Курбаните като неотменна част от християнския живот.

въпроси за източниците на нашата вяра
Кабрал
Модератор

Re: Курбаните като неотменна част от християнския живот.

Мнениеот Кабрал » вт дек 18, 2012 10:10 pm

Християнството което ми пробутвате е пробвано на много места и не върви. Еразъм Ротердамски го е описал:
"Виждам ги как отиват на църква със свирепи погледи и сурови лица, а излизат от там сякаш обладани от зъл дух".
Този вид християнство, на празния фанатизъм, кладите и преусърдните вярващи докладващи всяка нередност на инквизицията отмина и не даде плодове.
Аз нямам спомен Иисус Христос да е учил, че трябва да живем намусени, в мъки и нещастия, а най-големите късметлии да са язваджиите, че нищо не им се услажда. Това са толкова абсурдни неща, че ако някой иска да ги защитава да каже къде са писани.
Селото има един празник и това на светеца на който е кръстен храма или манастира. Този ден в селото се връщат хора от цялата страна, идват роднини и гости отвсякъде. И тези хора идват за да се повеселят. Това е разликата между обикновенната служба и събора. Сигурно щеше да е по-блага гледка да вземат по един камшик и да се шибат, както нашите заблудени другари католиците, но ние държим о вярата и там такива неща няма. Това дето го има е, че се прави службата и след това хората сядат на трапезата.

Аз не давам акъл на църквата, но на мене ще ми е по-интересно някой да ми обясни откъде се пръкнаха два поста по 40 дни и два по 15 и кой ги е наредил и други безбройни канони, дето апостол Петър би ги определил като трудни за разбиране. Всъщност не ме и интересува, щом ги има ги приемаме, но не приемаме това, дето е било повсеместна практика 20 века и никой никога не го е оспорвал.

Та като стана дума за евхаристията, не клаха ли на Велик четвъртък агне за Тайната вечеря или на масата имаше само една чаша вино и един комат хляб? В БФ на СУ какво учат за това?
Потребителски аватар
yosif_s
Потребител

Мнениеот yosif_s » ср дек 19, 2012 11:57 am

Кабрал, постът ти се отразява зле :arrow: земи, хапни малко залоясъл овчи курбан да ти стане драго на душата :thumbup: па му одари едно хорце след това, (както е показано на снимките приложени от теб), пийни си една парцуца и си гледай кефа, к'во си тръгнал да ни ограмотяваш тука! Ха наздраве :!: :wtf:
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » ср дек 19, 2012 7:40 pm

Това сме ние.
Нещата на Кабрал ще ги преживеем някакси, но е лошото, че той не е единственият, който вярва в ТИЯ неща. Но пък нали си имат Писанията, нека се ограмотяват. И дано на Бог не Му омръзне отново миризмата на жертвените им животни.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » ср дек 19, 2012 10:29 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » съб дек 22, 2012 7:39 pm

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » пон дек 24, 2012 12:23 pm

Кабрал, хубаво е, че не се обиждаш. На фона на това как самият ти обиждаш наляво надясно, оставаше и да се обиждаш. Ако се сърдеше щеше да е направо трагично.
Тия дето горят хора,имат общо с дявола. В това число вкарвам освен мюсулмани, причислявам и католици и протестанти които са вършили това и православни, ако са го вършили.
Не заблавяй Павел с каква ревност предаваше вярващите на смърт, но Бог го обърна, понеже знаеше сърцето му. Кой е по- виновен този мюсулманин дето убива в името на неговият бог, или този "християнин" който убива и то свои в името на Христовата вяра?!?
Ти забравяш, че има хора, което не са от вярващите, и се водят иноверци, Бог обича и тях и иска да се спасят от идещият гняв.
Иноверците, как постъпваше с тях Христос? Те тогава не са били по малко иноверци от сега. Твоят начин на мислене за тях е подобен на начина по който мислеха юдеите за иноверците. Това е начинът на старозаветните хора. Като новозаветни хора / поне такива трябва да бъдем/, ние сме призовани да бъдем малко по- други. Тези дето хулят и плюят Христовата вяра и тн. винаги ги е имало и ще ги има до самият край, даже тогава ще са най- много. Не мисля, обаче, че не са хора като нас. Ако така смяташ, то никак няма да бъдеш за тях това което един християнин трябва да бъде за околните. В крайна сметка християнството не е някакъв елитарен клуб в който се влиза по линия на синя кръв, а се влиза по милост , чрез новорождение и обновяване на духа. Влизат само грешници, не "праведни" благородници.
Аз бих се съмнявал във вярата на човек, който презира някого, дори и най-достойният за презрение. За вярващият е присъщо да презира преди всичко себе си.
Ahmed
Потребител

Мнениеот Ahmed » пон дек 24, 2012 6:06 pm

Привет на всички!
Включвам се в разговора за да напомня нещо за курбаните и да добавя към коментара на Андрей за смисъла на това действие в Исляма и как го приема Бог, нещо което предполагам неумишлено е пропуснал в обясненията и цитатите си.
Нека си припомним за жертвеното животно, което е заклал един от синовете на Адам, когато Бог е поискал да направят нещо в негово име и когато другия се разсърдил на брат си, че е спечелил в по-голяма степен задоволството на Създателя и го е убил от гняв заради това. Нека си спомним, когато Бог е поискал от Аврам да принесе в жертва сина си, за да докаже отдадеността си, и как Бог в последния момент, виждайки подчинеността му отменя тази заповед и му дава овен, който да заколи вместо сина си. И това е случай свързан и с част поклонението Хадж, което се извършва от времето на изграждането на храма Кеаба в Мека и ще продължи до края на земните дни, където преди това Аврам е оставил втората си съпруга - робинята Хаджер със първия му син Исмаил по заповед на Бог.
А относно многото неща, които се казват, че Иисус е отменил от стария завет ще цитирам следното, което той ясно заявява в противоречие на догадките след него, че определени действия трябвало да се възприемат, че били символ на мълчалива отмяна от негова страна.
Матей 4/17
17”. Не мислете, че съм дошъл да наруша закона или пророците: не да наруша съм дошъл, а да изпълня”.
Ето какво казва Бог в Корана за Курбаните
Сура Хадж
32. Така е! А който зачита обредите на Аллах, това е от набожността на сърцата.
33. От тях [- животните] имате облага до определен срок. Накрая мястото [за жертвоприношението] им е при древния Дом. - Кеаба
34. И за всяка общност отредихме жертвоприношение, за да споменават името на Аллах над животно от добитъка, който Той им е дал. Вашият Бог е единственият Бог. Затова единствено на Него се отдайте! И благовествай смирените,
35. които, щом бъде споменат Аллах, сърцата им тръпнат, и търпеливите пред онова, което ги е сполетяло, и отслужващите молитвата, и раздаващите от препитанието, което сме им дали.
36. И сторихме за вас от обредите на Аллах да бъде едрият жертвен добитък. В него има благо за вас. И споменавайте името на Аллах, докато [животните] са изправени [за колитба]! И когато рухнат по хълбок, яжте и хранете и доволстващия, и просяка! Така сме ви ги подчинили, за да сте признателни.
37. Не тяхното месо, не тяхната кръв ще стигне до Аллах, а вашата набожност ще стигне до Него. Така Той ви ги е подчинил, за да възвеличавате Аллах, че ви е напътил. И възрадвай благодетелните!
Подчертаното тук, е случайно пропуснатия текст от Андрей, когато е наставлвявал в поста си Кабрал, на какво се е натъкнал. Трябва да се спомене, че езическата традиция в някои вярвания и култури, да се правят жертвоприношения с цел омилостивяване на различни божества, защото са се разгневили е изкривена версия на този обичай, а не че курбана идвал от езичниците, точно обратното. С други думи курбана се прави с цел вярващия да възрадва с добра храна от здраво животно съседите, бедните, нуждаещите се и семейството си с месото от курбана и да благодари на Бог за предоставената му възможност, с което спечелва задоволството на Господа, а не че Господ се нуждае от това жертвено животно и от неговата кръв, както се вижда и от цитата. Аз лично всяка година си коля курбан, от който, както е заръчано раздавам на тези споменати групи хора 2/3 от него, а 1/3 може да остане за семейството. На друго място съм разяснявал пък и ползата от споменаването на Божието име и молитви преди обреда и ползите за месото и предпазване лошо физиологично и духовно влияние върху него, като храна, която мюсулманите наричат "хелял", а евреите "кашер" и при интерес мога да обясня наново, само ще припомня, че общия смисъла е в това, че е храна, над която се е споменавало Божието име и е предпазена и от демонично влияние, а начина на заколване препазва от здравословни проблеми при употребата на месото.
В крайна сметка при курбана в истинския му смисъл, става въпрос за отделяне на средства, които са придобити с позволението на Господ, изразяване на благодарност и социалния аспект при раздаване на месото, като милостиня.
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » вт дек 25, 2012 12:47 pm

Няма ли кой да избърше това? Имам предвид цялата тема с всички "бисери" в нея.
mon
Потребител

Мнениеот mon » вт дек 25, 2012 2:06 pm

Според мен темата си е наред
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » вт дек 25, 2012 3:20 pm

Мон, и кое и е наред? Аз, като отворя сайта на Православие и като я видя, само от заглавието ми става гадно. Кое й е наред, че не разбрах?
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » вт дек 25, 2012 4:24 pm

Форум "Православие.бг" не е клуб на живите светци, нито трибуна на безпогрешните праведници :)
В тоя смисъл, всеки има право да си изказва мнението, било то и погрешно.
Няма да трия темата.
Андрей
Потребител

Мнениеот Андрей » вт дек 25, 2012 4:34 pm

Честито Рождество Христово на всички.

Кабрале, ако апостолите имаха същото отношение към друговерците-езичници като теб, т.е. ако ги смятаха за животни и нечовеци, то как Църквата Христова щеше да се разпространи по земята? И щяхме ли днес и ти, и аз да бъдем християни?

Чехълче, темата, макар и формулирана по абсурден начин, има отношение към някои езически практики в днешното българско православие и затова има смисъл да се обсъжда.

Ахмеде, радвам се да те видя отново тук. Извинявай, ако съм обидил с нещо теб или твоята вяра по време на предишните ни дискусии. Благодаря ти за обясненията за смисъла на курбана в исляма. При вас курбанът е спомен за жертвоприношението на Авраам, когато вместо сина му (вие смятате, че това е Исмаил, но от Библията се вижда, че това е бил другият му син - Исаак) Бог изпраща овен. Освен това вие влагате във вашия курбан по-скоро благотворителен смисъл, като жертва за бедните и роднините. Старият Завет обаче има друго отношение към жертвите. Законодателството на Тора (Теурат) изисква сложна система от жертвоприношения на различни видове животни и птици в Йерусалимския храм, което е единственото култово място, позволено на евреите. (Днес там се намира джамията на Омар). Първо, идеята е, че всяко първо родено малко на животното-майка принадлежи на Бога и трябва да Му се принесе като жертва. Второ, има т.нар. "жертви за грях". За някои видове грехове, които не се наказвали със смърт, а можело да бъдат изкупени, се предвиждало принасянето на изкупителна жертва в храма. Всичко това е описано подробно в Тора, особено в книгите Левит, Числа и Второзаконие. Жертвите в Стария Завет са имали само сакрален, обреден смисъл, те не са били предназначени за благотворителност; например, имало е т.нар. всесъжжение - някои жертви са били изгаряни (след заколването им, разбира се) изцяло и от тях не е оставало нищо. Месото на другите видове жертви е било разпределяно сред свещениците на храма.

След идването на единствения свят и непорочен Агнец - Иисус Христос - и неговата доброволна жертва на кръста за всички хора, всички тези жертви се обезсмислят. Скоро след кръстната смърт на Христос храмът в Йерусалим е бил разрушен от римляните. Оттогава и до ден днешен той не е бил възстановяван никога - явно така ще бъде и до края на историята. С това Бог е показал ясно, че времето на старозаветните жертви е отминало завинаги. Христос е умрял за всеки един от нас, също и за теб, Ахмеде. Христовата кръв е изкупила всички грехове на онези, които вярват в Него; Христос е примирил завинаги Бога и човечеството:

"Но Христос, като дойде Първосвещеник на бъдещите блага, с по-голяма и по-съвършена скиния [храм], неръкотворна, сиреч не от обикновена направа,
нито с козя и телешка кръв, но със Своята кръв влезе веднъж завинаги в светилището и придоби вечно изкупление.
Защото, ако кръвта от юнци и козли, и пепелта от телица чрез поръсване осветява осквернените, за да се очистя плътта,
колко повече кръвта на Христа, Който чрез Духа Светаго принесе Себе Си непорочен Богу, ще очисти съвестта ни от мъртви дела, за да служим на живия и истинския Бог!
И затова Той е Ходатай на нов завет, та след смъртта, станала за изкупване от престъпленията през първия завет, призваните да получат обещаното вечно наследство" (Евр. 9:11-15)
mon
Потребител

Мнениеот mon » вт дек 25, 2012 4:56 pm

Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » вт дек 25, 2012 8:03 pm

Я, Кабрал си намери дружка! Вика ли ги, че така се тълпят?!
Ahmed
Потребител

Мнениеот Ahmed » вт дек 25, 2012 9:13 pm

Привет от мен и честити ви празници!
Нека Бог напътства всички и ги дари с искренна вяра и отдаденост!
Андрей, благодаря за уточненията, някои от които не бях на ясно, като принципна постановка от Стария Завет. Моята цел беше, да изясня смисъла на курбана, който се влага от гледна точка на Исляма и разказите от религиозната история на човечеството, включени в Корана. Там, както е видно от цитата, който съм дал, се споменава, че курбани са предписвани и за предишните народи, но не се дискутира въпроса, дали са били възприемани по различен начин от споменатия / т.е - не кръвта и месото стигат до Бог, а нашата отдаденост и намеренията ни свързани при изпълнението на този обичай/. И от тази гледна точка беше моето заявление, че истинската същност на курбана не е тази, която се влага при някои езически ритуали, а и както беше намекнато, че и в Исляма, изродили се като кръвен пир за омилостивяване на божества. И поради тази причина, интересна ми е точната трактовка за смисъла на курбана в стария завет, дали е форма за изкупление на определена група грехове, дали е задължитела част полагаща се за определено време или случай и дали е валидна за определена група хора или за всички вярващи.
По отношение за изкупуването на човешките грехове от Иисус, за които си споменал, каква е твоята позиция дали това се отнася, за така наречения, първороден грях/въпреки многото тълкувания, какво точно представлява/ или и всички бъдещи грехове на хората.
А иначе Чехълчето си я знаем, че решава нещата със замах, само да не си и мъж, че горко тогава :D - това последното в кръга на шегата, без да ми се обижда, а и за това света е интересен, защото всички сме различни, но не случайно.

Върни се в “писание и предание”