Тегобата върху свещеничеството в България идва от ситуацията

споделете опит и интересни идеи
refab
Потребител

Re: Тегобата върху свещеничеството в България идва от ситуац

Мнениеот refab » пон апр 04, 2011 1:28 pm

MacIlian написа:
Zahira написа:Че и взимат такса от 10лв. за изповед. Само за да ме изслуша ще му дам 10лв. Как ли пък не.

Ако Zahira, не подкрепи това клеветническо твърдение да края на деня с някакво нагледно доказателство, ще бъде лишена от достъп до форум за винаги и постинга редактиран или изтрит, моля участниците да не го взимат предвид в дискусията по темата.

Не си спомням много добре, но този факт се чу, мисля, в репортажа(2. част!? - от вчера) в темата на Нова телевизия!... Каза го, вероятно(просто споменът ми не е напълно ясен!), една обикновена жена(!?) по повод въпроси свързани с , напр., чисто новия мерецедес на игумена за 200 000(!?) лв.!?... "Десет лева за изповед" - това чух!

Какво нагледно доказателство да се представи!... Нека се намери (ако я има и нея някъде) и втората част (от вчера) на "Темата на Нова" и там, считам, ще се открие репликата!

Дори и да става дума за клевета, в случая отговорността е на онази жена(!?), която я каза в репортажа!

Впрочем, може би една възможност е да се потърси телефонен контакт с манастира, и да се зададе въпрос!... Проблем, обаче, може да има, защото там са нащрек, сега, и или няма да дават информация по подобни въпроси, или ще лъжат, предполагам!
Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » пон апр 04, 2011 1:55 pm

refab написа:Не си спомням много добре, но този факт се чу, мисля, в репортажа(2. част!? - от вчера) в темата на Нова телевизия!... Каза го, вероятно(просто споменът ми не е напълно ясен!), една обикновена жена(!?) по повод въпроси свързани с , напр., чисто новия мерецедес на игумена за 200 000(!?) лв.!?... "Десет лева за изповед" - това чух!

Първо, Захира така уверено го представя от първо лице единствено число, че ще кажеш, че онзи ден аха и тя на малко да се „мине" с 10 лв. Ако не си уверен в нещо, по-добре не разпространявай непроверени слухове (клюки), да не се окажеш съучастник в лъжата.
Второ, отделен въпрос е, колко тази „обикновена жена“ има понятие от покаяние, изповед, причастие, треби разни и т.н. Да не излезе, като приказката „сливата гори, Сливен гори". :wtf:
refab
Потребител

Мнениеот refab » пон апр 04, 2011 1:56 pm

MacIlian написа:
Zahira написа:Че и взимат такса от 10лв. за изповед. Само за да ме изслуша ще му дам 10лв. Как ли пък не.

Ако Zahira, не подкрепи това клеветническо твърдение да края на деня с някакво нагледно доказателство, ще бъде лишена от достъп до форум за винаги и постинга редактиран или изтрит, моля участниците да не го взимат предвид в дискусията по темата.

Жената, която каза: "Не е редно да се взимат по 10 лв. за изповед" се казва Елена Георгиева (името и е изписано в репортажа - втората част на репортажа на Нова телевизия) Краткото интервю с нея започва от петата минута и 44 секунди!

http://vbox7.com/play:b9fd8c22

Съжалявам, че MacIlian назова едно твърдение априори клеветническо, без да знае (предполагам), в действителност дали е такова или не!... От гледна точка на възпитанието ясно е какво би следвало да се случи след такова отношение спрямо участник във форума!

Макар че тук, във форума, не сме малки и неопитни деца,надявам се не сме и хора с проявен интелектуален дефицит, реших да припомня, че едно твърдение би могло да бъде: 1. истинно ; 2. резултат от заблуда; 3. лъжовно, клеветническо и т.н.

Нещата, които пиша (за истината и т.н.) са принципни, и съм убеден, че няма да са мотив за нехристиянско и нечовешко ожесточение срещу мен от страна на привърженици на главните действащи лица - свещеници и монаси в репортажите!

Впрочем, чудно ми е, че някои хора - напр. тук, във форума, приемат критиките към моралните недъзи на други хора (тези от репортажите) като критики и атака срещу себе си!...

Считам, че репортажите са направени коректно и професионално!... Нека при преценката им да се отчете големите трудности да се стигне до някои хора, напрежението и борбата с тях при разговорите!...
Симпатичен ми беше (като излъчване) отец Николай от Костенец!... Като се изключи криминалният момент, добро беше и излъчването и на отец Антон, всъщност!
refab
Потребител

Мнениеот refab » пон апр 04, 2011 2:03 pm

Радослав написа:..........................................

Първо, Захира така уверено го представя от първо лице единствено число, че ще кажеш, че онзи ден аха и тя на малко да се „мине" с 10 лв.............

Първо, откъде си сигурен, че и на нея не и било поискано 10 лв. за изповед там!?... Второ, даже и да е така, както казваш, дай за това да я смачкаме, така ли!?.... Това ли ви е християнския морал!?... Само защото не ви харесва и не ви изнася показването на една полукриминална(и чисто криминална - историята с двойното взимане на пари за изкопаване на гробове!) и неморална действителност, имате порив да погазите всякакви норми и правила!?? :o :eh:

Виж в предния ми постинг репортажа от 5. минута и 44 секунди - там се казва за 10 лв. за изповед!
Потребителски аватар
Деяна
Потребител

Мнениеот Деяна » пон апр 04, 2011 2:11 pm

Забележителен е уклона и предпочитанията към Православието при такъв род репортажи.
:wave:
refab
Потребител

Мнениеот refab » пон апр 04, 2011 2:20 pm

Деяна написа:Забележителен е уклона и предпочитанията към Православието при такъв род репортажи.
:wave:

Ако се направи статистика колко от репортажите от този тип са резултат от "уклона и предпочитанията към Православието"" (що за формулировка!?) ще се види, предполагам, че процентът на темите свързани с православието е по-скоро минимален, или най-малкото - съответен спрямо всички останали критични теми - за секти, за нарушители, за разни любопитни неща и т.н.
Потребителски аватар
Деяна
Потребител

Мнениеот Деяна » пон апр 04, 2011 3:16 pm

refab написа:Ако се направи статистика колко от репортажите от този тип са резултат от "уклона и предпочитанията към Православието"" (що за формулировка!?) ще се види, предполагам, че процентът на темите свързани с православието е по-скоро минимален, или най-малкото - съответен спрямо всички останали критични теми - за секти, за нарушители, за разни любопитни неща и т.н.

имам предвид съотношението спрямо репортажите от този тип, насочени към останалите изповедания.
Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » пон апр 04, 2011 3:19 pm

Че и взимат такса от 10лв. за изповед.
Просто, не бива да говорим такива неща обобщаващо, все едно безобразията на един поп са общоприета практика, и така да петним името на всички (точно това, мисля, имаше предвид Илиян под "клевета"). Нечестно е, пък в настоящата обща ситуация е и вредно.
Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » пон апр 04, 2011 3:36 pm

refab написа: Първо, откъде си сигурен, че и на нея не и било поискано 10 лв. за изповед там!?...

Не съм! И затова не разнасям непроверена информация (клюки) из интернет форумите! Ако (не дай Боже!) някой, на когото имам вяра, лично ми сподели такова нещо, тогава може и да коментирам.

refab написа:Второ, даже и да е така, както казваш, дай за това да я смачкаме, така ли!?....

Ако аз сега кажа, че си ме завлякъл с 1000 лева и останалите форумци почнат да те разнасят из интернет пространството, че си мошеник, какво да ги правим тях тогава? Ще си мълчиш и ще им се радваш ли?
Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » пон апр 04, 2011 3:42 pm

Рефаб, не мисля, че някой се "ожесточава" срещу теб, човече, напротив. Проблемът с медийните "критики" идва оттам, че нашите медии са особено пренаселени от продажни журналистчета, обединени в анти-православен фронт. Под този знаменател се развива цялата им дейност. Т.нар. "критики" далеч не са неутрални репортажи, а звено от една пропагандна верига, водеща към много по-сериозна цел.
refab
Потребител

Мнениеот refab » пон апр 04, 2011 3:46 pm

Molecule написа:
Че и взимат такса от 10лв. за изповед.
Просто, не бива да говорим такива неща обобщаващо, все едно безобразията на един поп са общоприета практика, и така да петним името на всички (точно това, мисля, имаше предвид Илиян под "клевета"). Нечестно е, пък в настоящата обща ситуация е и вредно.

Нека се изясняват тези неща!... Може да се направи аналогия с преустройството в СССР (впрочем, наскоро празнуваха 80 годишнина на Горбачов)... Нека да се разбира взимат ли се, не се ли взимат пари, кой взима, по колко и т.н.!...

"не бива да се говори така обобщаващо" - съгласен съм, но значи ли това, че трябва да бъде наказана най-строго (вж. заплахата) - заради пристрастието на един човек или група хора!??, още повече, че са се случвали много по-значими хули и т.н. във форума!

Впрочем, по принцип имам резерви към "продукцията" на Захира, доколкото съм и запомнил изявите!

Чудя се какво толкова отрицателно за онези, които имат уклон към зилотстване се е случило?...п Не се ли вижда ясно от репортажите, че този човек - Борис, независимо дали отношението на журналистката е коректно (за мен - да) или некоректно, се държи съвсем просташки!... Какъв духовник е това, какъв игумен, с грубия стил на пазач на имота на някой мутра, напр.!?... Този стил, този човек ли са се вдигнали зилотстващите да защитават!??... Що за хора са онези, които с очите си виждат напълно антихристиянско и антикултурно поведение на духовник, при това с кола за 200 000(!?) лева, и се сърдят на онези, които не си траят и не блюдолизничат пред него!?... Блъсна грубо журналистката и я нарече мръсница ("Мръсници!") ... Даже и журналистката да беше в някаква степен същностно неприятна и досадна, да не би този Борис да е някакво недосегаемо божество, което не можеш да питаш за нищо и нищо не можеш да му кажеш!??... Допускам, че този човек има някакви положителни качества!... Може би е много по-стойностен от мен, напр.!... Но той се показа като формен простак!... Да го повторя ли пак?... И какво правим сега: всеки, който е видял и коментира критично просташкия стил на този човек и разни недобри порядки в БПЦ да го малтретираме ли? :wtf:
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » пон апр 04, 2011 4:10 pm

Като гледам да се споменават суми от рода на 300лв (говоря по принцип и не визирам по никакъв начин конкретният случай, който обсъждате), наистина ми става тъжно. Ако приемем, че човек е сам и живее в някое село, може би с 300лв би могъл да "поменува", както се казва. Но ако има семейство (какъвто е случая със свещениците) ми се струва, че това е просто невъзможно. Нито считам за правилно главният финансов товар да пада върху жената, която обикновено е натоварена с повечето работа в дома и семейството.

Ако човекът, който се грижи за моето духовно израстване беше в подобно положение, определено щях да искам да направя нещо. Например бих могъл да давам на него парите, които по принцип оставям в храма - с изричната заръка да ги ползва първо за собствени нужди и едва след това за нещо друго... Разбира се, това предполага, че не съм просто посетител, а заедно с него сме наистина част от една църква - познаваме се и му имам доверие.

Може би е добре да се помисли в някаква такава практична насока. А дали този или онзи свещеник наистина е направил това или онова не е чак толкова важно... поне според мен.

П.П. Не съм гледал материала и не искам да вземам отношение по въпроса, който обсъждате.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пон апр 04, 2011 4:26 pm

Блъсна грубо журналистката и я нарече мръсница ("Мръсници!")

Човекът се е ръководил от заповедтта "Не лъжи"!
Zahira
Потребител

Мнениеот Zahira » пон апр 04, 2011 5:27 pm

MacIlian написа:

MacIlian, то вие отдавна искате да ми теглите цаката, защото не съм ви удобна, и защото задавам неудобни въпроси. Прочетете стари мои постове и преценете с ръка на сърцето, ама честно! Защото аз чета тук честичко много по-остри и обидни постове от моите, но никой не закача пишещите ги. Защо ли се питам? И си отговарям-защото има избирателност и пристрастност.
Това за 10лв. го чух снощи по нова телевизия в репортажа. Една жена го каза и нямам причина да не й вярвам. Виждам тук доста сте се засегнали. Не съм казала че всички взимат пари за изповед. Не знам, от мен не са искали. Но....лично съм била свидетел на венчавка в Бачковски манастир, когато попът/доста възрастен и с вързана отзад опашчица на главата/ настоятелно искаше от кумата да му ДОПЛАТИ за снимките в църквата-беше вече платено, но той си настояваше за още. Няма как да го докажа, не зная името на отеца, но го видях с очите си-до него бях.
Друг случай-пресен. На 28.2.11г почина свекърва ми. Жената, която работи в църквата твърдо ни заяви, че няма да бие камбаната за покойната, ако не си купим свещи за 20лв. Ами ако ние си имахме свещи-кво става? Това е в Съединение. Проверете-не е клевета. Ако имахме свещи купени от Пловдив? Нямаше да бие клепало. Срамота. Не знам попът дали има пръст в тая работа?
Но за да съм честна, ще кажа, че много добре си отслужи службата в къщи за покойната. Отец Атанас се казва. Много хубаво впечатление ми направи, като свърши с покойната отдели около 15 мин.да говори и напътства миряните. Говори доста и за езическите ритуали, които бабите правят. Не че някой го чу де? Впрочем аз го чух, поне заради мен трудът му си е струвал. Трябва да има повече свещенници като него.
Според теб, щом говоря клевети - трий ме. Няма проблем.
Но вземи мерки и за другите! В сравнение с тях- аз съм безобидна.

Впрочем, с този си пост ти ме обиждаш дълбоко! Този репортаж го видя цяла България. На твое място бих се извинила.
Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » пон апр 04, 2011 8:31 pm

10 лева за изповед сигурно е клюка от кафенетата и то на хора, които влизат в църква само за кръщение или опело. Не може да се вземат такси за изповед или причастяване. Виждал съм селянки след вземане на Причастие да оставят по навик 5 стотинки, което ми е давало повод да спра причастяването и да изнеса импровизирана проповед за отношението ни към Бога като "стока" за купуване.

Върни се в “енорийска и социална дейност”