Митарствата - друго евангелие

въпроси за източниците на нашата вяра
Кабрал
Модератор

Re: Митарствата - друго евангелие

Мнениеот Кабрал » съб апр 10, 2010 9:05 pm

Ползвай това:

http://forum.abv.bg/abv/lat2cyr.php
Гост

Мнениеот Гост » съб апр 10, 2010 10:51 pm

Много благодаря, Кабрал.
Потребителски аватар
plamen
Администратор

Мнениеот plamen » нед апр 11, 2010 9:54 am

angelov1

Мнениеот angelov1 » нед апр 11, 2010 2:33 pm

Разликата между протестантизма и нас е , че ние сме носителите на Традицията.А част от Традицията е в мистичността в преданията на светите отци,която включва Исусовата молитва,митарстава,представи за ад и рай,примери като тези на св.Андрей юродиви и хиляди други....
И това е здравословната мистичност на отците,а не изчанчената .
.Но отново всеки от нас,християните ,възприема нещата различно , и това мисля че е нормално.А и както и да си го представяме,ада не е приятно место.
Част от протестантите тук,които стават православни,се оплакват именно от липсата на мистичност в църквата им,където всичко е сведено до рационализъм и празнословно дискутиране,без духовна полза.
Не говоря за евангелистките общности,където отново липсва здравата духовност на Традицията ни.
timotey
Потребител

Мнениеот timotey » пон апр 12, 2010 1:12 am

Не мога да се съглася с теб, Пламене.

Твоята дума "несетивна" за духовната реалност не е точна. Напротив усещането на душата е СЕТИВНО. Както тук несподелената любов те изгаря като огън, така и душата ГОРИ и я боли от някакъв адски огън, който ние с теб не сме виждали и не сме усещали, и дано не го усетим...

Както тук те яде червеят на съмнението, така и горе червей яде душата и това ядене, явно доста неприятно, няма край. Та нали Сам Христос е казал, че този червей не умира, както и че огънят няма да угасне...

Както виждаш, твоята картина, която ти обрисува, доста се промени... Ами този “плач и скърцане със зъби” – напълно символично ли трябва да се разбира или като смях и пляскане с ръце?...

Не и не! Това са си РЕАЛНИ мъчения на душата и дори ако с тези чукови те ударят по главата на душата, тя ще сгърчи и вцепени в ужас. Най-вероятно.

Така че, митарствата си остават, защото са реалност и не напразно от стотици години са в Църквата. Кои сме ние с теб, че да ги махаме, умувайки умно... Я си спомни великият светец /мисля св. Андрей Юродиви/, като го биели на пазара, и видял демони да записват греховете на съгрешаващите и мястото и времето, как се хвърлил като стрела и разкъсал записаното в тефтерите на демоните, казвайки, че той се моли Бог да не им зачита този грях, и, забележи, НЕ ИМ КАЗАЛ, ЧЕ НЯМАТ ПРАВО ДА ЗАПИСВАТ ВЪОБЩЕ ГРЕХОВЕТЕ НА ХОРАТА. Та те стези тефтери застават на митарствата...

Нашата вяра са догматите и каноните, /които днес спокойно се нарушават/, но нашата вяра почива и на страшните думи на Самия ни Господ Христос в Евангелията... Църквата казва, че покайната изповед на твой грях се ИЗТРИВА от списъците на демоните, а ти знаеш ли колко гряха още имат там записани? Не, нали?

Я по-добре да си обещаем който остане жив да се моли за другия до последния си ден, а не да се надяваме на нашата праведност...
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пон апр 12, 2010 10:04 am

Потребителски аватар
plamen
Администратор

Мнениеот plamen » пон апр 12, 2010 10:49 am

Aether
Потребител

Мнениеот Aether » пон апр 12, 2010 12:14 pm

angelov1

Мнениеот angelov1 » пон апр 12, 2010 7:35 pm

Свети Серафим Саровски,стр.220:
Умряха 2 монахини.И двете бяха игуменки.Господ ми откри как душите им бяха водени из въздушните митарства,как бяха разследвани и после осъдени.3 денонощия аз,убогят,се молих и умолявах за тях Божията Майка.И Господ по Своята Благост,заради молитвите на Св. Богородица,ги помилва.Те преминаха всички въздушни митарства и получиха прошка от Божието милосърдие.

ново преиздание на Св. Серафим Саровски от арх.Серафим Алексиев-2003

На английски от Св.John Максимович-http://sfatiriortodoxe.ro/orthodox са изредени много Светии,аз ще дам имената малко по късно.....
angelov1

Мнениеот angelov1 » пон апр 12, 2010 10:00 pm

Слово за смъртта
Св. Игнатий Брянчанинов-стр.133:
Великите Божии угодници,изцяло преминали от естеството на вехтия Адам към естеството на Новия Адам,нашият Господ Исус Христос,в това съвършенно и ново състояние преминават с честните си души въздушните бесовски митарства с необикновенна бързина и велика слава.

Имам страхотен разказ за Св. Игнатий Брянчанинов и митарствата в една книга за духовната прелест.Ще се опитам един ден да копирам разказа и да го изложа тук.
angelov1

Мнениеот angelov1 » пон апр 12, 2010 10:19 pm

Св.Макарий Египетски :Знай,ако не получиш Светия Дух,в часа на смъртта когато душата е разделена от тялото,зли демони държат тази душа и не я пускат да се изкачи на Небето.
Св.Теофан Затворник : -Без значение колко абсурдна изглежда идеята за митарствата на съвреманните мъдри хора,няма да им се размине минаването им през тях.
И другите имена на светии,в чийто живот се описват митарствата са:
Св.Симеон Нови Богослов
Св.Йоан Лествичник
Св.Войник Таксиот
Св.Симеон Юродиви
Св.Васил Нови
Св.Макарий Велики
Св.Колумба
Св.Йоан Милосърдни
Св.Атанасии Велики
angelov1

Мнениеот angelov1 » пон апр 12, 2010 10:44 pm

Както казах,аз бях дъновист,евангелист и от години православен.Всички мои познати евангелисти тук,в Дания,Копенхаген (тук съм от 24 години),са абсолютно против мисълта за митарствата,а за останалите протестанти важи същото.
Те всички използват аргументите на тигър,което е и много нормална рекция за християнин.
Но ако Бог,както казах отпреди,покаже на човек духовно,или чрез екскурзия,по думите на Пламен,то никoй не може в нищо да убеди другата страна.

Христос Возкресе , братя и сестри в Христа.
angelov1

Мнениеот angelov1 » пон апр 12, 2010 11:17 pm

Мога още примери да намеря , но ми трябва време.
timotey
Потребител

Мнениеот timotey » вт апр 13, 2010 12:18 am

Слава Богу, станахме трима с Ангелов и Силвия!

Православното учение за митарствата е дошло до нас по пътя на Свещеното Предание. Апостолският му произход проличава ясно от факта, че го споменават св. Отци от IV век, а и по-раншните от тях. За участта на душата от смъртния час до 40-тия ден научаваме от св. Макарий Велики, св. Василий Велики, св. Иоан Златоуст, св. Григорий Богослов, блажени Августин, св. Киприан Картагенски, св. Кирил Александрийски, св. Ефрем Сирин, св. Григорий Двоеслов, св. Иоан Дамаскин, блаж. Иоан Милостиви, св. Митрофан Воронежки, както и от житиетата на св. Василий Нови, св. Серафим Саровски и много други.

Чудно, твърде чудно е, че този форум е точно Православие и никой /освен Силвия! -сега и Ангелов/ не признава Православното учение за митарствата. Да обвинявате в лъжа и невежество самия Архимандрит Серафим Алексиев, най-прекрасния писател и поет на нашето православно време – това аз не мога наистина да го разбера. А и каква е тази ваша “смелост” да обвинявате в лъжа и измама прекрасните православни светии?! Това го приемам като признак на всеобщото отстъпление от Божиите заповеди и Църквата на Православието.

А дори в в Евангелието има текст, който косвено показва митарствата:
"Няма вече много да говоря с вас, защото иде князът на тоя свят, и в Мене той няма нищо" (Иоан. 14:30).
Христос казва, че дори и Той ще бъде изпитван от княза на тоя свят, а вие, уж Негови последователи, не вярвате, че ще бъдете изпитвани.

Това наистина не мога да го разбера – защо така мили братя и сестри?

Ето и един пример от църковното предание. Млад дякон, брат на свещеника, се разболява от холера и умира. Свещеникът се моли за душата му и скоро брат му се явява по време на сън.
- Как си с митарствата, - пита го свещеникът.
- Трудно, - казва брат му – демоните всичко са записали, дори грешни мисли, които са преминали с бързината на мълния... и не сме им обърнали внимание, и не сме се каели за тях. Тук тези мисли се изобличават и душите си ги спомнят... Тук умрелият дякон извадил изпод расото си една табличка от картон, колкото четвърт плик, изписано с грехове тъй ситно, като с маково семе.
- Ето - казал брат му, - за мен имаше 25 такива таблички, от които 7 изгладих при предсмъртната си изповед, а 18 останаха...
След 5 години умрелият се явил на една християнка и й поръчал да каже на брат му (свещеника) че 5 таблички вече са загладени... През тези 5 години свещеникът се молел усърдно за прошка на греховете на брат си. След още 13 години свещиникът, както си седял зад бюрото, видял че в стаята влиза брат му в расо като жив, и минава покрай него и казва ясно:
- Сега съм свободен... - и изчезва.
Не е казал къде точно е бил през тези 18 години, но явно не е бил свободен, а задържан. Познайте при кого...

И това е станало преди 100 години, когато не е имало толкова съблазни, а днес ние колко таблички ще имаме?... И КОЙ ще се моли за нас!
Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Мнениеот zmianatz » вт апр 13, 2010 12:58 am

Върни се в “писание и предание”