Re: Нормалната и правилна позиция, изразена от министър Вълч

обсъждане на професионални теми. вероучението в училищата
Agni
Потребител

Re: Предложения и коментари по модерацията

Мнениеот Agni » съб май 16, 2009 11:38 pm

Радослав написа:
Agni написа:Откъде точно следва това, че май съм пропуснал? Или пак прословутото Ви вече несправяне с причинно-следственитв връзки?

Малко по-горе:
Радослав написа:Агни, ти като „потърпевш“ :) имаш ли какво да добавиш?
Други сърдити има ли?

Agni написа:След този въпрос - да! С него ме "насилвате" да наруша правилата на форума!

Аз го разбирам като - да, потърпевш съм, но няма да кажа нищо, защото ще наруша Правилата (да коментирам в темите).

Наполовина сте го схванали, идеята беше "Не, но понеже ме питате и така ме карате да Ви отговоря, отговорът ми няма да е по темата и значи модераторът г-н Радослав ме скланя към нарушение на правилата." :)
Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » съб май 16, 2009 11:59 pm

Agni написа:Наполовина сте го схванали, идеята беше "Не, но понеже ме питате и така ме карате да Ви отговоря, отговорът ми няма да е по темата и значи модераторът г-н Радослав ме скланя към нарушение на правилата." :)

Добре, хубаво! Значи единственият, люто обиден от цялата работа, остана Хамелеона. Когато му изтече бан-а се надявам да се включи, за да се разберем и с него и да се приключи въпроса.
Ако не друго, поне ползата ще е това поле за изява на недоволни и обидени. :)
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » нед май 17, 2009 9:30 am

Значи баннахте и Хамелеончо, искам само да ви кажа, не че съм била банвана, че е много неприятно да нямаш достъп до сайта и форума за 1 месец :( Можехте поне да направите публично предупреждение, за да се спре навреме, а не по нечии други постове да съди, че всичко е позволено, защо просто не му редактирахте ужасния пост от тази тема и с това да се приключи, редакцията също е вид наказание. Между другото, в уважаващи себе си форуми публичната забележка към модераторството също се наказва с бан, а това тук от години едва ли не е задължително :( Това е преди всичко християнски форум и трябва да презентира християнски добродетели - пак казах - първият пост е нетърпим, но това не означава да отговорим с шамар :(
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » нед май 17, 2009 10:14 am

ven4e написа:...Между другото, в уважаващи себе си форуми публичната забележка към модераторството също се наказва с бан, а това тук от години едва ли не е задължително :( ...

ven4e, с този си пост ти отправяш публична забележка към модераторите и администраторите. Според теб ще бъдеш ли наказана с бан ? Ами няма. Има разлика (най-малкото като изразни средства) между твоята забележка и тази на Хамелеончо. Ако позволим да се използва такъв тон, нещата постепенно ще ескалират, и само мога да си представя тогава какво ще "презентира" тогава форума... Нека всичко става с ред.
Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » нед май 17, 2009 11:05 am

Венче, проблемът стана именно от редактиране на постинги. Хамелеон4о смяташе, че не е редно да му се промянят мненията. Промяната доведе но нови по-остри такива. Тяхната промяна до това, от което се възмущаваш. Стана нещо като верижна реакция.
За бан-а, не знам. Може и да е имало предупреждение на ЛС. Освен това, не съм 100% сигурен, че непременно крайния резултат ще е отрицателен. Пример - Ф.Николов. С него също нещата тръгнаха малко по-емоционално, но сега са вече къде по-нормални.
Постингът на Хамелеон4о няма да го трия или редактирам (освен две думи), поне докато той не започне да пише пак във форума. След месец ще може сам да го направи, ако счете за нужно.
Ф.Николов
Потребител

Мнениеот Ф.Николов » пон май 18, 2009 12:50 pm

Радослав написа:Пример - Ф.Николов. С него също нещата тръгнаха малко по-емоционално, но сега са вече къде по-нормални.
Постингът на Хамелеон4о няма да го трия или редактирам (освен две думи), поне докато той не започне да пише пак във форума. След месец ще може сам да го направи, ако счете за нужно.

осъзнах безсмислието от това да мисля, че хората (по default) могат да имат широк мироглед, преди да ми бъде наложен бан; просто се примирих с това, всеки да съди според собствения ограничен свят и да принася емоционалните си категории спрямо другите мислейки се за прав; действията ми бяха просто "импулсивни";

наказанията нямаха (и по принцип не могат да имат) никакъв пре-възпитаващ ефект.
Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » пон май 18, 2009 1:17 pm

Ф.Николов написа:наказанията нямаха (и по принцип не могат да имат) никакъв пре-възпитаващ ефект.

Възможно е в конкретния случай да е така, все пак ти най-добре знаеш за себе си. Факт е, че след бан-а разговорите са доста по-нормални и от двете страни.
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » пон май 18, 2009 2:09 pm

Ф.Николов написа:наказанията нямаха (и по принцип не могат да имат) никакъв пре-възпитаващ ефект.

Спомням си в един друг форум беше написано "Домакин на форума е..." В известен смисъл той наистина е домакин - създал е форума с определена цел и всички ние му "гостувахме". Та се замислих че аналогията с "дом" е наистина добра. Ти създаваш място, където можеш да се събираш с хора в името на определена цел. Понякога, ако сбирките ви са отворени, в тях случайно могат да попаднат хора, които не са много наясно кой какъв е и какви ги върши тук. Но учтивостта изисква да се съобразяваш с домакина, когато си в неговия дом. Случва се също и някой да наруши по-сериозно правилата на дома. В такъв случай обикновено домакина му обяснява че в неговата къща така не се прави. А ако въпросния човек не желае да се съобрази? Всички се сещат какво следва... Наистина това едва ли ще го "превъзпита", след като учтивата молба не е успяла. Но проблема си е изцяло негов - той си е решил така и си носи справедливите последствия. Ако хвърляш камъни нагоре, няма защо да се учудваш и да роптаеш ако някой от тях те удари по главата.

Искам дебело да подчертая че в случая не визирам hameleon4o. Не съм общувал особено с него и не мога да кажа дали попада в горната група хора. Тук говоря единствено за принципа. А той е, струва ми се, правилен.
Agni
Потребител

Мнениеот Agni » пон май 18, 2009 2:18 pm

Радослав написа:След месец ще може сам да го направи, ако счете за нужно.

Един месец е прекалено, на други места първият бан е 24 часов, което е доста по-умно. Едно денонощие е пределно достатъчно човек да се успокои, ако е сбъркал поради моментното си емоционално състояние. Един месец за един импулс (изразен в нещо казано, все пак не става дума за физическа травма примерно) е ненормално.
Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » пон май 18, 2009 2:28 pm

Не знам, дали бан-ът спира само публикуването на мения или целия достъп, но ако може да влиза и реши, че трябва да се редактира/изтрие мнението, няма проблем да го направя.
Agni
Потребител

Мнениеот Agni » пон май 18, 2009 2:33 pm

Радослав написа:Не знам, дали бан-ът спира само публикуването на мения или целия достъп, но ако може да влиза и реши, че трябва да се редактира/изтрие мнението, няма проблем да го направя.

Спира всичко, изобщо няма достъп до форума. Г-н Илиан ме беше баннал погрешка в самото начало, понеже се беше вързал на маниакалните твърдения на г-н Санди, че аз съм и Ангел Небесен, и Ф.Николов и заедно с втория беше баннал и мен, така че знам. :biggrin:
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » пон май 18, 2009 3:11 pm

ven4e написа:Между другото, в уважаващи себе си форуми публичната забележка към модераторството също се наказва с бан, а това тук от години едва ли не е задължително :(

Венче, на никой не е приятно да получава критики към себе си, но то не е толкова лошо винаги. :) Даже може да служи и като коректив. Много надалече съм от мисълта, че нямам грешки и стига да са възпитано направени всъщност едни такива забележки помагат. Не знам какво толкова те възмущава.
Администраторите на сайта са много толерантни. И те като всички нас са хора и едва ли смятат че са безгрешни. Показали са, че могат да приемат конструктивно критиката. Там, където няма критика не е добре..

Ф.Николов написа:осъзнах безсмислието от това да мисля, че хората (по default) могат да имат широк мироглед

:D Но са ти интересни хора (по default) с тесен мироглед ... :wink:
Ф.Николов
Потребител

Мнениеот Ф.Николов » пон май 18, 2009 6:30 pm

ТодорК написа:

Спомням си в един друг форум беше написано "Домакин на форума е..." В известен смисъл той наистина е домакин - създал е форума с определена цел и всички ние му "гостувахме". Та се замислих че аналогията с "дом" е наистина

Това с домакина не важи, когато е написал в правилата си: "Форум Православие.БГ е отворен за всички представители на други вероизповедания, които имат желание да водят спокоен и аргументиран диалог." Един вид, не става: елате ми на гости, а пък аз ще ви затворя в мазето.
Да не говорим, че този форум не е в локална православна мрежа и аналогията с "дома" е нелепа.

Или си ограничаваш достъпа още в самото начало (по default) или не спекулираш с "плуралистичните" си, "либерални" възгледи, за които претендираш. Ако си тръгнал да правиш нещо сериозно (зачитайки всеки) тогава и "гостите" не са "гости", а участват наравно в определянето на диалогичната рамка. Вертикалните отношения господар-роб не се вписват в заявените намерения. Положението: всеки ще говори каквото аз кажа и както аз го определя, не е плуралистична позиция за каквато има претенции. Това да разбираш другия, не значи да си мислиш, че го разбираш.

Трябва да се схване най-накрая разликата между претенции и реализирането на тези претенции. Половинчатата обстановка ЛЪЖЕ и двете страни.
Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » пон май 18, 2009 11:06 pm

Ф.Николов написа:Това с домакина не важи, когато е написал в правилата си: "Форум Православие.БГ е отворен за всички представители на други вероизповедания, които имат желание да водят спокоен и аргументиран диалог." Един вид, не става: елате ми на гости, а пък аз ще ви затворя в мазето.
Да не говорим, че този форум не е в локална православна мрежа и аналогията с "дома" е нелепа.

Не е точно така. Преди цитата, който си дал има един друг:
Форум Православие.БГ към едноименния портал е предназначен за дискутиране на въпроси на вярата на Православната Църква и нейната роля в живота на съвременния човек. Форумът има за цел да изгради общност от хора с интереси в областта на богословието и практиката на православното християнство; да бъде свободно пространство за общуване между вярващи и невярващи; място, където търсещите истината да търсят заедно отговорите на въпросите, които ги вълнуват, в атмосфера на доброжелателство и търпимост.

Идеята на Правилата е именно да задададат някакъв общ фокус на темите, без да ограничават участниците до (православни) християни, вярващи или невярващи. Че форумът е свръх либерален, не може да се отрече. Дори беше създаден раздел „Разни“, който по някакъв начин да разшири и тази първоначална рамка. Показателно е, че един от модетаторите е протестант, нещо с което не знам колко форуми на религиозна тематика могат да се похвалят. Все пак всичко си има някакви граници и няма как да се очаква, форумът да е аналог на този в дата.бг, например.
За съжаление, когато се правиха Правилата, интересът към тях беше минимален. Много малко хора се включиха, а идеята беше те да удовлетворят максимално повече участници. Типично по български, активността дойде не когато нещо трябваше да се прави, а когато трябваше да се критикува. Което, само по себе си, не е лошо, сига само да е конструктивно.
Опровергаха се и опасенията на някои участници, че Правилата са с цел да се направи някакъв затворен православен клуб. Стана точно обратното - сега форумът е доста по-колоритен откъм участници. Тематиката също. Качествените теми приличат качествени участници.
Има само една пречка това да се случава и тя не е мирогледа на участника, а начина по който пише. Няма по-неприятно нещо от това, да се опропасти една хубава тема с личностни нападки и безкрайни дразги на лична основа. Не напразно поставих този въпрос в секцията с правилата. Личното ми мнение е, че тук трябва да се взимат незабавни мерки, иначе нещата излизат извън контрол и всичко отива по дяволите. Една уж неволно изпусната реплика води до верижна реакция. Постепено нещата избиват на емоции, чуваемостта започва да клони към нула, съдържателността на постингите също. Сериозните участници губят интерес, темата се изражда в говорилня. Ето защо се опитвам да огранича тези неща и смятам, че това е във взаимен интерес.
Ще се радвам да чуя и други мнения в тази посока.
Ф.Николов
Потребител

Мнениеот Ф.Николов » вт май 19, 2009 7:35 pm

Ясно е каква е общата насоченост на форума, още по-ясно е кой и защо я задава, обаче не можеш да създатеш раздел "инославие" в това число и атеизъм и там да се обсъждат въпроси по някакъв начин засягащи ".....интереси в областта на богословието и практиката на православното християнство" просто няма как да стане. Така рамката не се разширява по посока на православието, а в съвсем различна посока. Атеистичният светоглед няма как да се включи в изикванията на православието за диалог според някакъв религиозен контекст. От друга страна всички религии са непримирими в отношенията помежду си поради хиляди причини; да не се дава сметка, че някой не само няма да иска да те разбере, но и ще защитава вярата си докрай е наивно. Ако пък пуснеш "друговерци" само до определени форуми и не им оставиш достъп до "православното пространство" все едно нищо не правиш. Лично аз схаващам "плуралистичната" насоченост на форума и като опит да се видят другите гледни точки за православието; обаче може и да се заблуждавам......

Не може да се изгради пространство между различни по вяра хора, което да изпълва изискванията за нормален диалог, важното е да се модерира не според едни или други правилни религиозни изисквения,а осъзнавайки (доколкото е възможно) срецификата на конкретното вярване; не знам до какво степен това може да се прецени от сегашните модериращи; трябва да се притежава в някакъв смисъл "неутрална" позиция на основата на сравнително религиознание, т.е. да се знаят къде са тънките моменти в една друга религия и са какво непремерени изказвания нарушават диалога.

Това го казвам не като изискване (това си е ваша работа), а евентуално за разбиране на реакции на "друговерци", предизвикани от опраделени изказвания
Последна промяна от Ф.Николов на вт май 19, 2009 10:28 pm, променено общо 1 път.

Върни се в “преподаватели по вероучение”