Нормалната и правилна позиция, изразена от министър Вълчев!

обсъждане на професионални теми. вероучението в училищата
refab
Потребител

Нормалната и правилна позиция, изразена от министър Вълчев!

Мнениеот refab » съб мар 21, 2009 11:08 am

Слава Богу,че има достойни и интелигентни българи като министър Вълчев!...Моята позиция напълно съвпада с неговата, че е недопустимо в светското образование да се изучава задължително вероучение (в смисъл на индоктринация), при това то да лежи на плещите на държавата! Оптималния вариант, според мен, е да има задължителен кратък начален курс по религиознание, за който да е отговорна държавата, който да е последван от незадължителни курсове по вероучения, организирани и финансирани от съответните религиозни изповедания, като за държавата остават методичната помощ и контролни функции спрямо екстремизъм и вредителство!

Ето статията:

http://www.dveri.bg/content/view/8466/29/
kassie
Потребител

Re: Нормалната и правилна позиция, изразена от министър Вълчев!

Мнениеот kassie » съб мар 21, 2009 11:13 pm

Също така "достойна" е позицията на същия министър спрямо кръста като "религиозен символ, който по агресивен и натрапващ се начин демонстрира религиозните предпочитания" и оттам проектозабраната за учениците да носят такъв в училище... http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2009-03-20&article=271213
и чл. 161, ал. 3, т. 6 от Проекта на Закон за училищното образование и предучилищното възпитание и подготовка: http://www.mon.bg/opencms/export/sites/mon/left_menu/documentsproject/2009/proekt_zakon_obrazovanie.pdf
:thumbdown:
whoami
Потребител

Мнениеот whoami » съб мар 21, 2009 11:31 pm

Каси, и аз реагирах така в началото, но като се замисля под "да не носи религиозни символи, които по агресивен и натрапващ се начин демонстрират религиозните му предпочитания" се има предвид извадените отвън кръстове. А според мен вярващият ако носи кръст, го носи не за да го показва и следователно го носи под дрехата си. Честно казано като знам как ходят немалка част от ученичките кръстове никак не биха им подхождали. Много ги слагат ей така за кич, а не защото са вярващи. Всъщност с тези забрани може би ще се намали именно тази пошлост ако изобщо се стигне до спазване на заповедта. А под дрехата никой не може да види какво носи човека.
Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » нед мар 22, 2009 12:22 am

а можем ли да сметнем ,че вярващия може да носи кръст в себе си, като махне кръста като бижу?
kassie
Потребител

Мнениеот kassie » нед мар 22, 2009 1:29 am

whoami написа:...А под дрехата никой не може да види какво носи човека.

Whoami, разбирам какво имаш предвид, но въпреки това ми е невъзможно да се съглася с тази позиция. Твърде лесно сме склонни да преглъщаме всякакви ограничения на вярата в името на светското образование, толерантност, равенство, общоприетост... Та нали кръстчето се движи на верижката и децата не стоят в едно положение, а бягат и спортуват... Съвсем нормално е при това кръстът да се покаже изпод дрехата и да се навре в очите на някой училищен блюстител на реда. Тогава ще трябва да се свали, да се скрие. И защо? Кому пречи той в действителност? Какви/чии права нарушава? Къде ще спре това?

Св. Йоан Златоуст казва: "Нека не се срамуваме от достойните за почит знаци на нашето спасение. Нека носим кръста Xристов като венец, защото чрез него се извършва всичко, което ни е нужно. Той ни се предлага, когато се покръстваме, когато поискаме да приемем тайнствената храна, когато поискаме да бъдем ръкоположени или да направим нещо друго. Затова с такова желание го чертаем и в домовете си, и на стените, и на вратите, и на челата, и в сърцата си. Защото кръстът е знакът на нашето спасение, на общата свобода и на милосърдието на Владиката..."(взето оттук: http://www.pravoslavieto.com/docs/sv_krust.htm)

Ще ми се да прочета причините на refab за неодобрение на задължителното вероучение... Аз го сравнявам с вид "имунизация", а противници на имунизациите, знаем, има немалко... Защо? Къде са рисковете и страничните ефекти?
whoami
Потребител

Мнениеот whoami » нед мар 22, 2009 7:40 am

Извинявай, че ти отговарям преди рефаб, но намерих нещо, за което не се бях сетил, а именно българския държавен герб, който стои върху най-различни официални документи, например дипломите. Министърът е забравил какво гласи Конституцията: "Гербът на Република България е изправен златен коронован лъв на тъмночервено поле във формата на щит. Над щита има голяма корона, първообраз на която са корони на български владетели от Втората българска държава, с пет кръста и отделно кръст над самата корона"

Изображение

"Прочее, никой да ми не досажда, защото аз нося на тялото си раните на Господа Иисуса" (Гал. 6:17)
Потребителски аватар
plamen
Администратор

Мнениеот plamen » нед мар 22, 2009 8:41 am

kassie написа:
whoami написа:...А под дрехата никой не може да види какво носи човека.

Ще ми се да прочета причините на refab за неодобрение на задължителното вероучение... Аз го сравнявам с вид "имунизация", а противници на имунизациите, знаем, има немалко... Защо? Къде са рисковете и страничните ефекти?

Преди много време (може би повече от 10 години) писах нещо по този въпрос във вид на постинг в един друг форум. Давам си сметка, че дебатът не е мръднал и на сантиметър оттогава...

http://www.orthomatic.net/?p=25

Поздрави,
пламен
Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » нед мар 22, 2009 3:51 pm

...финансирани от съответните религиозни изповедания, като за държавата остават методичната помощ и контролни функции....
Като знам кои са най-добре финансираните изповедания, и какви корумпирани мижитурки са висшите държавни служители, не е трудно да предскажа как ще се "развие" подобно обучение!

....се има предвид извадените отвън кръстове. А според мен вярващият ако носи кръст, го носи не за да го показва и следователно го носи под дрехата си.
Значи в топлите дни трябва да забравим фланелките, а неотменно да пращаме децата си на училище (и съответните мероприятия) с пуловери и плътни якета, та да не би кръстчето да се покаже и да го види някой... И защо трябва да оставим децата ни да растат със смътното, тегаво чувство, че кръста е някакъв срамен предмет, който трябва да се крие? :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown:

Нямам ясно мнение по въпроса с вероучението, но министъра да ходи на м.....а си!
whoami
Потребител

Мнениеот whoami » нед мар 22, 2009 6:33 pm

Кръстът не е срамен предмет. Идеята е, че той е нещо лично, което човек носи поради своята вяра и най-вече за себе си, а не за да се покаже пред другите. И аз съм носил кръстче под тениска лятото, но не си спомням да е правил всеки ден акробатични номера изскачайки внезапно изпод тениската. Друг въпрос е дали изобщо е добре светиня да се допира до плът и да бъде винаги прилепена до нея(например като удовлетворяваме естествените си биологични нужди).

Има и друг момент - много по-важно е да "начертаем кръста в сърцата си и да го запечатаме в умовете си"(цитирам от приложения линк с думи на св.Йоан Златоуст), т.е. вътрешното носене на кръста е по-важно е от външното, поне това е моето мнение.
kassie
Потребител

Мнениеот kassie » нед мар 22, 2009 6:36 pm

plamen написа:Преди много време (може би повече от 10 години) писах нещо по този въпрос във вид на постинг в един друг форум. Давам си сметка, че дебатът не е мръднал и на сантиметър оттогава...

Ами хайде да побутна и аз дебата от другата страна :biggrin:

Пламен, статията е много добра и явно изстрадана. Споделям голяма част от написаното в нея, но стоя на позицията си. Ето защо:

Признавам, че не разбирам за каква носталгия по Византия пишеш. И именно с пример от Византия ще онагледя мнението си. Магнаурската школа и нейния забележителен синтез на светско и религиозно образование. Забележителен от гледна точка на плодовете – възпитаниците на тази школа… Можем ли да сложим ръка на сърцето си и да кажем, че тя не е изиграла своята роля за оформянето им като цялостни личности?

В днешните български образователни институции самите научни дисциплини приличат на нашумялото сирене с малко мляко и много растителни мазнини под формата на всевъзможни религиозно-суеверно-атеистични идеи. От невинните хороскопи и зодиакални тълкувания в учебниците по английски език през откровени антиправославни лозунги в часовете по литература или биология до промъкващите се извънкласно паневритмия, йога, други „антистрес” и мнемо техники и т.н. С благовидни и лъскави опаковки, обещаващи придобиване на здрав и проспериращ дух в здраво тяло… Резултатите: криминални прояви, бягство в измислени светове на дрогата или виртуала, промискуитет, самоубийства …

Само вероучението е нон грата и дебели нормативни и психологически зидове го отделят от децата. Които просто няма кога и къде да чуят за Христос и Православието. Ако православните родители, полуживи от втората и третата работа, с която са се нагърбили, за да свързват двата края на семейния бюджет, успеят да заведат децата си на литургия в неделя, това често е най-многото, което могат да направят за тях. По-масовият случай е свързан с невъцърковени родители и с популярната чуденка защо всеки път като се отиде на църква дават върба…

Ето на такива въпроси може да даде отговор православното вероучение.
Да, вярата е Божи дар, който се живее, а не се учи. Вероучението не претендира за това. В процеса на обучение могат да се преподадат и придобият познания за Св. Писание и правилни понятия, които биха помогнали на учащите да се ориентират в духовния и в светския живот. Като сигнална лампичка. Защото дори със запалената от Бога вяра първоначално е лесно да се доверят на първия срещнат по-агресивен протестантски пастор например… Та нали им говори за „същия” Бог? Такъв беше моят някогашен път, последван от години на безпътица… Това можем да им спестим… Това наричам „имунизация”…
refab
Потребител

Мнениеот refab » пон мар 23, 2009 10:22 am

kassie написа:.......................................................................
и чл. 161, ал. 3, т. 6 от Проекта на Закон за училищното образование и предучилищното възпитание и подготовка: http://www.mon.bg/opencms/export/sites/mon/left_menu/documentsproject/2009/proekt_zakon_obrazovanie.pdf
:thumbdown:

Благодаря за посочката! :) Така всеки желаещ може да прочете и да разбере, че забраната се отнася за : за "агресивен и натрапващ се" начин на на носене на религиозни символи! :!: :!:
Освен това, ако не се лъжа, има някакво писано или неписано църковно правило по-големи и "изнесени" върху дрехите-на специален показ кръстове, имат право да носят само свещеници!?
refab
Потребител

Мнениеот refab » пон мар 23, 2009 10:30 am

цитат: "Преди много време (може би повече от 10 години) писах нещо по този въпрос във вид на постинг в един друг форум. Давам си сметка, че дебатът не е мръднал и на сантиметър оттогава...

Поздрави,
пламен[/quote]"

Статията е забележително хубава!...Казах всичко! :)

пп Браво, че българската държавност удържа на този натиск! И това оставаше-да се огъне спрямо такава нелепост (това, което искат неразумните религиозни ревнители)!
Последна промяна от refab на пон мар 23, 2009 10:37 am, променено общо 1 път.
refab
Потребител

Мнениеот refab » пон мар 23, 2009 10:34 am

Molecule написа:
...финансирани от съответните религиозни изповедания, като за държавата остават методичната помощ и контролни функции....
Като знам кои са най-добре финансираните изповедания, и какви корумпирани мижитурки са висшите държавни служители, не е трудно да предскажа как ще се "развие" подобно обучение!

....се има предвид извадените отвън кръстове. А според мен вярващият ако носи кръст, го носи не за да го показва и следователно го носи под дрехата си.
Значи в топлите дни трябва да забравим фланелките, а неотменно да пращаме децата си на училище (и съответните мероприятия) с пуловери и плътни якета, та да не би кръстчето да се покаже и да го види някой... И защо трябва да оставим децата ни да растат със смътното, тегаво чувство, че кръста е някакъв срамен предмет, който трябва да се крие? :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown:

Нямам ясно мнение по въпроса с вероучението, но министъра да ходи на м.....а си!

Molecule, съалявам, че трябва да ти кажа, че , в случая, не си проявил/а достатъчна интелектуална разделителна способност! Предполагам, че се дължи или на невнимание, или на непрочитане на конкретния текст в проектозакона!
kassie
Потребител

Мнениеот kassie » пон мар 23, 2009 11:07 am

Refab, само че забраната в случая гласи : "да не носи религиозни символи, които по агресивен и натрапващ се начин демонстрират религиозните му предпочитания;". Не е казано да не носи по агресивен и натрапващ се начин религиозни символи, които демонстрират религиозните му предпочитания. Има разлика между двете...
refab
Потребител

Мнениеот refab » пон мар 23, 2009 11:14 am

kassie написа:Refab, само че забраната в случая гласи : "да не носи религиозни символи, които по агресивен и натрапващ се начин демонстрират религиозните му предпочитания;". Не е казано да не носи по агресивен и натрапващ се начин религиозни символи, които демонстрират религиозните му предпочитания. Има разлика между двете...

При цялото ми уважение, съм принуден да кажа, че този ти аргумент е ......... (по-добре-без коментар от моя страна)! ::o :)

Върни се в “преподаватели по вероучение”