Задължително вероучение

обсъждане на професионални теми. вероучението в училищата
nikito5kov
Потребител

Мнениеот nikito5kov » съб май 31, 2008 9:43 pm

Семейстото си остава най-голямо духовно училище

Напълно съм съгласен с теб приятелю прокимен.
Явно аз имам проблем с изразяването или ти с разбирането.
По скоро е първото,сигурен съм.
Напътствията,поддържането на вярата,съпричастието за каквото и да е и т. н. са от мен и съпругата ми,но основата за най важното в живота аз немога да им дам.Тази основа,която могат да е получат от хора като теб,учили и работили в тази сфера,хора професинално ориентирани.
Аз немога да преподавам вероучение,защото не съм учил за това и не съм сигурен дали е правилно,колкото и от сърце да го правя.
Това имах в предвид.
Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » чет юли 03, 2008 3:40 am

Семейни въпроси

Родителска власт (Ефесяни 6:1-4)
Наследство (Притчи 13:22)
Наказание (Притчи 13:24)
Брак (Битие 1:27-28 ; Матея 19:3-12; 1 Коринтяни 7:2 ).
Образование (Притчи 22:6)
Благотворителност (1 Тимотей 5:8 )
Грижа за възрастните (1 Тимотей 5:3-13)
Ръководство (1 Тимотей 3:1-7)

На семейството е дадена задачата да образоват децата.
deiwos
Потребител

Мнениеот deiwos » съб юли 19, 2008 3:02 pm

Dragi,ti si trol. Komunisticheski trol. Stiga si zalival prostranstvoto s dushevnite si ekstrementi.....Prosto procheti pak kak se kazva sayta i chupkata !!! Trol sas trol takav !!!

abc, по-добре ще бъде ако се наречеш първо абв, вземеш да се научиш на правопис и след това на изказ и едва тогава е възможно да вземеш да даваш мнения на поне средно интелектуално ниво, дотогава може да се давиш в dushevnite si ekstrementi...., все пак ще е по-добре отколкото във физиологичните си екскременти, хаха.
А относно наричането трол, радвам се че познаваш езическите митологични персонажи, но все пак се запознай с тези от нашите земи, че тролът е доста западна придобивка и наричайки ме така само ме ласкаеш, защото трол идва от корен омайвам, хахха, та ако ще ме наричаш омайник, има си други по-подходящи слова.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » съб авг 23, 2008 7:02 pm

А ти, дейвос, не придавай значение единствено на материалния носител - езиковите средства, а обърни внимание на мъдростта, която невинаги се облича в пищни форми, а се открива само на готовите да я възприемат сърца.
koleva
Потребител

Мнениеот koleva » съб сеп 13, 2008 3:34 am

:( тъжното е , че изхвърлят религиятя от училище. :( :( :(
Искра
Потребител

Мнениеот Искра » нед сеп 14, 2008 12:59 am

Как така? Съвсем ли? Няма ли да остане поне избираем предмет?
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » нед сеп 14, 2008 10:59 am

Кога разбра това, koleva, от къде? Линк можеш ли да дадеш? :(
Иван Калев
Потребител

Re: Задължително вероучение

Мнениеот Иван Калев » нед дек 28, 2008 7:53 am

През месец януари 1999 година ВМРО бяха организирали в старата сграда на Бургаския Свободен Университет среща във връзка с гибелното влияние на тоталитарните секти. Почетен гост беще Негово Високопреосвещенство Сливенският Митрополит Йоаникий и Бургаското духовенство, православен психиатър проф. Роглев от Пловдив, проф. Дворкин от Московската Патриаршия и с него йеромонах Василий. Последният сподели, че се опитали да наложат православното вероучение в училищата и не се е получило. Деца, които нямат домашно възпитание в православна вяра изобщо не са проявявали интерес. И когато започнали да откриват енорийски училища към храмовете, възпитаните в православната вяра деца са станали малки апостоли в училищата.
Можем да последвама примера на Руската Православна Църква с откриването на енорийските училища към православните храмове, богослови и педагози, под мъдрото ръководство но свещеник да учат децата на православна вяра. Работата в екип ще даде може би по-късно резултати.
През лятото на същата година беше поканен в Бургас дякон професор Андрей Кураев и беседвахме с него в залата на Областната управа. Попитах го как са привлекли младите хора в храмовете. Отговорът беше:"Имаме много православни книжарници, младите хора от любопитсво или от духовжа жажда четат, идват в храма, питат и постепенно се включват в духовния живот."
От там трябва да започнем - с една подарена Библия и православна книга, с подаряването на една икона, с личния си пример да приобщим младите хора около себе си в храмовете.
В това отношение духовно-просветният православне център "Свето Преображение Господне" в Бургас може да бъде посочен за пример. Мъдър възрастне мъж предложи да катехизираме учителките в детските градини, които с много любов да сеят семената на православната вяра в детските души. Кметът на гр. Ямбол е подарил хоругви с ликовете на светите братя Кирил и Методий на всички училища и детски градини. От там трябва да започнем, братя и сестри, всеки със своя личен пример да приобщава вярващите около себе си за да се спасим.
Моето мнение е, че ако задължително въведем вероучението в училищата, ефектът ще бъде обратен!
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » нед дек 28, 2008 2:18 pm

Направо почвам да се плаша от масовата православизация. Дали всички ще са готови :)
Иван Калев
Потребител

Мнениеот Иван Калев » вт яну 13, 2009 9:03 pm

А аз се плаша от свещеници, монаси и монахини, които ходят цивилни. И от презвитери, които прават така, че никога поклонници да не желаят да посетят манастирския им комплекс, камо ли да нощуват в него. Плаша се от попове-автоджамбази и от какви ли не!
Подлагаме шепи на протестанстското издателство "Слънце" за безплатни Библии и "Християнснка етика", за да ги раздадем на учениците.
Преди няколко години в Асеновград в храм "Света Богородица - Благовещение" видях в неделен ден в притвора до запалената печка една богословка да учи на вяра дечица. ПРедполагам с благословението на моя приятел отец Тодор.
Ven4e, колко такива богословки можете да ми посочите?

Майка Гавриилия
(из книгата “Аскеза на любовта”)

Само когато се усъвършенстваш в Любовта, можеш да достигнеш до безстрастие.
Неудачници са само тези, които не правят нищо с истинска любов.
Човекът е естествено да преценява.
Осъждането се върши от злоба.
Разсъдителността е Божи дар и трябва да се молим, за да го придобием. Нужно е, за да се опазим и да вървим напред.
Животът на Църквата е отвъд всяка морална дисциплина или религиозни задължения. Той е извисяване над морализма до духовността.
Нерешителният човек не участва в живота.
Когато трябва, Бог изпраща някого до нас.
Ние всички сме спътници.
Езикът на Бога е мълчанието.
Който живее в миналото е умрял.
Който живее в бъдещето, във фантазията си, е наивен, защото бъдещето принадлежи само на Бога.
Радостта в Христос се намира само в настоящето. Във вечното Настояще на Бога.
Нашето предназначение е да служим на Бога и да обичаме ближните си.
Щастието и душевният мир се състоят в изпълнението на Заповедите Му.
Най-голямото човеколюбие е да говориш хубаво за хората.
И да искам, не мога да се разтревожа.
Когато се тревожим, все едно казваме на Бога: “Не съм съгласен. Не правиш нещата добре.” Освен това е и неблагодарност...
Разговорите за Красотата са излишни.
Нарушават хармонията.
С произнасянето на Името Христос смиряваме Егото си.
Кандилото на душата ни е това, което трябва да стои винаги запалено. Неугасимо.
Не е важно какво говорим, а това какво прежимяваме. Не е важно това, което правим, а това, което представляваме.
Облякох Расото, и вече не говоря, ако не ме питат. Расото говори.
Който обича, не го чувства. Така, както не чувства, че диша.
Когато са отворени вратите на Небето, са отворени и вратите на земята.
Когато умът ни си грижи за светските неща и е единен с Бога, тогава дори нашето “добър ден” става като че благословия.
Пред иконата и подобието на другия, нас не трябва да ни има.
Бог много пъти не иска постъпката, а желанието. Стига Му да те види предразположен да изпълниш Заповедта Му.
Иисус Христос даде златното сечение: и Сам, и заедно с другите.
Бог като ни направи, ни даде Живота и ни вдъхна Духа Си. Този Дух е Любовта.
Когато Любовта ни напусне, тогава ставаме трупове. Вече сме мъртви.
Няма нищо по-евтино от парите.
Християнинът трябва да уважава.
Тайнството на Съществуването във всеки и във всичко.
За да не стигнеш до “не съществувам”, обичаш, обичаш и изцяло се отъждествяваш с другия, с всеки друг, и тогава на края на деня се питаш: ”Искам ли нещо? Не. Желая ли нещо? Не. Липсва ли ми нещо? Не – Това е!
Никога не искай нищо, освен Неговата Воля и приемай с любов лошите неща, които ти се случват.
Никога не сравнявай човека с лошото му поведение. Да виждаш в сърцето му Христос.
Когато размишляваш, осъждайки другите, да молиш Бога да те откъсне от тези размисли в този час, за да можеш да заобичаш този човек както го обича Онзи. Тогава Бог ще ти помогне и ще видиш твоите прегрешения. Ако Христос беше видим, щеше ли да Го осъждаш?
Ахилесовата пета на хората се намира в многото приказки и разговори.
Един мъдрец беше казал: Ако трябваше да живееш за себе си, по-добре да не се бе раждал.
Да си смирен е равносилно на това, да не искаш никога да имаш угризения на съвестта.
Ако някой не ти харесва, помисли, че в него виждаш Христос. Тогава няма да посмееш дори да кажеш осъдителна дума.
Трябва да обичаме хората и да ги прегръщаме, така както ни ги води Бог. Така повелява Самият Господ и Православната Традиция.
Това, което говорим, остава във вечността.
Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » вт яну 13, 2009 11:45 pm

Иван и свещенниците и мнахините и презвитерите, изпитват физиологични нужди!

Значи щом и те ходят до тоалетната и имат физиката на хора, значи са хора и те носят бельо и на тях им се налага да сложат нещо по различно от расо или някакви одежди.

Сигурно венчето не знае много такива жени
То и аз не знам, тоест не познавам такива. Защото нашите са по неделните училища.
Проблема няма да се реши като наложиш на детето да учи някакъв предмет "религия".
Нещата идват от семейството :)

Поздрави.
Последна промяна от aktex на чет яну 22, 2009 12:11 pm, променено общо 1 път.
Иван Калев
Потребител

Мнениеот Иван Калев » ср яну 14, 2009 2:41 pm

Иван Калев
Потребител

Мнениеот Иван Калев » ср яну 21, 2009 7:09 pm

Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » чет яну 22, 2009 12:19 pm

Нубаво е да се отбелязват такива неща "Отец Захари е доктор по педагогика"
Което значи ,че човека не е просто един свещеник, *****.
Тук говорим за човек , който има представа от това какво трябва да се прави.

Макар ,че нещата са отново субективни. Както знаем има педагози по професиа и педагози по призвание. Знаем и разликата между двата вида педагози :)
Да се надяваме,че свещеник Захари ще отрами православната църква в Бургас.

***** Мнението е редактирано от Модератор за нарушаване на т.13 от Правилата!
Иван Калев
Потребител

Мнениеот Иван Калев » пет яну 30, 2009 6:18 pm

Върни се в “преподаватели по вероучение”