Митарствата - друго евангелие

въпроси за източниците на нашата вяра
Aether
Потребител

Re: Митарствата - друго евангелие

Мнениеот Aether » ср апр 14, 2010 9:41 pm

Силвия
Потребител

Мнениеот Силвия » ср апр 14, 2010 9:46 pm

По основната тема...цитирам извадки от предсмъртния Завет на св.Ефрем Сирин:
"Уви! Времето ми изтече, годините ми се свършиха!...Отвсякъде ме заобикалят пратеници, които ме карат да бързам и премятат на врата ми верига, като на престъпник! Да ридая ли? - Но няма кой да ме чуе! Да викам ли за помощ? - Но няма кой да ме избави! Горко ти Ефреме, когато бъдеш изправен на Съда, пред престола на Сина! Ти, Иисусе, Ти съди Ефрема и не давай съда другиму! Защото, когото съди Бог, той по-лесно може да бъде помилван.
- Остави мъдруванията си, Ефреме, - казва ми Ангелът на смъртта, безполезни са за тебе красивите ти думи, тия, които са дошли да те завлекат, няма да те послушат!"
А това е част от предсмъртната молитва на св.Иван Рилски: "Боже Вседържителю, призовавам Твоята благост - да заповядаш на добър ангел, да не ми бъде възбранен възхода от духове на лукавството"
Asenov
Потребител

Мнениеот Asenov » ср апр 14, 2010 10:21 pm

Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Мнениеот zmianatz » ср апр 14, 2010 10:37 pm

Asenov
Потребител

Мнениеот Asenov » ср апр 14, 2010 10:51 pm

Силвия
Потребител

Мнениеот Силвия » ср апр 14, 2010 11:03 pm

Асенов, цитатът не е от т.нар. "Народно житие", а от житието, написано от патриарх Евтимий.
Въпросът за митарствата за мен е поставен така: да се доверя на Светите отци или на хора от академичните кръгове, които преди време са повели този спор в православния свят. Дори само мнението на св.Ефрем Сирин за мен е с достатъчна тежест, за да наклони везните. За него се знае, че св.Дух е говорил чрез него. Божествената благодат така го вдъхновявала, че след дълги часове и дни на поучаване той се обръщал с молба към Спасителя да отслаби вълните на благодатта, за да си почине тялото му.
Asenov
Потребител

Мнениеот Asenov » ср апр 14, 2010 11:42 pm

Asenov
Потребител

Мнениеот Asenov » ср апр 14, 2010 11:44 pm

Силвия
Потребител

Мнениеот Силвия » чет апр 15, 2010 12:22 am

Асенов, дъвчем едно и също от доста време и спорът започна да се превръща в нещо от рода "дрън дрън майски бръмбари...". Мисля, че Кабрал в постовете си беше достатъчно убедителен и аз нямам какво повече да добавя.
Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Мнениеот zmianatz » чет апр 15, 2010 12:41 am

Asenov
Потребител

Мнениеот Asenov » чет апр 15, 2010 12:43 am

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » чет апр 15, 2010 9:34 am

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » чет апр 15, 2010 9:58 am

Асенов,
Точно мислех да напиша само "От пусто в празно" като коментар за темата.
Никъде не съм казал, че нещо доказва митарствата, дори по причината, че не съм ги чел и не знам какво представляват. Но съм категоричен, че няма и ред в Писанието на който може да се опре критиката срещу това, че душите се взимат и обвиняват на частният съд от дяволите. От една страна имаме немалко на брой текстове, които ясно говорят за ролята на дяволите по отношение на душата и необходимостта да трупаме добри дела за даден момент на небето, които могат да обосноват предположението, че душите на неверниците и грешниците се отнасят на Частният съд от дяволите, под чиято власт са/без котешки изцепки, как всичко било във властта на Бога, защото ние сме под грях, което не значи, че грехът е над Бога/. Неверниците никой за нищо не ги пита, нито им гледа делата и те отиват при дяволите в ада, където последните чакат Страшният съд. Останалите, както е добре казано от светеца, ако имат простими грехове, такива за които са се разкаяли, но не са могли да поднесат плодове/дела/ на покаяние, чакат Страшният съд и само молитвите и приносите/милостинята/ могат да ги спасят в Съдният ден. Освен това имаме безспорни доказателства в Писанието, че някой дела изкупуват грехове. Очевидно трябва да се направи претегляне на делата, които сме трупали като съкровище за небето и направените простими грехове, но не знаем как става това "претегляне". Чак тука стигаме до митарствата, като отговор на този въпрос. Според тях душите са обвинявани от дяволите/греховете/ и защитавани от ангелите/делата/. Единственият друг вариант е това да се прави автоматично, поради всезнанието на Бог, тогава душите ще са обвинявани от греховете/дяволите/ и защитавани от делата/ангелите/.
В единият случай имаме дяволи/грехове/, в другият грехове/дяволи/. Когато поставим знак на равенство между грехът и дяволът, какво става?
Може да се отричат някакви народни представи за митарствата, които са се появили с времето и са станали прекалено буквални, но нито можем да отричаме принципа на митарствата, нито да ги твърдим с абсолютна сигурност, защото не ни е разкрито достатъчно, защото Бог е решил какво трябва и какво не трябва да знаем.

Крайно опасно е излизането извън приетото от Църквата правило, явленията да се изследват по това, дали противоречат на Писанията. Разширяването на това правило води до евангелизъм и отричане на Благодатта. Да се твърди, че щом не е писано звачи не може да го бъде, значи да отречем Бог като Вседържител и фактът, че Благодатта е върху Църквата. Ние трябва да изпитваме пророците и ги изпитваме с писаното и предадено Светото Предание, когато не му противоречат имаме избор да ги приемем или не, но в никакъв случай не сме тези, които можем да ги отричаме без сериозни доказателства особено взети от Кафка, Достоевски и СФ. Щом Църквата няма официална позиция, а в "режим на търпимост", значи нещата не са категорични и да не подскачаме като петлета/котета/ с боен вик "Ерес!".
Силвия
Потребител

Мнениеот Силвия » чет апр 15, 2010 10:04 am

Асенов, ще цитирам митрополит Влахос: "Един пасаж, който Светите Отци тълкуват като отнасящ се за демоните от митарствата е това, което Христос каза преди страданията: "Иде князът на тоя свят и в Мене той няма нищо." /Йоан 14,30/ Защото Иисус няма никакъв грях.
Св.Павел, посочвайки духовно мъртвите, лишени от Божията благодат пише: "И вас, мъртвите поради вашите престъпления и грехове, в които живяхте някога според живота на тоя свят, съгласно с княза на въздушната власт, сиреч на духа, който сега действа в синовете на неверието." /Ефесяни 2, 1-2/ Дяволът е характеризиран като принц на въздушните пространства, защото той е в атмосферата и постоянно воюва с хората. Именно този образ имат предвид Светите Отци, като казват, че когато душата напуска тялото и преминава през въздуха по пътя към небето, тя среща управника/княза на въздушните пространства.
Има много пасажи в Стария Завет, които Светите Отци използват в подкрепа на митарствата. Ето два от тях. Единият е от Давидовите псалми: "Господи, Боже мой! На тебе се уповавам, спаси ме от всички мои гонители и ме избави, да не изтръгне врагът като лъв душата ми и да не я разкъса, кога няма Избавител /нито спасител/. /Пс.7, 1-2/ Другият пасаж е от книгата на Пророк Йеремия, където той казва: "Но в сърцето ми беше като че ли разпален огън, заключен в костити ми, и аз се измъчих да го задържам, и - не можах. Защото аз слушах шушукане от мнозина, заплаха - отвред: заявете, казваха те и ние ще го обвиним." /Йеремия 20, 9-10/
Силвия
Потребител

Мнениеот Силвия » чет апр 15, 2010 10:12 am

Тигър, ти си умна котка, но понякога изпадаш в крайности. Да не си разменяме удари под кръста от рода на "окултизъм", защото в случая нямаш основание. "Вълните на благодатта" не са мои думи, цитирала съм житиеписеца на св.Ефрем Сирин.

Върни се в “писание и предание”