Задължително вероучение

обсъждане на професионални теми. вероучението в училищата
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Re: Задължително вероучение

Мнениеот Мария » съб яну 31, 2009 12:08 am

Това е хубава новина, Иван Калев! :D
Иван Калев
Потребител

Мнениеот Иван Калев » пет мар 06, 2009 10:07 pm

radiseganti
Потребител

Мнениеот radiseganti » пон май 11, 2009 10:22 pm

според мен вероучението не е дълг на училището защото така повечето деца ще го възприемат като поредния неприятен час, в който трябва да присъстват. от 1-ви клас хода на вероучение и не съжалявам за нищо освен, че от началото не се отнесох с нужното постоянство. вероучението би трябвало да е задължение на родителите към децата си. то дава отговори на мн въпроси, които се мотаят в малите главички. вероученито помирява пък и така детето от малко осъзнава, че е част от една общност. жалко, но в моето село вероучение има само в католическата църква и още по- жалко, че има мн малко желаещи вече.
Последна промяна от radiseganti на пон май 11, 2009 10:43 pm, променено общо 1 път.
radiseganti
Потребител

Re: а свещениците?

Мнениеот radiseganti » пон май 11, 2009 10:33 pm

леонор написа:Време е българските свещеници да влязат в училищата и ако не като преподаватели по хр. религия, то поне да общуват периодично с децата в часовете по вероучение. Нека учениците да видят на живо свещеник, да го чуят, да го пипнат, да знаят, че това е човек, към когото могат да се обърнат при нужда. А и да го търсят по-настоятелно и да изискват от него информация, активно участие в техния живот, участие в благотворителни начинания....и мн. др. Знаем, че не са много родителите които водят децата си на служби в храма, затова и децата на наограмотените в християнско отношение родители ще имат шанса да общуват с духовно лице, дори извън храма. Това общуване, ако отецът успее да спечели доверието им, би трявало да доведе до редовно посещение на църк. служби занапред.
Наблюдава се едно интересно явление откакто започна обучението по предмета Хр. религия , макар и като избираем предмет. А именно: оказва се, че децата ограмотяват своите родители. Много от тях, които са били лишени от хр. възпитание и знания...с интерес четат детските библийки, поучителните четива за деца......и чрез децата си научават за вярата. :)

съгласна съм с теб, че е хубаво свещениците да говорят с децата. др вапрос е дали ще попаднат на добър свещеник. познавам такива, който са такива само за да си живуркат, но познавам и такива на които има пука как ще се развие едно малко все още духовно неорентирано дете. за щастие аз попаднах на такива. мн се радвам, че имам възможността когато имам проблем да разговарям с тях и те винаги са готови да ми помогнат. др въпрос е, че и родителите са играеща роля в развитието на дедето. дори и децата да ходят на вероучение в къщи няма ли я отвържеността, ако родителите не са вярващи няма как децата да са :roll: :roll: :roll:
Последна промяна от radiseganti на пон май 11, 2009 10:42 pm, променено общо 1 път.
Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » пон май 11, 2009 10:37 pm

Здравей, radiseganti!

Добре дошла във форума!
Прочетох няколко твои постинга и искам да те помоля да обърнеш внимание на тази точка от Правилата за участие във форума:
15. Постингите следва да са ясни и четливи. За тази цел избягвайте употребата на твърде много емотикони и пунктоации, писането в цвят и подчертаването, като основен текст, както и прекомерното използване на главни букви. Подобни постинги ще бъдат редактирани.

Преди време имаше участник във форума, който пишеше само в зелено, но имаше личен мотив за това, който обяви публично, та там имаше някакъв компромис. Ако и при теб е така, моля те да го съобщиш. Предполам Администраторите може би ще проявят разбиране. Ако обаче нямаш специална причина, моля те да не „натоварваш“ постингите, защото поне на мен ми е дразнещо (грубо казано) да чета така форматиран текст.

Поздрави и ползотворно участие! :wink:
radiseganti
Потребител

Мнениеот radiseganti » пон май 11, 2009 10:42 pm

Радослав написа:Здравей, radiseganti!

Добре дошла във форума!
Прочетох няколко твои постинга и искам да те помоля да обърнеш внимание на тази точка от Правилата за участие във форума:
15. Постингите следва да са ясни и четливи. За тази цел избягвайте употребата на твърде много емотикони и пунктоации, писането в цвят и подчертаването, като основен текст, както и прекомерното използване на главни букви. Подобни постинги ще бъдат редактирани.

Преди време имаше участник във форума, който пишеше само в зелено, но имаше личен мотив за това, който обяви публично, та там имаше някакъв компромис. Ако и при теб е така, моля те да го съобщиш. Предполам Администраторите може би ще проявят разбиране. Ако обаче нямаш специална причина, моля те да не „натоварваш“ постингите, защото поне на мен ми е дразнещо (грубо казано) да чета така форматиран текст.

Поздрави и ползотворно участие! :wink:

оки извинявай няма вече, просто ми харесваше синьото, но щом натоварвам окей няма вече
Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » пон май 11, 2009 10:45 pm

radiseganti написа:оки извинявай няма вече, просто ми харесваше синьото, но щом натоварвам окей няма вече

Благодаря за разбирането!
Между другото това изискване не е някакво специално само за този форум, а е широко разпространено правило (по-скоро нетикет) из цялата мрежа. Последното е само като полезно сведение. :wink: :)
Иван Калев
Потребител

Мнениеот Иван Калев » нед юли 26, 2009 8:20 pm

kassie
Потребител

Мнениеот kassie » нед юли 26, 2009 10:00 pm

Иван Калев написа:http://www.petarvelev.info/Za_sveti_eva ... _Luka.html

[url]http://pravoslavie.bg/Въпроси-към-свещеника/Мои-приятели-са-попаднали-при-Петър-Велев.-Какъв-е-той[/url]

(имам проблем с линка)

цитат:
"...А тях ти насърчавай да пребъдват в евхаристийно общение в Църквата, да четат утвърдени автори и така да си формират здрав критерий за истината. (презвитер Стефан Стефанов)"
Иван Калев
Потребител

Мнениеот Иван Калев » нед юли 26, 2009 10:42 pm

За медийната изява на този пастор и на много екстрасенси се отдела толкова много време. А за една православна проповед?
петър52
Потребител

Мнениеот петър52 » нед яну 24, 2010 10:51 pm

Мислех да отворя нова тема,но няма смисъл....защото виждам много такива по този щекотлив проблем...! Наскоро препрочитах отново сега действащият закон за вероизповеденията и видях,че законодателят е дал правна възможност на регистрираните вероизповедания да откриват и поддържат училища от 1ви-до 8-ми клас....! Питам се защо БПЦ вместо да се "бори"(кауза пердута) да въведе предмета "Православно вероучение" в светските училища,не мобилизира финансов ресурс и открие поне едно общообразователно училище ,където християнските семейства(говоря за истинските...)ще пращат своите деца и ще участват в издръжката на училището. Аз съм сигурен,че има учители по всички изучавани общо-оразователни дисциплини,които са достатъчно катехизирани за да откликнат на поканата да преподават в такова училище. Такива училища има в Русия,така че няма да откриваме "топлата вода"!
Иван Калев
Потребител

Мнениеот Иван Калев » пон яну 25, 2010 5:06 am

Защото това зависи най-вече от съзнанието на православния български народ! Ако народът го иска, ще има православни детски градини, православни гимназии и двете ни семинарии и няколко богословски факултета ще имат много кандидати и ще се повиши духовното ниво на свещеници, монаси и богослови, което ще доведе народа до най-важното - вечното спасение на душите!
Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » ср фев 10, 2010 11:27 pm

и в крайна сметка, кое кара хората да излязат от православието и да не искат да поддържат такива училища, университети .... знаейки истината ?
Aether
Потребител

Мнениеот Aether » чет фев 11, 2010 11:11 am

aktex написа:и в крайна сметка, кое кара хората да излязат от православието и да не искат да поддържат такива училища, университети .... знаейки истината ?

Я ми кажи кой знае истината? Някой заблуден? Не смяташ ли, че е безкрайно нелепо да се правиш на Бог...

Иначе... сърцето никой не може да го задължава... който иска и може нека вярва...
Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Мнениеот m.muladzhikova » чет фев 11, 2010 11:26 am

.
Последна промяна от m.muladzhikova на ср фев 09, 2011 2:49 pm, променено общо 1 път.

Върни се в “преподаватели по вероучение”