Църквата и подигравките с нашата вяра

академични, професионални, лични разговори
Зограф
Модератор

Църквата и подигравките с нашата вяра

Мнениеот Зограф » съб апр 12, 2014 7:22 pm

Забраните и острите критики на неколцина от Архиереите на БПЦ относно гаврите с християнската вяра в изкуството станаха тема в последното предаване на "Вяра и общество", където мненията се разделиха и за моя изненада Горан Благоев застана на позиция, че Синода няма право да иска съдействие от светската власт, когато художници, артисти и кинаджии се гаврят с Христос и вярата ни. Какво е вашето мнение, трябва ли в името на толерантността и свободата в изкуството да се мълчи когато се популяризира като велико произведение на изкуството образа на Христос върху гърба на свиня. Или да вземем "гениалния филм" /това бяха думите на Г. Б./ на Скорсезе или книгите на гръцкия комунист сред които е и кощунствената "Последното изкушение на Христос".
Кабрал
Модератор

Re: Църквата и подигравките с нашата вяра

Мнениеот Кабрал » съб апр 12, 2014 10:57 pm

Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » съб апр 12, 2014 11:15 pm

Гледах предаването и искам да поздравя Пламен за отличното му представяне и перфектно аргументирани отговори и тези. Горан Благоев изглеждаше направо нелепо в желанието си да слугува на двама господари едновременно. За другите, двамцата, не ми се коментира даже, че все пак постим.

Sent from my Android device.
ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » нед апр 13, 2014 7:37 am

Когато ние християните се плюем един - друг, какво очакваме от другите хора?
Щом всеки от нас когато е по-различен от брата си и брат му по вяра го обижда и хули, съсипва му живота с хули, защото не мислил точно като него - как да очакваме, нехристияните да ни уважават? Няма как да стане.
Всичко опира до пустата му завист. Тя направо като прокоба. Забравихме взаимопомощта между братята, а се правим на интересни да помагаме уж на друговерци.
Все едно да имаш собствени деца, да ги наказваш за щяло и нещяло , ей така за спорта, от любов към спорта..... пък да ходиш да хрантутиш чужди деца. Да не очакваме после собствените ни деца да ни почитат и уважават. Ма...кФО съм седнал да говоря на бездетни "скопци", които не са гледали собствени деца, пък обясняват как се гледат деца.
Ей така си дърдоря само.. да има с кого. Бездетните и не гледали собствени деца, да не ми отговарят. Пък тези дето имат деца - също. Може да съм лош, но моите деца сам с жената ги отгледах и вече са по на 25 години.
То май е така и с Вярата Христова... никой човек не ме учеше на Нея, пък иначе книжници и философи с лопата да ги ринеш като оборска тор. То е вярно, че при Бога човеците нито се мъжат, нито се женат. Но това е ТАМ Горе, тук Долу на Земята е друго. Да объркаш Горния Свят с Долния Свят, си е лудост и малоумие.
Как беше крилатата фраза? "Делото на давещите се, е дело на самите давещи се." Ако от човеците помощ не идва и оценки и акъл също да не идва.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » нед апр 13, 2014 12:12 pm

Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » нед апр 13, 2014 3:35 pm

ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » нед апр 13, 2014 4:54 pm

AntonPehlivanov
Потребител

Мнениеот AntonPehlivanov » нед апр 13, 2014 7:15 pm

И аз гледах предаването, Пламен наистина се представи на ниво.

Върни се в “богослови”