бе записан в книгата на живота, биде хвърлен в огненото езеро.
Aether
Потребител

Re: Ще има ли съд за вярващите?

Мнениеот Aether » нед юни 12, 2011 11:12 am

Даааа, това е добре, но какво значи вярващ? Като си отговориш на този въпрос, ще разбереш, дали ще имаш съд и дали си минал към живот вечен...
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » нед юни 12, 2011 12:55 pm

Според мен всички ще бъдат съдени според делата си по Откровение 20. Текстът от Йоана 5:24 ни казва че за този "който слуша словото Ми и вярва в Оногова, Който Ме е пратил" този съд няма да има значението и тежестта, които има за невярващите. Неизмеримо по-леко ще бъде на този съд за верните. За това, за тях можем да кажем че "на съд не дохождат".
Представям си го като контрола на границата. Тези, на които документите им са изрядни минават веднага без проблеми. Останалите ги заделят настрана и се почват едни проверки... Но всички трябва да минат през пункта.
Поне аз така си ги обяснявам нещата...
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » нед юни 12, 2011 10:56 pm

Мисля, че питането не е за Частния и Страшния съдилища, защото те са общоизвестни и могат да се прочетат на много места. За вярващите, които до смъртта си са изпълнили каквато трябва, няма Частен съд, защото няма и нужда от него, те ще се явят само на Страшния. Въпросът е, дали е така и с останалите. За тези които не са повярвали спор няма, те ще са осъдени и на Частния и Страшния съд чисто формално, защото още приживе за тях е казано, че са "вече осъдени". По-интересена е съдбата на повярвалите и сгрешилите. Ако и те директно отиваха на Стражния съд, какъв ще е смисълът от Частния? Очевидно има възможност за опрощение на някой грехове и след смъртта, както винаги се е приемало от Църквата.
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » пон юни 13, 2011 11:29 am

Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » пон юни 13, 2011 12:16 pm

ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » пон юни 13, 2011 12:48 pm

Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » пон юни 13, 2011 3:59 pm

Само ще кажа че Бог е много по-голям от нашите представи за правосъдие и милосърдие. Любовта Му надвишава всякакви наши критерии. Христос победи. В Него имаме спасение. Няма никакъв начин да си спомним и изповядаме всичките си грехове. Пък и според мен това не е най-важното... Важното е да имаме дълбоко съкрушено и покаяно сърце... Това има значение и стойност пред Бога...
Ние човеците се опитваме да вкараме Бог в нашите рамки, в нашите понятия. Няма никакъв смисъл от такова упражнение. Той е много отвъд... И в същото време е при нас, приятелски подавайки ни ръка.
Относно божия съд... Все си мисля че когато се изправя пред Бога, няма да има никаква нужда да се изрежда списък с всичките ми неизповядани прегрешения... Греховете оставят отпечатък върху душата ни... В Неговата Светлина аз сам ще се видя пределно ясно... В Светлината няма тъмнина... Тъмнината се чувства некомфортно в Светлината и бяга от нея. Докато сме тук, правим неща взимаме решения, насочваме душата си в едната или другата насока. Мисля че на "подсъдимата скамейка" на божия съд няма да има изненадани. Каквото сме посели, това и ще пожънем. Ако сме се стремили към Светлина, там ще ни бъде добре. И обратното...
Нашите понятия за справедливост са базирани на някакви юридически критерии. При Бог няма такъв формализъм. Бог е Любов, която съзнанието и логиката ни не могат да обхванат. Нека оставим опитите си да сведем божието правосъдие до човешкото. Да Му се посветим и да не се опитваме да си представим как са нещата там. Просто не ни е по силите.
Според мен концепциите за "митарства" и "чистилище" са точно опити да свалим, да си обясним, да сведем Бог до собственото си ниво. А целта е точно обратната...
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » пон юни 13, 2011 4:31 pm

Да, добре си описал това, в което и аз вярвам :thumbup: Макар това да не дава точно отговор на чисто формалния юридически въпрос на темата :lol: Довечера - ако е рекъл Бог и имам възможност - ще се опитам да постна нещо красиво (поне по мое мнение) по това, което си написал.
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » пон юни 13, 2011 4:55 pm

Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » пет юни 17, 2011 9:39 pm

Не можах да прочета всичко написано от вас, защото няма да ми стигне батерията на компютъра. Ако някой вече го е казал, моля да бъда извинена за повторението. Според мен ще бъдем съдени всички, като от тези, на които е дадено повече, ще се изисква повече.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пет юни 17, 2011 10:57 pm

Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » съб юни 18, 2011 8:19 am

Йоан 5 глава

24. Истина, истина ви казвам: който слуша словото Ми и вярва в Оногова, Който Ме е пратил, има живот вечен, и на съд не дохожда, а е минал от смърт към живот.
25. Истина, истина ви казвам: иде час, и дошъл е вече, когато мъртвите ще чуят гласа на Сина Божий и, като чуят, ще оживеят.
26. Защото, както Отец има живот в Себе Си, тъй даде и на Сина да има живот в Себе Си;
27. и даде Му власт да извършва и съд, защото е Син Човечески.
28. Недейте се чуди на това; защото иде час, когато всички, които са в гробовете, ще чуят гласа на Сина Божий
29. и ще излязат: които са правили добро, ще възкръснат за живот, а които са вършили зло, ще възкръснат за осъждане.
30. Аз не мога да правя нищо от Себе Си. Както слушам, тъй и съдя, и Моят съд е праведен, защото не търся Моята воля, а волята на Отца, Който Ме е пратил.
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » съб юни 18, 2011 3:50 pm

Може би за да стигнем до точния и верен отговор дали ще има съд за вярващите би трябвало първо да си изясним учението на Църквата за възкресението на мъртвите, защото забелязах някои спорни твърдения по темата. Най-важната особеност на новозаветното благовестие за възкресението на мъртвите е неразривната връзка между всеобщото възкресение на мъртвите и възкресението на Иисуса Христа, както учи за това св. ап.Павел /виж 1Кор.15, 12-13/ Още повече, че Сам Христос свидетелства казвайки: Аз съм възкресението и животът; който вярва в Мене," няма да умре вовеки", "и да умре ще оживее"/Иоан 11,25-26/ /, а на друго място се казваше: ..." и на Съд не дохожда"... Първият Адам със своето непослушание и грях доведе човечеството до неговата неизбежна участ - смъртта, а бидейки "втори Адам"/виж 1Кор.15, 45-48/чрез Своето послушание и непорочност реализира втората възможност - тази за безсмъртие и вечен живот в единение с Бога. За тази цел е необходимо първо да чуем думите: "стани ти, който спиш, и възкресни от мъртвите, и ще те осветли Христос"/Еф.5,14/ Залогът за това нашият земен живот да носи в себе си възкресението и вечния живот, именно това преминаване от смърт към живот /1Иоан. 3,14/ става единствено чрез тайнството Кръщение извършено от св. Църква, където християнинът участва в смъртта на Гспода Иисуса, погребва се с Него и съвъзкръсва с Него. Ще подкрепя думите си с Писанието: "Или не знаете, че всички ние, които се кръстихме в Христа Иисуса, в Неговата смърт се кръстихме? И тъй ние се погребахме с Него, чрез кръщението в смъртта, та, както Христос възкръсна от мъртвите чрез славата на Отца, тъй и ние да ходим в обновен живот"/Рим. 6, 3-5/ Този главен основен камък на нашето спасение уважаеми Тодоре ти пренебрегваш след като считаш за безразлично и нямащо значение къде си го извършил. След като си се убедил, че там където си се кръстил не е Едната Свята Съборна и Апостолска Църква то тогава ти е ясно, че над теб не е извършено светото Тайнство Кръщение, а някаква заблуждаваща имитация. Но да не се отклоняваме, а да запомним, че новият човек роден в Христа живее един нов живот и се храни с храната на безсмъртието - Тялото и Кръвта на Господа Иисуса както е писано: "Който яде Моята плът и пие моята Кръв има живот вечен, и Аз ще го възкреся в последния ден......тъй и който Мене яде, ще живее чрез Мене" / /Иоан. 6,54, 57/ И така въпреки, че сме семе посято в тление, нашето душевно тяло се превръща тайнствено в духовно такова, извършва се Таворското преображение, както пише за това апостола: "Който ще преобрази унизеното наше тяло тъй, че то да стане подобно на Неговото славно тяло, със силата, чрез която Той може и да покорява на Себе Си всичко" /Филип. 3,21/ За това преобразено състояние на човека не само няма смърт, няма и съд.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » съб юни 18, 2011 10:41 pm

Върни се в “богослови”