постот како цврст темел на нашиот живот и спасение

академични, професионални, лични разговори
ИСАК
Потребител
Мнения: 20
Регистриран на: чет ное 29, 2007 1:57 am

постот како цврст темел на нашиот живот и спасение

Мнениеот ИСАК » пет ное 30, 2007 12:21 pm

ПОСТОТ ДУХОВНО НЕ ВОЗДИГНУВА, И НЕ СПАСУВА ОД САМОЖИВОСТА, ЛАКОМСТВОТО ЛОШИОТ ОДНОС КОН СВЕТОТ И КОН ДРУГИТЕ ЛУГЕ ОКОЛУ НАС И ЗАТОА ПРАВОСЛАВНИТЕ ХРИСТИЈАНИ НЕ СМЕАТ ДА СЕ ВГРАДУВААТ СЕБЕСИ ВО ЦРКВАТА ХРИСТОВА БЕЗ ПОСТОТ.
ВЕЌЕ СЕ НАОЃАМЕ ВО БОЖИКНИОТ ПОСТ И НИ ПРЕДСТОИ НАЈ РАДОСНИОТ ХРИСТИЈАНСКИ ПРАЗНИК - РАЃАЊЕТО НА ГОСПОДА ИСУСА ХРИСТА - БОЖИК.
ПОЗДРАВ
forerunner
Потребител
Мнения: 55
Регистриран на: нед фев 12, 2006 10:30 pm

Мнениеот forerunner » ср дек 05, 2007 12:19 am

Е, ние ви преварихме с две недели :)
Поздрав на братята от Македония, благодатни и спасителни пости!
И честит празник на Въведение Богородично!
Презвитера Екатерина
ИСАК
Потребител
Мнения: 20
Регистриран на: чет ное 29, 2007 1:57 am

Мнениеот ИСАК » ср дек 05, 2007 6:30 pm

POZDRAV PREZVITERO! BLAGODARAM MNOGU ZA CESTITKATA :D TOA STO SME NAZAD DVE NEDELI NE PREDSTAVUVA NIKAKOV PROBLEM ZA DA NE MOZEME ZAEDNO DA SE RADUVAME NA GOLEMIOT NASTRAN KOJ NI PREDSTOI (ROZDENSTVOTO NA NASIOT GOSPOD IISUS HRISTOS). I VAM POSTOT NEKA VI BIDE LESEN I BLAGOSLOVEN NEKA VI BIDE ZA TELESNO ZDRAVJE I ZA DUHOVNO SPASENIE.
KADE SLUZI VASIOT PREZVITER?
HRISTOS POMEGU NAS.[/quote]
alfy
Потребител
Мнения: 62
Регистриран на: пон яну 28, 2008 9:11 pm

ew

Мнениеот alfy » пон яну 28, 2008 9:20 pm

Ако нашата душата е стая, то преди да поканим Господ Бог трябва да я очистим от всеки грях, за да пребъде в нея светлата благодат, която ни носи Светата Евхаристия.
hiphopsusel
Потребител
Мнения: 1053
Регистриран на: чет фев 08, 2007 12:45 am

Мнениеот hiphopsusel » чет фев 21, 2008 9:29 pm

alfy
Потребител
Мнения: 62
Регистриран на: пон яну 28, 2008 9:11 pm

ев

Мнениеот alfy » пет фев 22, 2008 12:40 am

gaitan vejdu
Потребител
Мнения: 700
Регистриран на: чет окт 06, 2005 8:25 am

Мнениеот gaitan vejdu » пет фев 22, 2008 8:47 pm

gaitan vejdu
Потребител
Мнения: 700
Регистриран на: чет окт 06, 2005 8:25 am

Re: постот како цврст темел на нашиот живот и спасение

Мнениеот gaitan vejdu » вт ное 25, 2008 7:25 pm

АЛФИ, КЪДЕ СИ, ДЕТЕ РАДВАЩО МЕ!?!

Върни се в “богослови”Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 2 госта