Имат ли Светите Отци, Светия Дух?

академични, професионални, лични разговори
Йоан
Потребител

Имат ли Светите Отци, Светия Дух?

Мнениеот Йоан » пет яну 09, 2015 10:04 pm

Божието Слово ни учи, че за да имаме даровете на Светия Дух и да може да се пророкува, да се говорят чужди езици и пр., трябва да имаме и двете кръщения – Иоановото кръщение за покаяние и Христовото кръщение със Светия Дух и с огън.
Лука, глава 3, стих 16
16 Иоан отговори на всички, като каза: Аз ви кръщавам с вода, но иде Оня, Който е по-силен от мене, Комуто не съм достоен да развържа ремъка на обущата Му: Той ще ви кръсти със Светия Дух и с огън.
Как можем да получим кръщението със Светия Дух?
Деяния, глава 19, стихове 1 – 7
1 А когато Аполос беше в Коринт, Павел, след като беше минал през горните страни, дойде в Ефес, гдето намери някои ученици.
2 И рече им: Приехте ли Светия Дух като повярвахте? А те му отговориха: Даже не сме чули дали има Светия Дух.

Редица християни не са чували за Даровете на Светия Дух.
Такива християни не могат да пророкуват.

3 И рече: А в що се кръстихте? А те рекоха: В Иоановото кръщение.
4 А Павел рече: Иоан е кръщавал с кръщението на покаяние, като е казвал на людете да вярват в Този, Който щеше да дойде подир него, сиреч, в Исуса.

Едва ли има нужда да казвам, че ако нямат Светите Отци даровете на Светия Дух, то те не биха могли да пророкуват. Само с кръщение за покаяние /Иоановото кръщение/ – не може да се пророкува.

5 И като чуха това, кръстиха се в името на Господа Исуса.
След като се получи Исусовото кръщение, тогава може да получи даровете на Светия Дух! Ето как става това:
6 И като положи Павел ръце на тях, Светият Дух дойде на тях; и говореха други езици и пророкуваха.
Само след получаване на Исусовото кръщение, християнинът може да пророкува или да получи другите дарове на Светия Дух.
7 И те всички бяха около дванадесет мъже.

Учениците на Апостол Павел, които са получили Светия Дух са били зрели мъже.
Аз бих искал да попитам – Могат ли и пеленачета да получат Светия Дух и да пророкуват?
Въпросите, на който търся отговор са:
1. Имат ли Светите Отци Светия Дух? Как са получили Исусовото кръщение?
2. Как в момента Православните християни използват преданията на Светите Отци за получаване даровете на Светия Дух?
3. Кога Светите Отци са получили Светия Дух – като пеленачета или като зрели мъже?

Бог да е с вас!
Кабрал
Модератор

Re: Имат ли Светите Отци, Светия Дух?

Мнениеот Кабрал » съб яну 10, 2015 10:02 am

Трогателно!
А кои са Светите отци?
Йоан
Потребител

Мнениеот Йоан » съб яну 10, 2015 10:38 am

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » съб яну 10, 2015 11:38 am

Аз знам кои са Светите отци, затова съм изненадан, че именуваш Свети отци св. апостоли и "персонажи" от филма (да не казвам муви-то) "Нов завет". Светите отци са "персонажи" от новелата "Вселенските събори на Църквата", в 7 серии. Много малко от тях са известни със собствените си имена, а за още по-малко се знае кога са кръстени. Със сигурност обаче е било във вода, поради ниското ниво на медицината по онова време кръстените с огън ставали почти мигновено част от Небесната Църква.
Като чета се замислям дали наистина в Инквизицията не е имало и нещо полезно!
Йоан
Потребител

Мнениеот Йоан » съб яну 10, 2015 12:32 pm

Йоан
Потребител

Мнениеот Йоан » съб яну 10, 2015 12:46 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » съб яну 10, 2015 2:39 pm

Сред цитираните Свети отец на Църквата е св. Кирил Йерусалимски, сред останалите са "светители" и "учители" на Църквата, светци. Иначе за Двери и ректорът на БФ на СУ може да е Свети отец.

Дали някой е имал Светия Дух не знам, защото не знам какво е "да имаш" Светия Дух. Все пак не става дума за часовник. Светият Дух ни изпълва, низхожда даровете си върху нас, запечатва ни, но не знам какво означава е да го имаш.
Богословието е точно, не може да се използват сборни термини или изсмукани от пръстите.
Явяват се езици, като че огнени, и слизат върху апостолите, които се изпълват със Светия Дух. Това обаче не е Христово кръщение "с огън", което може да се изведе и чисто граматически от "като че огнени", т.е. езиците не са от огън, а приличат на такива, макар много тълкуватели да го приемат за такова. От апостолите с т.нар. "Христово (Иисусовото) кръщение" е кръстен само ап. Павел. При другите единайсет апостоли и сподвижници Христови кръщението е по-особено. Не е писано какво точно е било при Матия, според мен, след призива на ап. Петър е трябвало да се кръсти с останалите, но не ни е открито.
Христовото кръщение е най-важното събитие от Библията, която, в пълно съответствие с Учението на Църквата, може да се нарече "История на Светото кръщение".
Смисълът на кръщението е подробно обяснен от самият Христос, който го поставя като фундамент на спасението, а като цяло кръщението е основна тема на Деяния и Посланията. Това е тайнство, при което с вода и думите "В името на Отца и Сина и Светаго Духа" получаваме Светия Дух и се освобождаваме от последствията на първородния грях, а извършените до момента грехове ни се опрощават. Обръщам внимание, че това става при Светото кръщение, а не на Кръста, както някой предполагат.

В този смисъл:
Въпрос: Имат ли Светите Отци Светия Дух? Как са получили Исусовото кръщение?

Отговор: Светият Дух е говорил чрез Светите отци на Църквата когато са отделяли догматите от ересите.

Въпрос: Как в момента Православните християни използват преданията на Светите Отци за получаване даровете на Светия Дух?

Отговор: Светите отци са отделили ересите от оставените ни от Иисус догмати, но тези догмати нямат отношение към получаването (низхождането) на даровете на Светия Дух, защото никога не е имало спор как става това. Латинската ерес относно получаването на даровете е след отделяне на Римската епископия от православната църква и не е имало Вселенски събор, който да я осъди.

Въпрос: Кога Светите Отци са получили Светия Дух – като пеленачета или като зрели мъже?

Отговор: Известни са имената на много малко от Светите отци, а за още по-малко се знае кога са кръстени, в този смисъл някой църковен историк може да каже и конкретно кога са кръстени някой от тях, аз лично не съм чувал за подобна информация.

Извън въпроса се знае, че един от светителите на Църквата, цитиран от Двери е кръстен на 20 години, а църковният учител св. Августин бил кръстен на зряла възраст, както и кога са кръстени много други, но аз не знам.

От друга страна без сянка на съмнение Светият Дух е изпълнил поне един светец и пророк още преди пеленаческа възраст, което доказва защо темата за неправилността на кръщението на децата е поставена в глава "Пустословия" на учебниците по богословие.
Йоан
Потребител

Мнениеот Йоан » нед яну 11, 2015 4:25 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » нед яну 11, 2015 4:58 pm

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » нед яну 11, 2015 5:53 pm

Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » нед яну 11, 2015 6:05 pm

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » нед яну 11, 2015 7:12 pm

Няма ли кой да обясни на Йоан кратко и аргументирано, че харизматиците са секта, защото аз нямам време.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » нед яну 11, 2015 7:26 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » нед яну 11, 2015 7:39 pm

Йоан
Потребител