Бездомници на -12 градуса. Няма ли християни да помогнат?

споделете опит и интересни идеи
b.n.kostadinov
Потребител

Бездомници на -12 градуса. Няма ли християни да помогнат?

Мнениеот b.n.kostadinov » нед яну 11, 2009 11:09 pm

В метрото до Св. Неделя пак видях един бездомник. На вън в момента може да е и минус 12 градуса. В подлеза пред метрото е по-топло, разбира се, той стои там.
Преди време (месец-два) го бях виждал да спи в една пресечка на ул. Пиротска, някой му беше подхвърлил дюшек и той спеше на тротоара.
Това означава, че този човек е бездомник и спи където намери при минусовите температури.
Видимо е добродушен човек, каза че жена му го била изгонила преди доста време.

Целия беше в чернилка, ръцете му са подути, както и лицето, с изпопадали зъби е.
Всичко това показва, че никой не му е помагал истински.
На въпроса ми, би ли отишъл в някакъв дом, отговори, че е съгласен.
Това означава, че никой истински не се е опитвал да му помага.
Аз, уви, все още нямам възможност да помогна директно, най-малко съм наел стая в апартамент на баба...

Защо обаче никой до сега не му е помогнал?

Всичко това за мен означава едно.
Хората сме зверове, не случайно монотеистичните религии говорят за грехопадение, причина за жовот в тоя свят и това състояние.
Ние сме едни страдащи, слаби и мъртви духовно зверове.
Явно хората с власт, взимащи заплата, за да извършват обществено-полезна дейност не правят нищо. Обществото ни и държавата ни са зверски.
Ние явно нямаме истинска църква, нито една, нито православна, нито католическа, нито протестантски секти. Защото този бездомник е доказателство, че няма такива.

Всички са зверове, всичката им дейност е суета, всички църкви са извратени от моя гледна точка и съвсем са се уляли в заблуди и безумия, а не осъзнават простото, съществено учение на Христос:

1. Човеците са зверове.
2. Заради това страдат.
3. За да се спасят от страданието и злото, трябва да се научат да обичат и то с дела.

Ето ви го по-долу в цитати, които според евангелист Матей (23 гл., 25 гл.), Иисус е изрекъл:

" 27 Горко вам книжници и Фарисеи, лицемери! защото приличате на гробища варосани, които изотвън се виждат хубави, а отвътре са пълни с кости от мъртви, и с всякаква нечистота.
28 Така и вие извън се виждате на человеците праведни, но извътре сте пълни с лицемерие и беззаконие.
29 Горко вам, книжници и Фарисеи, лицемери! защото изграждате гробищата на пророците, и украшавате паметниците на праведните,
30 и казвате: Ако бихме били в дните на бащите си, не бихме били техни съучастници в кръвта на пророците.
31 Така щото свидетелствувате на себе си, че сте синове на тези, които избиха пророците;
32 Допълнете и вие мерката на бащите си.
33 Змии! рожби ехидни! как ще избегнете от осъждането в пъкъла?
34 За това, ето, аз проваждам до вас пророци и премъдри и книжници; и от тех ще убиете и ще разпнете, и от тех ще биете в съборищата си, и ще ги гоните от град в град;
35 за да дойде на вас всяка кръв праведна пролета на земята, от кръвта на праведнаго Авеля, до кръвта на Захария сина Варахиева когото убихте между храма и олтаря.
36 Истина ви казвам: Всичко това ще дойде на този род.
37 Ерусалиме, Ерусалиме! ти който избиваш пророците, и с камене убиваш проводените до тебе, колко пъти поисках да събера твоите чада, както прибира кокошка пилците си под крилете си, и не рачихте!"

34 Тогава царят ще рече на тия, които са от дясната Му страна: Дойдете вие благословени от Отца Ми, наследете царството, приготвено за вас от създанието на света.
35 Защото огладнях и Ме нахранихте; ожаднях и Ме напоихте; странник бях и Ме прибрахте;
36 гол бях и Ме облякохте; болен бях и Ме посетихте; в тъмница бях и Ме споходихте.
37 Тогава праведните в отговор ще Му кажат: Господи, кога Те видяхме гладен, и Те нахранихме; или жаден, и Те напоихме?
38 И кога Те видяхме странник, и Те прибрахме, или гол и Те облякохме?
39 И кога Те видяхме болен или в тъмница и Те споходихме?
40 А Царят в отговор ще им рече: Истина ви казвам: Понеже сте направили това на един от тия най-скромни Мои братя, на Мене сте го направили.
41 Тогава ще рече и на тия, които са от лявата Му страна: Идете си от Мене, вие проклети, във вечния огън, приготвен за дявола и за неговите ангели.
42 Защото огладнях и не Ме нахранихте; ожаднях и не Ме напоихте;
43 странник бях, и не Ме облякохте; болен и в тъмница бях, и не Ме посетихте.
44 Тогава и те в отговор ще кажат: Господи, кога Те видяхме гладен, или жаден, или странник, или гол, или болен, или в тъмница и не Ти послужихме?
45 Тогава в отговор ще им рече: Истина ви казвам: Понеже не сте направили това на ни един от тия най-скромните, нито на Мене сте го направили.
46 И тия ще отидат във вечно наказание, а праведните във вечен живот.
ttt
Потребител

Re: Бездомници на -12 градуса. Няма ли християни да помогнат?

Мнениеот ttt » пон яну 12, 2009 4:49 am

На телефон 822 61 44 всеки работен ден от 9 до 17:30 часа
Гражданите имат възможност да отправят въпроси, предложения и жалби, както и да получават консултации за услугите предоставяни от Дирекция „Социални дейности” към Софийска Община.

Ти сезира ли някого? В метрото винаги има дежурен полицай, може да се консултираш и с него.

Попита ли в "Св. Неделя"? В "Св. София" позволяват на няколко души да прекарват деня в църквата, но сам разбираш, че това не може да се превърне в практика. И все пак ...
:arrow: В София има един дом за временно настаняване в "Красна поляна", ул. "Ришки проход" 2 В. Рунева 920 18 07, 920 04 16

:arrow:Има и дом за временно настаняване на бездомни лица и семейства над 18 год. "Св. Димитър" жк "Люлин", бл. 464, вх. А Н. Андонова 827 43 30, 925 07 27
Зимата отварят временни домове, защото другите може да са пълни.
А и не хубаво с този осъдителен тон - не сме световен прецедент. Прав си в много отношения, но не нужно така ... При комунизма го няма това- той по-Богоугоден ли е? "Со кротце, со благо" трябва да действаме. Мир.
b.n.kostadinov
Потребител

Мнениеот b.n.kostadinov » пон яну 12, 2009 1:12 pm

Благодаря за информацията, ttt.
Аз зяпах сайтове на фондации вчера, на омбуцмана и не знам кво, ама на това не успях да попадна.

В света Неделя не съм питал, настоятелството й взима може би стотици хиляди от наема на сградата в съседство на св. Неделя, която е на св. Неделя. Какво да ги питам? Там парите, които взимат поповете от треби, сватби и т.н. стигат всички бездомни да издържат в София. Ако са искали, с тези пари до сега много неща са могли да направят.
Радвам се, че дежурния полицай не го гони от там поне, щото поне в подлеза е малко по-топло.

А ще съм ти благодарен и за някаква информация на църковни браготворителни общности и хора.
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » пон яну 12, 2009 2:43 pm

ttt
Потребител

Мнениеот ttt » пон яну 12, 2009 2:48 pm

Аз знам само за фондация "Покров Богородичен".
Може ако по друг начин не стане да се обадиш или да пишеш на разлчни предавания и телевизии. Пробвай в бнт1 при новините и при сутрешния блок - на сайта ще намериш нформация за връзка, а може да се пробваш и с предаването "Едни от нас".
В биТиВи - пак при същите предавания и пак на сайта има информация. В НОВА освен новините и сутрешния блок, пробвай да пишеш и до и или на - и те имат собствен сайт. Може и на Карбовски ама историята не ми се струва достатъчно специфична за него.
В телевизия ББТ подходящи са предаванията и (с Ваня Манолова може да си поговорите и за християнски морал). И тук също пробвай . Може да се опиташ и на , и евентуално (то е по-политическо и едвали ще се занимава), но и те вероятно биха те препратили към Градът. Имат и предаване "", но не открих данни за контакт в ... то май е към сутрешния им блок. Ако ти имаш впечатление от други тв предавания може да ги пробваш - примерно новините на tv2 - news@tv2.bg. Провери и при вестници - видях, че "Стандарт" и "Сега" са писали по темата. Ама всичко по реда си - първо се пробва по каналния ред с институциите.
Имай предвид, че тези предавания и вестници всекидневно получават десетки подобни сигнали за различни проблеми и е напълно възможно да не ти обърнат внимание - това не означава, че не искат да помогнат или, че са лоши хора.
b.n.kostadinov
Потребител

Мнениеот b.n.kostadinov » вт яну 13, 2009 2:07 pm

refab
Потребител

Мнениеот refab » вт яну 13, 2009 4:18 pm

ttt
Потребител

Мнениеот ttt » вт яну 13, 2009 4:34 pm

Просто това ми идва като идея. Не знам точно как трябва да се постъпи. Имало е подобни репортажи в тези предавания и сметнах, че може да е от полза. Сега с тези проблеми с газа смятам, че ще се търсят такива истории за студа. Но наистина нямам опит и не знам как точно биха реагирали на такъв сигнал.
b.n.kostadinov
Потребител

Мнениеот b.n.kostadinov » ср яну 14, 2009 12:32 am

ttt
Потребител

Мнениеот ttt » ср яну 14, 2009 1:36 am

b.n.kostadinov
Потребител

Мнениеот b.n.kostadinov » ср яну 14, 2009 3:41 pm

Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » ср яну 14, 2009 11:02 pm

О, но ако самият Б.Н.Костадинов, който "поне 5 пъти е преживявал духовно възкресение приживе" не е могъл да помогне, то какво можем да направим ние, немощните?
b.n.kostadinov
Потребител

Мнениеот b.n.kostadinov » пон яну 19, 2009 10:19 pm

whoami
Потребител

Мнениеот whoami » пон яну 19, 2009 10:30 pm

Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » пон яну 19, 2009 10:52 pm

Върни се в “енорийска и социална дейност”