Учението за вечни мъки на грешниците - създател на атеисти

обсъждане на професионални теми. вероучението в училищата
sluntce
Потребител

Re: Учението за вечни мъки на грешниците - създател на атеис

Мнениеот sluntce » пет ное 05, 2010 11:36 pm

Ахъм, той беше... И сега съм в пъти по- добре от преди неговата намеса... Момчето наистина помага, не си измислям. Ама не е православен, нали, затова дай да го плюем и да отричаме какво прави...
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пет ное 05, 2010 11:52 pm

Ами, освен да ти пожелая следващият път да мине безболезнено :? И защо не го е изгонил от първия път, апостолите винаги са помагали незабавно, не е имало "до скиф".
sluntce
Потребител

Мнениеот sluntce » пет ное 05, 2010 11:57 pm

Ами прочети някоя книжка за изгонването на демони и ще разбереш защо. Една жена се е борила 5 години до пълното освобождение, преди това 40 дни почти денонощно група пастори са се молили с нея и демонът ги е надвивал до изтощение... Апостолите са се учили от Единствения, а сегашните нямат толкова сила...
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » съб ное 06, 2010 12:17 am

Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » съб ное 06, 2010 6:12 am

Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Мнениеот m.muladzhikova » съб ное 06, 2010 7:15 am

Жоро,
Приносите за починалите - са житото / коливото /, червеното вино и водата. Можеш да прочетеш какво символизират те и защо Църквата е постановила тяхното използване като подавка за починал, и за преливане на гроба. / Не се принасят на починалите както си написал, смисълът е съвсем друг /.

Слънце,
Съмнявам се в способностите на Космонафт точно защото не е православен. Но ти знаеш как се чувстваш. Гледай само последващото ти състояние да не стане по-лошо от предходното / преди намесата на Космонафт /.

Космонафт,
ЧОВЕК НЕ МОЖЕ ДА ИЗГОНИ БЯС ИЛИ ДЕМОН - това извършва Бог действащ чрез благодатта дадена при ръкоположението на свещенослужителя. Т.е. обикновен човек - неръкоположен - не може да извърши изгонване / екзорсизъм / защото няма тази Божия благодат.
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » съб ное 06, 2010 9:35 am

Уважаеми Смол,
Два пъти прочетох написаното от теб и намирам, че съществената разлика по отношение задгробната участ на починалите, между нас се явява, че ти не допускаш, че е възможна промяна на състоянието на човешката душа през периода от фактическата смърт до Второто пришествие и последвалия окончателен Съд. Тоест ако съм те разбрал правилно присъдата е дадена непосредствено след смъртта и тя няма да се промени а само формално ще се потвърди на Страшния Съд? Правилно ли съм разбрал?
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » съб ное 06, 2010 11:25 am

Жоро, Макавейските книги не са канонични.
Това което Павел казва за Онисфор съвсем не означава това което смяташ. Че Онисфор е умрял, а Павел се моли за душата му.
Цялата тази работа с тези неща ми изглежда като католическото чистилище, или митарствата.

Здравей, Зограф
да, не допускам това. Знам повечето доводи на католиците основно, за молитви за мъртви, за чистилище и тн. Не виждам подобни неща в Писанията.
Ако това беше съществено, както вие смятате, щеше да е добре обяснено. няма и дума за такива насърчения да се молим за умряли хора, за чистилища или за митарства. Това са някакви по късни гръцки мъдрувания, аз се разграничавам от тях.
Не се разграничавам от вас, вярващите, понеже вярвам че сте Божии, просто така сте научени, и така ще бъде до самия край. Не мисля, че вие, или аз ще си променим становището по тази тема. За мен е ясно какво ни насърчават апостолите движени от Духа, да постоянстваме в молитва за братята и сестрите и за всички живи. За умрелите не чета никъде.
За живите има надежда, за мъртвите вече нещата са ясни. За Бог са ясни, не за нас непременно.
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » съб ное 06, 2010 2:49 pm

Драги Смол, След като твърдиш, че частния съд отсъжда непосредствено след смърта една окончателна присъда, то какъв е смисълът на повторния Страшен Съд? Къде пише в Писанието, че не бива да се молим за починалите? Нима има заповед майката да се моли само за живите си деца, а умрелите да престане да обича и да се моли за тях? Нима Господ ще остане глух за най-голямата заповед - да обичаме ближните, като себе си, или някъде си чел: не се молете, и не обичайте своите скъпи покойници? Нали Господ заповяда да обичаме ближните, така както Той ни обича. Къде в заповедта: искайте и ще ви се даде! е казано, че можем да просим в молитвите си, милост само за живите? Нима Бог прави разлика между живите и починалите, и е дал някаква друга заповед от тази да се обичаме и молим едни за други. Впрочем, как мислиш, праведниците в Рая могат ли да се молят за нас живите или е забранено?
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » съб ное 06, 2010 5:52 pm

Зограф, аз не ти казвам не се моли, моли си се като искаш.
Казвам ти, че аз не го правя понеже не виждам смисъл. Ти казваш- къде пише да не се молим, аз ти казвам, че е записано ясно каква е отговорността на човека преживе. Докато е жив. Да се примири с Бога посредством Месията. Това е акт на свободната воля.
А относно някакъв частен съд, аз никога не съм говорил.

Това дали ти се молиш за някой, не значи че Бог ще пренебрегне факта, че този някой не се е примирил с Него и не е повярвал в Божия Син.
Казвам ти, че ако това беше така, щеше да е ясно казано от апостолите и надлежно записано, но не е. Няма такова нещо.

Пак ти повтарям казано е в Писанието, че за живите има надежда, но за мъртвите няма вече. Ако преживе не са избрали пътя на живота, никой насила, зорлем няма да ги вкара там.

Ако с всичко това което пишеш искаш да ми кажеш, че има митарства, или чистилище, където някои вярващи, които имали грехове неизповядани, и се мъчели някъде си, за да ги изплатят, то аз отхвърлям категорично тези идеи като гностическа ерес. Надявам се, искрено, че не твърдиш подобни неща.
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » съб ное 06, 2010 6:22 pm

Драги Смол, тук не говорим за митарства и чистилище, а за учението на Църквата за възможността след смъртта да бъде облекчена задгробната участ на някои от починалите само. Наистина нашата вяра за това учение на Църквата е съградена на здравата основа - св. Писание. За това ще приведа малко от Стария Завет, а после и от Новия. Понеже Смол не признава втора книга на Маккавейте преминавам нататък: "Милост за даване да имаш към всеки живеещ, но и умрелия не лишавай от милост." /Премъд. 7;36/ /Виж пак там и 38;23/ Ами нека си припомним и достойния за подражание Товит какво съветва: Раздавай хлябовете си при гроба на праведните, ала не давай на грешници" /Тов. 4;17/ Този благочестив обичай да се прави трапеза след погребение е възприет и от най-ранни времена в Христовата Църква и се спазва и до ден днешен. Сега няма да цитирам, но и св. Иоан Златоуст пише подробно за този обичай в Църквата. Какво ще кажат онези, които макар да се хвалят, че познават Писанието, но на практика пропускат да го изпълнят в живота си. Св. прор. Иеремия /глава 16/подробно описва обичайното право и обредите които извършва Израил за починалите: 1. Достойно погребение 2. Оплакване при гроба на починалите. 3. Остригване косите на жалещите 4. Разчупване хляб заради тях в жалейно време. 5. Раздаване и пиене на вино наречено "утешна чаша". На много места преди смърта си Патриарсите от Ветхия Завет изискват да бъдат погребани там където ще могат да посещават гроба им и да ги поменават в молитвите си. Налага се да прекъсна........
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » съб ное 06, 2010 7:39 pm

напротив, именно чистилището и тн. митарства са във връзка с тези работи.
Те затова и са се появили (чистилище и митарства), именно поради подобни съчинени практики.

Например древните египтяни, гърци и други са жертвали за умрелите, така щото да умилостивят подземните богове, които съдят мъртвите за всичко което са сторили човеците. Това учение за мен е гностическо и езическо, надявам се вашите практики да нямат общо с това, но като гледам народа какво прави се съмнявам.
Казах какво смятам за тн. молитви за умрели, да им се облекчало състоянието. Моето разбиране е, че няма от какво да им се облекчава състоянието, ако са починали в Христа Иисуса.
Именно тука е ролята на тн. чистилище и митарства. Така, че моля не се опитвай да ги разделяш от тези практики, те са свързани, поне според това което аз разбирам.

Доколкото забелязвам, ми цитираш само от книги които са неканонични. Не е ли така? Те не са в еврейският канон.
Ако това са доводите ти, като гореизброените, размишления и извадени оттук оттам изречения от разни книги, то на подобни доктрини аз не вярвам. Господ и Неговите апостоли не са говорили за подобни неща, на мен това ми е достатъчно.
Ваша работа дали ги практикувате, в крайна сметка вие сами си отговаряте пред Господа Бога какво удобрявате, както и аз.

Бъди здрав, Зографе!!
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » съб ное 06, 2010 8:41 pm

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » съб ное 06, 2010 8:45 pm

Да, малцина, на фона на света, ще се спасят. Но това няма нищо общо с писаното от мен досега.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » съб ное 06, 2010 9:37 pm

Крайно невероятно е някой да се спаси, ако след като почине не се молят за него. Крайно невероятно!

Върни се в “преподаватели по вероучение”