Митарствата - друго евангелие

въпроси за източниците на нашата вяра
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Re: Митарствата - друго евангелие

Мнениеот Aurelia Felix » ср апр 14, 2010 2:03 pm

не четете тази книга, ако ви е мил живота.

още в презентацията пише явна ерес: "За християнина именно вярата в Иисуса Христа дава увереността за съществуването на вечен живот след смъртта... "

във живот след смъртта са вярвали и елините, и римляните и индусите - въобще всички езичници. само атеистите не вярват във вечен живот след смъртта.

вярата в Иисус Христос не идва да даде увереност в нещо, което и езичниците знаят - че има живот след смъртта.

вярата в Иисус Христос е вяра във вечния живот, даруван по Неговите заслуги на целия човешки род и получаван от всеки повярвал чрез вяра в Него. вярата в Иисус Христос е вяра в победата над смъртта, в правенето на ада за хората безсмислен. не случайно, някои свети отци казват, че ада продължава да съществува за хората единствено поради тяхното неверие. вяра в Иисус Христос означава да вярваш, че пътя към Небето е отворен чрез Неговия Кръст.

добрите дела, изобщо промяната на сърцето и на живота на човека, са белег, че тази вяра е действена и истинска.

всичко това, естествено, за митаристите няма никаква стойност.
Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Мнениеот m.muladzhikova » ср апр 14, 2010 2:29 pm

Книгата е много интересна, а за мен беше много полезна и поучителна.
Написана е от Монах Митрофан. Предговора към българското издание е от Митрополит Йоаникий - Митрополит на Сливенска Света Митрополия. Четете я спокойно. Ако беше ерес или против учението на Православната ни църква - Свети Синод нямаше да разреши публикуването й с предговор от Висше духовно лице, неин служител.

Поздрави.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » ср апр 14, 2010 2:39 pm

Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Мнениеот m.muladzhikova » ср апр 14, 2010 3:30 pm

Тигър,
не съм сигурна, че тази жена не искаше да се покае. Преди смъртта си искаше да ми каже нещо, но не разбрах какво. Може да е молила за Свещеник. На гроба пък, при погребението я опя Свещеник - въпреки неверието на близките й. Може да е казала, че иска да бъде опята на гроба. Само Бог знае каква е истината.

Не мисля, че Митарствата са ни дадени за покаяние. В момента, в който прекрачи отвъд - Душата не може да се спаси с покаяние. Покаянието е тук и сега, през времето, което Бог ни е отредил да изживеем в тези тленни тела. В отвъдното Душата колкото и да се разкайва за това, което е извършила приживе на земята, което не е изповядала и не й е опростено - не може да промени сама състоянието си. Но нейните близки с молитвите си за нея, с делата си на милосърдие в нейна памет, със записване за отслужване на Света Литургия за измолване милостта Божия над тази душа - те биха могли да й помогнат от тук. Чрез Светата Литургия се измолва / изпросва Милост от Бог за нашите починали близки.
В книгата, към която дадох линк е обяснено това.
Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Мнениеот m.muladzhikova » ср апр 14, 2010 3:37 pm

Тигър,
Не разбрах въпроса за молитвата. Би ли пояснила?

Ако е най-общо дали има смисъл от подобни молитви - ДА. Всяка молитва за душата на починалия е в негова помощ. Особено много до 40-ят ден, когато / на 40 ден /се произнася временен съд над Душата и за нея се определя място според делата и вярата й, в което да пребивава до Окончателният Божи Съд. Църквата в този 40-ти ден, знаейки, че над Душата се произнася съд, усилено моли Бог за милост чрез отслужване на Панихиди и Света Литургия за починалия. Близките на починалите могат много да им помогнат с молитвите си за тях. Както и молитвите на преминалите отвъд наши близки - могат много да помогнат на нас. Пред Бог всички са равни. Бог е Бог на живи, не на мъртви - т.е. при Бог всички са живи. Затова трябва да се грижим за преминалите отвъд наши близки и да им помагаме от тук. Не трябва да ги забравяме. Грижата за ближния - не се изразява само в грижи за хора в този свят - включва и грижа за душите на представилите се в Господа Иисуса Христа.
Последна промяна от m.muladzhikova на ср апр 14, 2010 3:54 pm, променено общо 1 път.
timotey
Потребител

Мнениеот timotey » ср апр 14, 2010 3:39 pm

Aether
Потребител

Мнениеот Aether » ср апр 14, 2010 3:44 pm

Последна промяна от Aether на ср апр 14, 2010 4:02 pm, променено общо 1 път.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » ср апр 14, 2010 4:00 pm

М.Муладжикова, тя вече не е можела да се покае! защото виждайки геената, която я очаква и демоните, които са щели да я завлекат там, вече покаяние няма. покаянието е приживе, както ти каза, и идва като отговор на Божията любов към тебе, когато Той ти открие чрез Духа Си Христос - Спасителя. извинявай, но някъде останах с впечатление, че смяташ идеята за митарствата като способ за покаяние. така че тя си е била осъдена от собственото си неверие и грехове. не каза ли Сам Иисус, че който не вярва в Него е вече осъден?

относно молитвата: какъв смисъл има от такава молитва към Бог, щом демоните решават дали да те пуснат при Него или не?

Етер, поредното ти изказване в стил "не че ми дреме, ама се бутам"
Aether
Потребител

Мнениеот Aether » ср апр 14, 2010 4:09 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » ср апр 14, 2010 4:22 pm

ivan47
Потребител

Мнениеот ivan47 » ср апр 14, 2010 4:42 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » ср апр 14, 2010 7:47 pm

ivan47
Потребител

Мнениеот ivan47 » ср апр 14, 2010 8:52 pm

Аз намерих това за което питах
http://sveta-marina.hit.bg/Doc/18Dushata.pdf
Силвия
Потребител

Мнениеот Силвия » ср апр 14, 2010 9:12 pm

Една скоба в темата: Пламене, съжалявам, че се включвам малко късно, относно "червея", аз също мислех, че е метафора, но в биографичната книга за св.Серафим Саровски има една случка, която преобърна представите ми. При един разговор на Мотовилов и св.Серафим, Мотовилов възкликнал: "Отче, как бих искал да се поборя с бесовете." До смъртта на св.Серафим сатанинската злоба не могла нищо да му стори. Но след това демоните си отмъстили на Мотовилов. "Господ допусна да изпитам на себе си три от адските мъки и то реално, а не на сън или привидно...Третата геенска мъка продължи едно денонощие и половина и беше много ужасна и свързана с велико страдание от неописуемото и непостижимото. И до сега се чудя как останах жив! Тази мъка беше незаспиващият геенски червей. Той пълзеше в мене навсякъде и неизяснимо ужасно гризеше цялата ми вътрешност и когато излизаше от устата, ушите и носа ми, отново пак се връщаше в моята вътрешност. Бог ми даде власт над него: аз можех да го пипам с ръката си и да го разтягам." Само Мотовилов и Воронежкия архиепископ Антоний са можели да виждат този червей. Мотовилов се освобождава от този ужас след изповед и причастие от ръката на арх.Антоний.
Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Мнениеот m.muladzhikova » ср апр 14, 2010 9:17 pm

Трудовете на Св. Серафим Саровски са истинско съкровище. Мен също ме впечатли този пасаж, когато го прочетох за първи път.

P.S. Иван47, всичко това и много повече го има описано в книгата, линк към която вече дадох. Радвам се, че си открил това, което си търсил.

Поздрави

Върни се в “писание и предание”