среща с вечността

въпроси за източниците на нашата вяра
Asenov
Потребител

Re: среща с вечността

Мнениеот Asenov » съб апр 10, 2010 2:58 am

Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » съб апр 10, 2010 9:55 am

Възлюбении в Христа братя и сестри,
Ако обобщим до сега разискваната тема и двете страни са съгласни с "главизна нашего спасения" - ВЯРАТА във всеобщото възкресение. НАДЕЖДАТА за блаженна участ където няма "болка и печал". И двете страни мисля, че би трябвало да са съгласни и с практиката на Православната Църква, която в грижата си за починалите, винаги извършва за тях поминовение на 3-тия, 9-тия и 40-тия ден от смъртта им. Тази тайна е била изяснена на св. Макарий Александрийски от ангел, който му казал следното: "Бог не допуска нищо в Неговата Църква да става случайно и без полза, но е устроил в Своята небесна и земна Църква да се извършват богуслужения и тайнства. Защото когато в третия ден се извършва помен в храма, то душата на починалия получава облекчение от придружаващия ангел хранител, който и показва извършваното в църква за нея славословие и приношение и укрепва в нея благата надежда за добра задгробна участ. Защото в първите два дни се разрешава на душата съпровождана от нейния ангел хранител да посещава всички места по земята, които пожелае да посети. Тези първи два дни душата обикновенно посещава дома си и е около тялото си и прилича на птица която си търси гнездо, а добродетелната душа посещава онези места където обикновенно е вършела своето спасение. В третия ден Този Който възкръсна от мъртвите на третия ден, заповядва да бъде доведена за поклонение пред Бога всяка една душа. А след като се поклони Богу, Той е наредил да се покажат на душата на починалия всички райски обители и тяхната красота. Всичко това душата разглежда в продължение на 6 дни. Съзерцавайки всичко това, тя забравя своите скърби които е преживяла на земята, бидейки в тялото си. Ако някоя душа е виновна и вършила много грехове при вида на радостта в която пребивават светиите, започва да скърби и съжалява укорявайки се, че е пропиляла в безгрижие живота си.....След това /на 9-ия ден, когато пак се извършва помен от църквата за починалия/ душата повторно се представя пред Господа и се отвежда душата до ада за да види и това място на мъките на грешниците и из тези места човешката душа обикаля още 30 дни. На 40 -ия ден наново човешката душа застава пред Бога и тогава и се определя подобаващо временно място според делата и до настъпването на Страшния Съд"
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » съб апр 10, 2010 3:17 pm

Ще си позволя да продължа расъжденията си. Както виждате цитираното от мен откровение, което е получил св. Макарий Александрийски се различава сериозно с описанието, което дава Теодора, и след като прегледах утешителните слова написани по повод смъртта на различни лица от Св. Иоан Златоуст, св. Василий Велики св. Григорий, св. Ефрем Сирин и св. Исак Сирин у мен лично се затвърди мнението, че описанието на блаженната с митарствата се разминава сериозно с това, което е всеобщо прието от Православната Църква и светите Отци. Може би греша, но аз не намерих нито едно място, което да мога да цитирам в подкрепа на горната, защото ДУХЪТ на писаното от св. Отци е преди всичко ЛЮБОВТА на Бога и Църквата не само към праведниците, но и към грешниците и изрично се подчертава възможността за облекчаване на задгробната им участ.
timotey
Потребител

Мнениеот timotey » съб апр 10, 2010 3:36 pm

timotey
Потребител

Мнениеот timotey » съб апр 10, 2010 3:43 pm

Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » съб апр 10, 2010 5:49 pm

Възлюбени брате,
Нека да не бъдем обскуранти и като уважаемия Молекул да слагаме всичко и всички на Покрустовото си ложе и който стърчи малко да му отрязваме главата. Ясно е че всички ще даваме отчет на оня свят за всяка произнесена от нас с гняв дума. Припомни си думите в светото Евангелие, че всеки който каже безумецо на брата си е достоен за геената огнена. Но веднага ще добавя и онези думи на Спасителя където казва, че няма грях който да не е простим /само хулата срещу Духа Светаго е непростим грях/ ,- така, че нека приемем, че наистина нашите души като на християни ще бъдат първом поети и съпроводени от нашия ангел хранител, остави както учи и се моли Църквата да бъде представена всяка душа пред Господа на определените за това дни.... Не проповядвай тези сатанински и бесовски вакханалии, които прекалено много миришат на сяра, дай още малко местенце вдушата си за Божията любов и справедливост. Аз все се надявам, че и за мен простия, грешния, "фанатик", който не може да се сравнява с високия интелектуален ум на М. ще се намери някъде някое забутано местенце в селенията на Господа, стига да се смили Той над мене най-грешния от всички. Не претендирам за първите места и тронове те са за такива като М., К., и Й. за тях им желая от все сърце безпрепятствено преминаване от смърт към вечния живот. Но твърдо вярвам, че както Господ прие в лика на светиите св. Павел Препрости така и за мен простака има някаква надежда....
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » съб апр 10, 2010 6:04 pm

Зограф, надявам се зад инициала "М" да не се крие "Мира"...
Asenov
Потребител

Мнениеот Asenov » съб апр 10, 2010 7:28 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » съб апр 10, 2010 7:32 pm

Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » съб апр 10, 2010 7:46 pm

И аз и аз...! :biggrin:
timotey
Потребител

Мнениеот timotey » пон апр 12, 2010 1:29 am

Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Мнениеот zmianatz » пон апр 12, 2010 4:25 am

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пон апр 12, 2010 10:15 am

kassie
Потребител

Мнениеот kassie » пон апр 12, 2010 8:47 pm

Специално за Тимотей един линк по повод "Срещата с вечността" и прочее прелести...
timotey
Потребител

Мнениеот timotey » вт апр 13, 2010 12:02 am

Да, може да се приеме, Тигър, моя отговор до Асенов за обида, но може и не.
Аз наистина мога да откривам нарушения на мозъка и не само там, и като открия вредната вълна, която уврежда, препоръчвам добра вълна - от храна, питие, лекарство - и човекът бързо се хармонизира.

Не е обида, защото Асенов сам се призна за лукавстващ, а ето и какво казва св. Иоан Лествичник, когото празнуваме днес по стар стил:

"Лукавството е изопъчаване на правотата, съблазнен разум, фалшиво самооправдание с благонамереност, проклятия, подлежащи на мъки, двусмислени думи, прикритост на сърцето, бездна на ласкателство, навик да лъжем, самомнение, станало втора природа, противник на смирението, маска на покаяние, прогонване на плача, вражда против изповедта, упоритост в своето мнение, причина за падения, пречка за ставане от падението, коварна усмивка при изобличения, безразсъдно скърбене, лицемерно благоговение, с една дума - то е бесовски живот".

Сега спокойно можеш да кажеш, че не съм го обидил, а съм му помогнал!

Върни се в “писание и предание”