Св. Силуан Атонски за любовта към враговете

въпроси за източниците на нашата вяра
Потребителски аватар
Dadi
Потребител

Св. Силуан Атонски за любовта към враговете

Мнениеот Dadi » нед ное 08, 2009 4:46 pm

Св. Силуан Атонски за любовта към враговете:

Душата не може да има мир, ако не се моли за враговете. Душата, която е научена от Божията благодат да се моли, обича и жали всяко творение, и особено човека, за когото Господ е пострадал на кръста и Го е боляла душата за всички нас.

Господ ме научи да обичам враговете. Без Божията благодат не можем да обичаме враговете, но Светият Дух ни научава на любов, и тогава ще ни е жал дори и за бесовете, че са отпаднали от доброто, загубили са смирението и любовта към Бога.

Моля ви, опитайте. Когато някой ви оскърбява или наранява вашата чест, или взема нещо ваше, или гони Църквата, молете се на Господа, като казвате: "Господи, всички сме Твои създания; пожали рабите Си и ги обърни към покаяние" - и тогава осезаемо ще носиш в душата си благодатта. Отначало карай сърцето си да обича враговете, и Господ, като вижда твоето добро желание, ще ти помогне във всичко, и самият опит ще ти го покаже. А който мисли зло за враговете, в него няма Божия любов и той не е познал Бога.

Ако се молиш за враговете, ще получиш мир; а когато заобичаш враговете, знай, че в тебе живее по-голяма Божия благодат - още не казвам съвършена, но достатъчна за спасение. А ако ругаеш враговете си, значи зъл дух живее в тебе и донася в сърцето ти зли помисли, защото, както е казал Господ, от сърцето излизат помислите - зли или добри.

Добрият човек мисли: всеки, заблудил се от истината, загива, затова му е жал за него. А който не е научен от Светия Дух на любов, той, разбира се, няма да се моли за враговете. Който е научен на любов от Светия Дух, цял живот скърби за хората, които не се спасяват, и много сълзи лее за народа, и Божията благодат му дава сили да обича враговете.

Ако ти нямаш любов, поне не ги хули и не ги кълни; и това вече ще е по-добро; а ако някой кълне и ругае, ясно е, че в него живее зъл дух, и ако не се покае, след смъртта си ще отиде там, където пребивават злите духове. Да избави Господ всяка душа от такава беда.

Разберете. Това е така просто. Жал ти е за хората, които не познават Бога или вървят против Бога; сърцето те боли за тях и сълзи се леят от очите. Ние ясно виждаме и рая, и мъката: и познаваме това чрез Светия Дух. Ето, и Господ е казал: "Царството Божие вътре във вас е" (Лука 17:21). Така оттук още започва вечният живот; и мъката вечна оттук започва.

Архимандрит Софроний (Сахаров); Свети Силуан Атонски, стр. 400-401; Омофор, София, 2008.
Последна промяна от Dadi на нед ное 08, 2009 9:29 pm, променено общо 1 път.
Кабрал
Модератор

Re: Св. Силуан Атонски за любовта към враговете

Мнениеот Кабрал » нед ное 08, 2009 6:34 pm

Аз мислих, че в църквата имало само Христово учение, но се появило и друго:

http://www.dveri.bg/content/view/6151/50/

Полезно четиво! Споменах няколко пъти за подмяната на Христовото учение с т.н. старческо-интелектуално учение - човешките мъдрувания на старци, интелектуалци, "нови богослови", Достоевски, Толстой и на бръсняра брат му подвизаващ се в някой БФ. Аз лично се придържам към старото, "зилотското" както го е нарекъл Зизюлас. Същият който се определя за "съвременен догматик". В Швейк един се пишеше за Св.св. Кирил и Методи за да получава по две дажби в лудницата. Та "догматикът" и папски ибрикчия Зизюлас очевидна е започнал да се представя за стотиците Свети отци на Вселенските събори, единствените православни догматици. Нормално когото оставиш старото, към което трябва да се връщаме винаги и станеш духовен ученик и последовател на поредното човешко учение.

Аз съм прост човек, чета Писанието и като не разбера нещо - Катехизиса. И там пише ясно за еритиците. Ясно и обемно. При цялата си фантазия аз не мога да намеря тълкуване, което да ме накара да обичам еретиците. Тук има теми за педалите. Всички скачат срещу тях. Тях не трябва да обичаме, но виж еретиците трябва. Всички хокат Акте, дето няма акъл колкото едно врабче, но виж, папата е пич, на него ще му целуваме ръката. Но не е, той е изрод, той е главата на Вавилонската блудница, архиеретикът, въплатеният сатана. Моята любов към него се изразява в това, че ако го видя да се дави ще го спася и ще отида да се изповядам. Мисля, че му е достатъчно.

Любовта включва и нещо, за което не се замисляте, въпреки скорошният диспут, а именно любовта към другите, защото еретиците можем да обичаме само от любов към себе си. "Ето аз съм такъв пич, такъв отворко, че обичам и еретиците". Аз обичам и другите, освен пострадалите от католическата чума обичам и тези, които могат да изгубят душите си от контактите си с католици. Те трябва да знаят и постоянно да им се припомня, че сатаната е на земята и престолът му е във Ватикана. Това трябва да знаят и католиците, защото от любов и към тях не може да приемем по никакъв начин нищо, което идва от тях.
Потребителски аватар
Dadi
Потребител

Мнениеот Dadi » нед ное 08, 2009 9:56 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пон ное 09, 2009 11:19 am

Защо да обяснявам? Човек не прави тези неща, по някаква причина. Ще спася ако мога и него и мюсюлманин, въобще всеки, какво общо има това с фактът, че е еретик?
Потребителски аватар
Dadi
Потребител

Мнениеот Dadi » пон ное 09, 2009 3:40 pm

Потребителски аватар
Dadi
Потребител

Мнениеот Dadi » нед яну 24, 2010 10:22 pm

Дискусията се премести в темата:
prokimen
Потребител

Re: Оригенизма на Силуан Атонски

Мнениеот prokimen » чет окт 13, 2011 1:38 am

Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » чет окт 13, 2011 7:58 am

А пък един отец ми рече: "Не може да се обича богоборец". Веднага възниква въпросът дали говорим за личните нам врагове или за такива, които хулят Името Господне? Та нали на един от съборите свети Николай станал и зашлевил шамар на Арий, именно защото е богоборец и хулител? Ако той не го е обичал, ние ли ще загорим от любов към богохулника, каквито и съвременни превъплъщения да е получил? Как ще стане тая работа..?
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » чет окт 13, 2011 12:49 pm

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » чет окт 13, 2011 2:01 pm

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » чет окт 13, 2011 2:06 pm

Какво ще включва това обичане на този тн.богоборец?
Ако е гладен, жаден, ранен и тн, не е ли любов да му помогнеш? Това няма съмнение е любов.

Ако някой разбират под любов, да не му посочиш греха, то това не е любов, а омраза.
Ако си толерантен и се правиш че няма проблем с неговите богохулни виждания, то това си е омраза към него.

така и аз смятам, че няма граници на християнската любов, но дори и посочването на греха /по правилен начин/ е любов. Не че отхвърляш човека, но греха, а ако той сам не отхвърли греха, то Бог накрая ще го отхвърли, не ние.
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » чет окт 13, 2011 2:42 pm

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пет окт 14, 2011 3:04 pm

prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » пет окт 14, 2011 4:03 pm