За Юда Искариот и неговото „предопределение“

въпроси за източниците на нашата вяра
sluntce
Потребител

Re: За Юда Искариот и неговото „предопределение“

Мнениеот sluntce » вт яну 04, 2011 9:32 pm

Както вече писах, повлияна съм от книгата на Казандзакис... Аз не съм някаква институция, че да имам "официално становище". Нямам хипотези. Ако не си съгласна с мнението ми, опровергай ме.
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » вт яну 04, 2011 10:57 pm

Уважаема Слънце,
Не е похвално, когато човек проявява предпочитание да се вслуша в "изсмуканите от пръсти" измишльотини на един грък-атеист, комунист и отлъчен от Църквата, по въпроси от областта на християнската вяра. Ако сте християнка би трябвало за Вас да бъде единствен авторитет по въпросите на вярата гласът на Църквата и Словото Божие, където ясно е написано: "И влезе сатаната в Иуда, наричан Искариот ./гл.22;3/ От написаното става ясно, че не Христос, а сатаната е подбудил Иуда към предателство и то с целувка
sluntce
Потребител

Мнениеот sluntce » вт яну 04, 2011 11:32 pm

Няма да споря с истинските християни...
Един грък по- долу ли стои от един евреин, писал като очевидец как сатана влязъл в Юда?
А твоето лично мнение за Юда от кого е повлияно? Или отричаш, че Христос е казал на Юда "каквото имаш да вършиш, върши го по- бързо"(цитирам по памет)?
Потребителски аватар
to6ominator
Потребител

Мнениеот to6ominator » ср яну 05, 2011 7:04 am

Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Мнениеот m.muladzhikova » ср яну 05, 2011 8:01 am

Слънце,

Гърка щом е отпаднал от вярата стои под евреин, който следва Бог. Защото "евреина-очевидец" е бил и последовател на Иисус Христос.

Що се отнася до думите на Иисус, които е изрекъл на Юда - естествено, че е знаел какви намерения има Юда - нали Иисус е Втората ипостас на Пресвета Троица! И точно тук се вижда силата и любовта Божия към хората - знаейки намеренията на Юда, Бог е зачел правото на избор на Юда - право, което Бог е дал на хората, и което никога не Е пристъпвал, при никакви обстоятелства.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » ср яну 05, 2011 9:31 pm

zayo255
Потребител

Виновен ли е Юда?

Мнениеот zayo255 » нед яну 09, 2011 6:30 am

Трябва ли да се вини Юда постоянно? И защо? Ако все пак е влизал в Божия план? Как иначе е щял Христос да бъде разпънат и да възкръсне без предателството му? В евангелие на Юда, дори се стига до много по-далеч, естествено само можем да гадаем-това така ли е или не, но там се твърди че Иисус е поръчал на посветения си от всички, най-добре разбиращ Го, да изпълни тази мисия... защо Юда се е превърнал в символ на предателство? И защо Юда е предал Христос? разколебаната вяра може би го е накарала, но все пак ако не беше той, как именно щеше Христос да осъществи делото си? Изобщо, историята разказана за него вярна ли е? Или просто той е знаел, че само така ще се осъществи плана?
Последна промяна от zayo255 на пон яну 10, 2011 8:10 am, променено общо 1 път.
Жоро
Потребител

Re: ВИНОВЕН ЛИ Е ЮДА ИСКАРИОТ?

Мнениеот Жоро » нед яну 09, 2011 7:43 am

Военоначалник води армия във война срещу врага. Сяда той и почва да планира - какво ще направи той и какво ще направи врагът. Планът се оказва точен, врагът прави точно това, което военоначалника е планирал и битката е спечелена.

Накрая се оказало, че врагът бил съюзник и дори помощник, защото направил точно това, което военоначалника планирал. Благодарение на това, че действията на врага били според предначерания от военоначалника план, битката била спечелена. Врагът не бил враг, а помощник. Дори благодарение на него битката била спечелена. Хм... :think: Нещо нещата се оплетоха.

Да почнем отначало. Врагът е враг. Юда става предател. Той минава на страната на врага. Юда е повече от виновен. Юда става враг. Но колкото и да се потайва, не успява да скрие плановете си от Христос. Иисус спечели битката, като със смъртта победи смътта.

Юда е предател. Юда е враг.
Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » нед яну 09, 2011 10:14 am

zayo255
Потребител

Мнениеот zayo255 » нед яну 09, 2011 11:04 am

Засега не мога, не съм в бг, но като се върна-вероятно ще ми е полезна... Евангелие на юда не е нашумяло много, не познавам мн хора да са го чели, а и аз не съм, по едно време го продаваха, и май си го купих, но не знам какво стана, и не го прочетох цялото, само откъси, знам за него че е било най-вече служещо за каинитите-гностическа секта, отдаваща се на разврат и според някои отци още по ужасни неща-като убиване на зародиши и прочие, проблемът е в това, че в началото християнството, е било съставено от всички тези неща, всички са се обвинявали взаимно и никой не е знаел точно какво изповядва, защото нищо точно не е имало, няма как да има нещо точно, което се позовава на слухове от преди петдесет-сто години, както е и било, за това аз поставям под съмнение всичко, и няма как да кажеш кои са били първите, и какво са учили, някои казват - това са ебионитите с тяхното евангелие на оф.. не никодим, ами матей/евангелие според матей май беше/, ама не този матей, ами друг, но там не се споменава за Иисус като Господ, така-имаме една общност която не е явно почитала Иисус като Бог...
Имаме и много други евангелия, на юда може би е дори по-старо от каноничните, така че не може да се определи истината, и няма място за догмати няма място за определяне на Юда като "мръсен предател"
и все пак никой не ми отговори на въпроса, споменава се Юда-пак враг, пак предател. Питам аз? Ако не беше Юда, как щеше да осъществи плана Христос? Конкретизирайте се в този аспект-може би Юда е достоен за канонизация, за разлика да речем от Кирил Александрийски, човекът насъскал тълпата да убие Ипатия, който забележете-е светец... църквичката произвежда бедни светци... дори в повечето случаи не знае, те какво са споделяли относно писанията, но ги прозивежда ей така да има, хайде да погледнем по-обективно и да премахнем някои изроди от списъка на светците, Константин-също, княз Борис -също, още ако трябва да изброя-само ако Максим се навие да ме изслуша...
ivan47
Потребител

Мнениеот ivan47 » вт яну 11, 2011 12:47 pm

Потребителски аватар
plamen
Администратор

Мнениеот plamen » вт яну 11, 2011 1:02 pm

Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » вт яну 11, 2011 5:57 pm

sluntce
Потребител

Мнениеот sluntce » вт яну 11, 2011 6:21 pm

Презумпцията за вина е "невинен до доказване на противното". За да го осъдиш, първо трябва да ДОКАЖЕШ, че Сатана наистина е влязъл в Юда. Инак е клевета!
ivo_tehno
Потребител

Мнениеот ivo_tehno » вт яну 25, 2011 7:22 pm

Ти както си тръгнало гледай в тебе да не влезе нещо :biggrin: .
Юда, като се осъзнава какво е направил решава отново с лукавство да "поправи" нещата, той е знаел от Христос, че Той ще слезе в ада и ще възкреси мъртвите и затова се обесил за да го изпревари в ада и да спаси и него. Само че не разбрал че не всички ще бъдат спасени.
Дори и на дървото му се огънали клоните, но Юда си свил краката за да се обеси. Това е и поучително за всички как може да се принизим.
И сега се сещам за един виц: "Един решил да се самообеси, намерил си едно дърво, върба която растяла на река, преметнал въжето и увиснал, въжето се скъсало и паднал в реката, с трудност се измъкнал от там и казал: За едно бесене щях да се удавя".
Вървял веднъж горския из гората и чул че някой вика и охка, гледа един човек виси на дървото вързан за ръката и вика, "Какво правиш бе човек? - Ще се беся! - Добре ама защо си се вързал за ръкъта? - Защото като си сложа примката на врата много се задушавам!

Върни се в “писание и предание”