Православното богословие в ръцете на протестанти?

академични, професионални, лични разговори
prokimen
Потребител

Православното богословие в ръцете на протестанти?

Мнениеот prokimen » съб юли 02, 2016 7:20 pm

Въпросът ми е към уважаемите богослови, които пишат в този форум и към онези, които четат.

Истина ли е, че някои университетски преподаватели в богословския факултет са и протестантски пастири? Доколко е истина, че всепрославилата се специалистка по Стар Завет доктор Ана-Мария Кръстева - Лачанска се е оттеглила от преподавателска дейност от православния богословски факулиет и се е посветила на пастирско-проповедническа дейност в Методистката община (ЦЪРКВА, според Критския събор)?

Лично аз съм изненадан, че не се появи в пресата нито една сериозна богословска статия, свързана с въпроса за Критското събрание и доколко текстовете на документите са в съгласие с православното вероучение и терминология.

В т.н. "Къща за птиците" неколцина богослови се опитаха да кажат нещичко, но според прескромното ми мнение, то беше пословично срамна и съвършено несериозна история.

Докато руската блогосфера вреше и кипеше, агонирощато в България Православие не намери нито един свой "каноничен" член поне с елементарна семинарска грамотност, който да направи приличен анализ на текстовете преди и след мероприятието на остров Крит.

Ще се повторя, че лично за мен бабините приспивни приказки на дядо Гавриил, който уж има две висши образования + научна специализация по сладка дрямка на лекциите са по-скоро за срам.

Около медийната война на портала "Двери" срещу редактиращите официалния сайт на БПЦ-БП узнавам, че отговорник за сайта е Неврокопският митрополит Серафим, който също уж бил образован човек. За какъв бяс колекционират дипломи, след като нямат никаква богословска адекватност?! Не проумявам как владиката ще се разграничи от публикуваните текстове в синодния сайт, след като той самият е началникът на този сайт. Един нормален човек с достойнство би изпитал срам за безотговорно поведение.

Споделяйки тези недоумения с близък духом духовник, последният изпусна въздишка с реторичния въпрос за какви православни богослови и родно богословие може да става реч, при положение, че има академични преподаватели в богословския факултет в София, които са и протестантски пастири. Като че ли, само Ана-Мария е проявила своеобразна почтеност да се оттегли от православната богословска трибуна за да благовести Библията на методистите. Истина ли е този позорен кошмар?
Кабрал
Модератор

Re: Православното богословие в ръцете на протестанти?

Мнениеот Кабрал » съб юли 02, 2016 10:43 pm

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » нед юли 03, 2016 9:04 pm

Моля Ви, Прокимен, правете разлика между д-р Анна Маринова и Ана-Мария Кръстева :)
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » нед юли 03, 2016 10:39 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пон юли 04, 2016 12:45 pm

prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » вт юли 05, 2016 3:10 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » вт юли 05, 2016 8:40 pm

Прокимен,
Аз не гледам частното, а общото.Няма никакво значение дали един или двама преподаватели са методисти или шамани, важно е какво се преподава, а от много години в свърталището се преподава в духа на евангелистката ерес. Отричат се Писанията и се заменят с човешките предания. Пробутват се мненията на пастори, пардон, старци, светци, "богослови" и кой ли не за да се пребори православното учение. Всички, барбар с недоразумението Янакиев, хулят БПЦ изцяло от позициите на евангелските деноминации. Хвали се папата, но католицизма е прекалено сложен за да го разберат, затова могат да се определят като "евангелски паписти", т.е. смет върху боклук.
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » ср юли 06, 2016 10:20 am

На заглавната страница има интервю с английско попче, относно Брексит-а. Какво да се изненадва човек? Вари го, печи го, то си има протестантското в кръвта. Да си брани своята купичка от навлеци. Да си гледа дребното си интересче, да изживее един живот, за животворящата сума от 9 паунда на час, минимална заплата.
А не както, навлеците направиха, да падне до 7....
А това, че благодарение на неговите управници, България тъне в разруха, източват се пари от ЕРП-тата, при това съвсем наготово - за това нито дума. Да не е лудо, англичанчето да си каже. Бог му е дал, то е по-достойно от нас - българите. Нали това е мисленето на протестанта. Колкото съм по-богат, толкова повече Бог ме обича.

Върни се в “богослови”