Идея

споделете опит и интересни идеи
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Re: Всичко, което хвърчи, не се яде

Мнениеот Aurelia Felix » пон ное 30, 2009 8:51 pm

sanata
Потребител

Re: Идея

Мнениеот sanata » пон ное 30, 2009 9:04 pm

Gunev, може и да си прав. Интересно е този ром Исай как така е определил точната бройка 50 деца. Това не е дом за деца, за да кажеш имаме еди колко си деца, тука нещо не ми е ясно за бройката.....
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » пон ное 30, 2009 9:25 pm

sanata
Потребител

Мнениеот sanata » пон ное 30, 2009 9:28 pm

Ха ха ха, добре обаче ще ходиме с твойта кола, аз не искам да връщам с кабриолет ха ха ха :D
Прав си, прав си.....
kassie
Потребител

Мнениеот kassie » вт дек 01, 2009 12:38 am

А някой ходил ли е скоро до Кремиковския манастир? Там живееше сама една възрастна сестра Хиония, която е възможно да има затруднения...
Иначе и аз продължавам да подкрепям ромския проект...
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » вт дек 01, 2009 9:08 am

sanata
Потребител

Мнениеот sanata » ср дек 02, 2009 10:08 am

Приятели, днес прочетох това и пак се замислих. Казвате той има сайт, а и много хора го знаят, но виждате, че на практика не е така. Знаете ли какво е да изхраниш над 100 човека на ден - закуска, обяд и вечеря, не слагам скъпите консумативи за бебетата, а отделно и пари за строителството, разходи за отопление, дрехи ............

Ден след 10-и ... по дългия път към приюта

Това е Иван. На 12 години. В 6-ти клас. От днес той е 111-ят обитател на Дома. Доведе го майка му. Пред очите ми, докато пиех чай с отец Иван. Преди 2 години починал баща му и животът на семейството се обърнал с главата надолу. Майката е безработна. Без шансове да си намери работа в тази криза, както сама ми обясни.

Ходила в Социални грижи, в отдела за Закрила на детето, в SOS. Само обещания, обещания… И предложения да го даде в Дом за сираци… Накрая близки хора й казали за отец Иван и тя решила, че това ще бъде най-доброто за детето й.

– Отец Иване, можем ли да си го взимаме в събота и неделя?
– Разбира се. Когато искате, можете да идвате и да го взимате. Хубаво е обаче да не го прекъсвате от училище. Аз още утре ще го запиша тук, в местното.
– А може ли в петък вечер да го водите до едно Читалище в кв. Дружба? Той от две години посещава Шекспировата школа, създадена от едни англичани. Такава има само в нашето село Паталеница и тук, в кв. Дружба. След месец имат представление. Иван играе главната роля.
– Ще го водим! Не се притеснявайте! И ще го подкрепяме, щом има такъв талант. Нали, моето момче?

След този разговор между майката на Иван и отец Иван поисках да изляза на двора. Ушите ми забучаха. Кръвта ми завря и се вдигна в главата.

Чувствах се безсилна, безпомощна и безсмислена.

Сподавих се в сълзи.

* * *

Отдавна не бях ходила при отец Иван от Нови хан, затова отдавна и не съм ви разказвала за него и „дечицата“ му.

В понеделник с голямата ми дъщеря спонтанно решихме, че е крайно време да отидем при отеца и фиксирахме деня сряда. Просто така. Без нищо на ум.

И както все ви казвам: Случайностите напоследък си вървят „под ръка“ с мене.

Ето, оказа се, че днес е Денят на свети Мина.

Покровител на семейството и... на хората, поели на дълъг път...

Това последното го приемам и като метафора.

Метафора за дългия път, по който поехме ние, българите, преди 20 години.

Тази сутрин като поздрав към приятелите във Фейсбук написах, че днес, 11-ти ноември, е първият ден от следващите 20 години по нашия път към пречистването… Каква ирония на случайностите…

* * *

Последното ми идване в Дома за сираци „Св. Николай“ в Нови хан беше в началото на април тази година. Тогава тук заварих около 30-тина деца до 10-12 годишна възраст.

Не ме питайте какъв беше конфузът ми днес, когато приготвените лакомства се оказаха достатъчни едва за … половината от наличните там дечица.

53 са до 12 години, и още 30-тина в по-горната възрастова група. Общо с майките и няколкото жени от персонала – 110 човека!!!!

Под покрива на Дома, в двора на църковния храм „Св. Троица“, и „на ръцете“ на отец Иван.

Само за последните 3-4 седмици са се родили 5 бебенца!!!

* * *

Преди два месеца, разказва ми 19-годишната Ива, която гледа тук 3-те си деца, усетили кризата страховито.

В склада им били останали само няколко пакета ориз. Нямало какво да наготвят.

Никога не били виждали отецът да плаче така горчиво, споделя Ива.

Качил се на колата и до вечерта събрал храна за следващите няколко дена.

* * *

Само за две години отец Иван успя да построи масивно разширение към приюта. С голямата морална и материална подкрепа на главния архитект на София арх. Петър Диков, който безвъзмездно направи проекта и всички необходими чертежи и документи за узаконяването.

С кабинети за лекари, компютърна зала. За съжаление все още не са довършени, защото – както можете да се сетите – няма пари.

В този момент спешно му трябват средства за още 6 прозореца, които трябва да се направят по поръчка заради неспецифични размери. Около 160 лева струва единият.

Не е направена и електрическата инсталация.

Преди няколко месеца от някаква фирма му обещали, че ще се заемат с това, но… така и повече не се появили.

Трябват и около 120 кв. м. ламиниран паркет.

Голям е проблемът с памперсите. 17 са дечицата, които имат всекидневна нужда от тях.

Тройка, четворка и петица – уточняват майките номерата на санитарните материали.

Само днес, пред очите ми, на отец Иван бяха връчени 5 рецепти за лекарства, за няколко деца.

* * *

След твърде емоционалните 6 часа в Нови хан с дъщеря ми трябваше да си тръгнем. В късния следобед.

С нас си тръгна и майката на „новия“ Иван.

Междувременно да ви кажа - почти всички дечица, родени тук, в Дома, носят имената Иван, Ива, Йоана…

Докато изчаквахме да излезе отец Иван, за да си вземем довиждане, до нас спря млада, красива жена. Беше с малко детенце. Носеше жълта голяма найлонова торба и явно препълнен сак.

–Тук ли е Домът на отец Иван?
– Да, тук е.
– А той дали е тук?
– Да, вътре е.

Усмихнахме се взаимно и тя влезе в двора. Сигурно носи дрешки за дечицата от Дома, помислих си. И се зарадвах, че има такива хора.

* * *

След около 10-тина минути излезе и отец Иван. Разделихме се с няколко думи на вратата. И той тръгваше. Да купи лекарствата. Спешно!

– Кажи ми как да я върна? Идва от Стара Загора! Ама къде ще я настанявам?!
– Кого?
– Тази жена с детето. Нали я видяхте?
– Тази с жълтата чанта и сака?
– Да! Търси подслон!

* * *

"Приемаме с благодарност вашите дарения: пари, хранителни продукти, дрехи, памперси, книги и учебници, компютри, доброволен труд, помощ в изграждането на дома, както и обработваеми земи и гори в района ни.

За всички парични дарения издаваме съответните документи, които се признават от данъчните служби като разходи на дарителите в съответствие с данъчните закони и разпоредби на Република България.
Потребителски аватар
plamen
Администратор

Мнениеот plamen » ср дек 02, 2009 10:32 am

Засега по всичко личи, че ромската идея май ще отпадне. Опитвам се от понеделник да се свържа с Исай, автора на апела, но без резултат. На мейла не ми е отговорил, на телефона, посочен за контакт, се включва съобщение "Абонатът е ограничил входящите повиквания". SMS-ите ми също са без отговор.

Чакам предложения.
п.с.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » ср дек 02, 2009 10:53 am

Всъщност Гунев предложи нещо много разумно: не просто Рождественски подаръци, а дългосрочен проект за подпомагане на нуждаещи се монахини. Такъв проект може да включва всякакви случаи - включително и отец Иван.

С риск да ме обвинят в национализъм ще кажа мнението си, че аз лично се чувствам длъжна да помагам според силите си преди всичко на моите сънародници - българи, от които много са в нужда и то тежка, но заради достойнството си не желаят да се оплакват.
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » ср дек 02, 2009 11:01 am

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » ср дек 02, 2009 11:11 am

Все пак да не забравяме, че изпълнението на евангелска заповед си е изпълнение на евангелска заповед. Тези, които са дали пари на "болната Силви", която не съществува, всъщност са дали пари на Христос...Господ гледа дори само намерението.
Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » ср дек 02, 2009 11:13 am

Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » ср дек 02, 2009 11:22 am

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор