Идея

споделете опит и интересни идеи
Славян
Потребител

Re: Идея

Мнениеот Славян » съб ное 28, 2009 6:42 pm

Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » съб ное 28, 2009 11:36 pm

Потребителски аватар
Dadi
Потребител

Мнениеот Dadi » нед ное 29, 2009 12:10 am

Аз съм по принцип за "Ромски Път", освен ако не се окаже явна измама, което не вярвам, тъй като писмото на човека звучи искрено и честно. Положението с циганите е безнадеждно и затова именно там трябва да се полагат усилия. Тези хора изпитват толкова много хорска ненавист и презрение на гърба си, че част от причината да са такива каквито са, се корени и в обществото, което радикално ги отхвърля. Точно за тези деца мисля че дори по-важен от материалните подаръци ще е контактът с вас (както вече писа ven4e), ако решите да се срещнете с тях (аз за съжаление не мога да дойда). Да почувстват уважение и любов, вместо отвращение и презрение. Това може би няма да е лесна работа, може децата да са мръсни и неугледни, да са придобили вече измамнически навици... Но точно такива се нуждаят от любов и човешко отношение... Ясно ми е, че е лесно да се пише така от разстояние, а друго е човек да отиде там и да отвори сърцето си за децата, каквито и да се окажат, ама мисля, че си струва да опитате!
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » нед ное 29, 2009 1:04 pm

Моята идея беше малко странична от основната, но ще я напиша - дали не може с децата от домове или пък с ромчетата да се говори за Бога по най-човешки начин, така, както всеки от нас го чувства, за да се докоснат и те до Небесното утешение в изключително трудния си живот. При положение, че има катехизатори по затворите, защо да няма и в такива домове, дори само от гледна точка на превенция на престъпността. Ясно е, че в училищата няма да се въведе християнско обучение - какво пречи да се организираме около някаква такава идея от доброволци? Извинявайте за офтопика, просто аз съм напълно убедена, че любовта и човешкото отношение са в състояние да помогнат на тези деца за успешното им интегриране в живота, защото ние също носим вина с нашата дистанцираност от тях.
Последна промяна от ven4e на нед ное 29, 2009 1:28 pm, променено общо 1 път.
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » нед ное 29, 2009 1:10 pm

ven4e, :thumbup:
kassie
Потребител

Мнениеот kassie » нед ное 29, 2009 1:27 pm

Идеята е чудесна. Разбира се това зависи и от ръководството на домовете, а за ромските деца - от родителите им. На някои места има такива инициативи - преди време (не зная дали още продължава) доброволци (мисля от енорийския център на Покров и други) вземаха желаещи деца (част от тях с увреждания) от дом Пенчо Славейков в неделя и ги водеха на литургия, после хапваха някъде с тях и си говореха за всичко. Това е хубаво и за децата, и за доброволците...
Потребителски аватар
The Sentinel
Потребител

Мнениеот The Sentinel » нед ное 29, 2009 5:02 pm

може би нещо не разбрах, та пак да попитам, уточни ли се къде и как ще се събират парите? честно да ви кажа писмото на оня Исая Йосифов ме трогна, ако решите все пак да е за нещо друго, ок. (все пак съборното решение си е съборно решение wink: ) само кажете как и къде ще се събират
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » пон ное 30, 2009 10:17 am

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пон ное 30, 2009 11:36 am

Мисля, че трябва да проявим откривателския си дух и да издирим такива места, където наистина имат нужда, но никой не се е заинтересувал досега :oops:
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » пон ное 30, 2009 1:02 pm

milena.
Потребител

Мнениеот milena. » пон ное 30, 2009 5:31 pm

sanata
Потребител

Мнениеот sanata » пон ное 30, 2009 7:57 pm

Приятели, сега се замислам за нещо много важно: Кажете ми какво от това като купим на ромчетата например по един шоколад и една играчка или една детска библия. Какво ще променим у тях относно духовното им развитие - повярвайте ми абсолютно нищо. Лакомствата ще ги изядат за 5 мин. т.е. ще усладят на тялото си, Библията дори и да я отворят, то ще е само от любопитство да видят какво има вътре и туй то. Даже и още по - лошо, ако бяхме им дали тези неща по друго време, тогава може да им кажем, че Бог им ги изпраща, а сега ходи ги обеди, че е така, когато на всяка крачка се говори за дядо Коледа. С това да не кажа за 10, но за 20 мин. ще приключи нашата мисия и най - важното без да сме принесли никакви духовни плодове.
Какво да правим тогава - да им изнасяме лекции?, надали децата ще имат интерес да ни слушат, или поне не сред циганската махала, лекции трябва да се изнасят на родителите, за да може те да възпитават децата си по Бога.
Ако беше топло, щяхме да ги изпратим на православен лагер в някой от манастирите, или поне екскурзия до някой манастир.
Кажете вие какво мислите? Тези ромчета, дали нямат нужда повече от топла здрава дреха , отколкото от лакомства и играчки? Ако все още сме на варианта за тях.....
Дон Кихот
Потребител

Всичко, което хвърчи, не се яде

Мнениеот Дон Кихот » пон ное 30, 2009 8:05 pm

25-годишен събирал пари за "болната Силви", 1700 се хванали на въдицата
Майки на война с Фейсбук
Трият снимки на децата си от нета след измамата с Иван
http://paper.standartnews.com/bg/articl ... cle=303891
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Re: Всичко, което хвърчи, не се яде

Мнениеот Gunev » пон ное 30, 2009 8:18 pm

Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » пон ное 30, 2009 8:32 pm

sanata, представителят на тази общност казва "моля ви, помогнете да направим светло това Рождество за тези дечица, помогнете да ги зарадваме". Ти предлагаш да им подарим дрехи. На тях ако им трябваха дрехи, щяха да поискат дрехи. Все едно да ти поискат шоколад, а ти да дадеш аспирин, защото е по-полезен. Тук целта не е с една разходка да катехизираме циганетата, а да ги зарадваме и стоплим.

Върни се в “енорийска и социална дейност”