Митарствата - друго евангелие

въпроси за източниците на нашата вяра
small axe
Потребител

Re: Митарствата - друго евангелие

Мнениеот small axe » чет апр 08, 2010 11:48 pm

В Писанието има референции , че дяволът обвинява вярващите.В откровение например 12 глава.Тези обвинения , обаче , са по скоро клевети и не са с ранг на обвиненията на някой прокурор , например.Най малкото защото един прокурор е невинен поне колкото съдята.
В Писанията също има референции и че Бог обвинява .Например Римляни 9 глава.Там са визирани по - скоро Божиите противници , а сатана клевети и обвинява Божиите хора.

Така, че това в откровението не е в подкрепа на митарства, или разни други прокурорски изпълнения с намесени демони и тн.

Незнам защо но винаги намесваш православното кръщение във дискусиите.Няма смисъл , темата е друга , а и сме говорили достатъчно относно кръщението.
До там си обсебен от догматиката си , че вероятно и онзи убит изгорен жив пакистанец (доколкото разбирам , не е православен) , ще обявиш че отива в ада , щото не бил кръстен по православному.Тези ти изявления са общоизвестни.

Как да водим нормален диалог , когато за такива ясни неща , ти имаш някакво , как да кажа .. , фанатизирано мнение.Какво остава да се разберем за тези "измислени митарства"... трудна работа, тежка.

Митарствата са в директно противоречие с благовестието.Това е достатъчно.
Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Мнениеот zmianatz » пет апр 09, 2010 12:39 am

Ясно е, че не всеки минава през митарствата. Самата случка с жената, която преди съм разказвала, доказва това. Там тя не минава през никакви митарства, а някакъв човек я води. Вървят през някакво поле и накрая стигат при до място с вече мъртви хора, където тя вижда починалата си свекърва. Това ми е достатъчно, да се съмнявам, че всеки минава през митарствата. Оттук следва извода, че - или такова нещо няма (или вече няма), или не всеки минава през него.
От друга страна, аз смятам, че душата на грешниците хич не минава толкова леко в отвъдния свят. Според мен има демони, които я плашат, и това са демоните, които са и помагали в земния живот.
Освен това, не смятам, че изкуплението и възкресението на Иисус Христос имат нещо общо с митарствата. Той е победил смъртта, вярно. Но не може на грешните хора и на праведните душата да излиза по един и същи начин, и да я посрещат едни и същи неща отвъд. Смъртта е загадка и за мен. Не знам, но според мен всеки отива там, където е отредено, и чака индивудално, по индивидуален начин, Второто пришествие на Иисус Христос и Деня на Страшния съд.
timotey
Потребител

Мнениеот timotey » пет апр 09, 2010 12:52 am

Прегледах набързо написаното и ми е чудно с каква лекота се пише против Църквата. Та митарствата са част от Църквата. Дори има молитви в Правослбавния молитвеник, където в частта "Из Великото повечерие" се молим на Пресветата Богородица: "В часа на смъртта ми, пази окаяната ми душа и пропъждай далеко от нея мрачните видения на злите бесове".

А в молитвата за избавяве от всяко зло към св. свщмчк. Харалампий се казва направо: "Помогни ми при излизането на моята душа, за да ме избави Господ Бог от въздушните митарства и от вечната мъка".

Не само пасоми могат да говорят против митарствата и Църквата. Могат и свещеници и дори епископи - това са последни времена - ние се мислим за тъй велики, че Църквата на 2000 години и изградена от стотици и дори хиляди светии не може да стои по-високо от нашите високи умове...

Христос ни простил греха, но защо е казал на Апостолите да прощават ОТНОВО нашите грехове? Ако ние правим тежки грехове и не търсим наследниците на Апостолите за прошка на греха как можем да се надяваме директно да се издигнем до рая?!!

Дори и това, че говорите против митарствата църковни трябва да го изповядате като грях, за да не ви измъчват допълнително на митарствата...
Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » пет апр 09, 2010 1:22 am

Asenov
Потребител

Мнениеот Asenov » пет апр 09, 2010 4:23 am

Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » пет апр 09, 2010 8:42 am

Митарствата са битуващо езичество в Църквата. Точно така, както битува боядисването на яйцата. Църквата просто ги търпи до себе си, не че са част от нея.
Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » пет апр 09, 2010 9:33 am

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пет апр 09, 2010 9:56 am

Коте,
Прочети цялото, за да разбереш елементите.

Смол,
Писанията започват с Кръщението/Бит.1:1-4/ и свършват с него/последната среща преди Възнесението, описана и от четиримата евангелисти/. Всичко си обясняваме с Кръщението и затова един негов елемент е отричането от Сатаната, в чията власт сме били, така става промяната от земни ставаме духовни. След това отново можем да бъдем изкушени и да изгубим душата си, т.е. тя се връща при сатаната. Когато се освободим от тленното си тяло минаваме или не през съд, имаме достатъчно предпоставки да предполагаме, че пред Бог ни обвиняват дявалите, а ни защитатават ангелите. Пак казвам, правите грешка като си представяте това като дело в Софийски градски съд и то водено по НПК/наказателно процесуален кодекс/. Сменете в текстовете сатана и дяволи с грях и вижте дали ще има смислова разлика. Няма такава. Обвинява ни грехът, в образа на дявола и не виждам голям проблем, поне такъв, че да го наречем ерес във фактът, че хората си представят дяволите с вили.
Отделно това е въпрос, който никак не занимава Църквата, точно защото е изграден на предположения и не е нито каноничен, нито дагматичен въпрос. Който иска да си вярва, който иска не - както е казал апостолът - "нито вреди, нито помага".

Провилно Тимотей,
Много трябва да се замислим преди да подскачаме срещу Църквата, още повече като й вменяваме неща, които не са й в доктрината.
timotey
Потребител

Мнениеот timotey » пет апр 09, 2010 8:46 pm

Радославе,
не задставай умно срещу Църквата - сам грешникът детронира Бога и се предава в ръцете на сатаната и после не го търси в Църквата, за покаяние и изповед... Какво още да говорим.
Дуализъм - ами да - или в рая или в ада. И не скрит, ами явен и то явен от Христос! И пак Той е казал, че демоните са си в ада и за вечния ад и ти ако си за ада, ще им отидеш на гости на демоните и то насила, а не по желание. Тоест, демоните вършат черната работа, която трябва да се извърши с черните грешници. Разбира се за тези, за които няма кой да се застъпи и са отхвърлени /временно или вечно/ от Бога.

Ходи на Църква и вземай с покайни сълзи причастие и не умувай против църковните митарства.
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » пет апр 09, 2010 8:51 pm

timotey
Потребител

Мнениеот timotey » пет апр 09, 2010 11:14 pm

Потребителски аватар
plamen
Администратор

Мнениеот plamen » пет апр 09, 2010 11:32 pm

Тимотей, това е стенопис от църковна стена. Моля те, обясни ми с думи прости как предлагаш да съвместя образа на, хм, как да го кажа по-меко, храносмилателно отделящия бяс, с учението на Църквата за бесовете като безплътни сили.
timotey
Потребител

Мнениеот timotey » съб апр 10, 2010 4:51 pm

Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » съб апр 10, 2010 5:23 pm

Вижте сега - тези разкази в рисунки май са от Рилския манастир, нали? И ще Ви кажа, че там са нарисувани госпожи от близкия град. Това означава ли, че реално те там са отишли?!
А по Светите земи в манастира "Свети Герасим" има един стенопис за жените-родилки и за тези, направили аборти. Вие сега на художниците ли ще вярвате или на Библията? Рисунките са просто за онагледяване на някои проповеди на свещениците, защото в онези времена все пак мнозинството миряни са били неграмотнички, нали? Нещо като нагледен материал - слайтовете на проповедника. :angel:
Гост

Мнениеот Гост » съб апр 10, 2010 6:49 pm

Kazax,che bez otkrovenie ot Bog shte mu e mnogo trudno na chovek da poviarva v mitarstvata.Az bex dunovist,posle evangelist i ot godini pravoslaven.I Bog me prizva chrez otkrovenia vseki put.Knigata na Klaus Keneth opisva mnogo ot duxovnite neshta , prez nekoi ot koito i az minax.
Ta taka i s mitarstvata , i spor niama da dokaje nishto na nikoi.Vajnoto e che vsichki sme bratia i sestri v Xrista.Timotey,mnogo sum suglasen s teb.

PS
Plamene , bi li mi kazal kakvo da napravia i kak za da se obrushta latinicata na slavianski dumi.
I zdravei,Angel sum ot Copenhagen,na Krasi priatela.Posledniat put bexte s Klaus na put,kato Krasi mi sms-vashe . Mnogo sum zle s texniki vuobshte.

Казах,че без откровение от Бог ще му е много трудно на човек да повярва в митарствата.Аз бех дъновист,после евангелист и от години православен.И Бог ме призва чрез откровения всеки път.Книгата на Клаус Keneth описва много от духовните неща , през некои от които и аз минах.
Та така и с митарствата , и спор няма да докаже нищо на никoй.Важното е че всички сме братя и сестри в Христа.Тимотей,много съм съгласен с теб.

ПС
Пламене , би ли ми казал какво да направя и как за да се обръща латиницата на славянски думи.
И здравей,Ангел съм от Цопенхаген,на Краси приятела.Последният път бехте с Клаус на път,като Краси ми смс-ваше . Много съм зле с техники въобще.

Върни се в “писание и предание”