"Аз съм вечно Същестуващият" (Изх. 3:14)

въпроси за източниците на нашата вяра
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Re: "Аз съм вечно Същестуващият" (Изх. 3:14)

Мнениеот Aurelia Felix » вт яну 22, 2013 4:54 pm

ven4e, посоченото "Аз ще бъда това, което ще бъда" е несъвместимо с "Вечносъществуващият" и бие на богохулство- все едно Бог днес и вчера не е бил "това", което ще бъде утре. Такова твърдение предполага пространствена и времева ограниченост, присъща на човек или предмет. Например аз мога да кажа: "Утре в 10 ще бъда пред киното" или "утре ще бъда доктор на науките" - в момента нито съм пред киното, нито съм доктор.
Докато Бог е невъзможно да говори така за Себе Си, тъй като Той не е ограничен във време и пространство, нито се променя.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » вт яну 22, 2013 5:33 pm

Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » вт яну 22, 2013 6:15 pm

Думите ми, че за израилтянина преди всичко по близка е идеята за Божието присъствие не отхвърля, а поставя като нещо второстепенно усилието за "философското вглъбяване" и постигане на разбиране на дълбокия смисъл на думите "вечно Съществуващият" .
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » вт яну 22, 2013 6:56 pm

Във Ветхия Завет близо 300 пъти се среща още едно наименование на Яхве - Саваот, което е възникнало вероятно в светилището в Силом /Виж. 1Цар. 1,3 /. То има връзка с ковчега на Завета /Виж 1Цар. 4,4/. Смисълът на думата "Саваот" е неясен, но е носил за израилтянина че Той е Този , у когото е съсредоточена и който е олицитворение на мощта и силата на цялата Вселена и същевременно е по-силен от всички сили на този свят, като са имали най-често пред вид воинската сила на армиите. Тук мисля, че пак се има пред вид това, което е направило впечатление и на Венче, че Божието присъствие прави армията на Израил непобедима за всички други земни армии. И още едно често употребявано във Ветхия Завет име на Яхве е "Светия" Светоста не е само едно от Божествените свойства, - тя е това, което е най-характерно за Бога и има отношение к Неговата Божественост, тоест към пълнотата Му. В някои случаи присъстват и двете имена - и "Бог" и "Светия" /Ис. 5,24 ; Авв. 3,3, ; Пс. 70,22/.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » вт яну 22, 2013 8:04 pm

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » вт яну 22, 2013 8:22 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » вт яну 22, 2013 8:42 pm

Ще посоча разбира се, но преди това искам да Ви обърна внимание и върху съответния текст в Сакра Вулгата:
... [14] dixit Deus ad Mosen ego sum qui sum ait sic dices filiis Israhel qui est misit me ad vos dixitque iterum Deus ....

(за формата на обръщение няма проблем, щом предпочитате с главна буква, макар и двете форми отдавна да са възприети и в обръщение).
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » вт яну 22, 2013 9:06 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » вт яну 22, 2013 9:40 pm

ven4e, извинявам се, но се оказа, че книжните издания на въпросните Библии - 2 бр. са у баща ми в момента и няма как да посоча точно издание, година и т.н. Обещавам обаче, при първа възможност да го направя. Изрязавам увереност, защото като протестантка бях научила Писанията почти наизуст :)
Към момента предлагам този линк за инфо по темата:

Какво ще кажете по текста от Вулгата?

Между другото смятам, че "Аз Съм Вечносъществуващия" и "Аз Съм" - изразяват една и също, така че целият спор може би е излишен.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » вт яну 22, 2013 11:12 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » ср яну 23, 2013 12:14 am

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » ср яну 23, 2013 1:00 am

prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » чет яну 24, 2013 10:37 am

Уважаеми приятели зъбати и християни звероподобни :), готови да разкъсат ближния си като враг!

Сторихте ли си труд да прочетете дискусията на руските евреи?! Не случайно дадох линк и препоръчвам да се прочетат постингите на ORLY, вместо да се надвикваме за нищо.

Хората, владеещи иврит, дискутират къде по-смислено от нас тук. Те поставят въпрос дали е възможен превод на четирите еврейски букви на съвременен (руски) език.

"какой ответ Вас бы более впечатлил:"Это я" или "Я был и буду тот,кто был и буду" (или что то же самое:"Я-Сущий")?

Вы-человек верующий,как я понимаю.Мы все тут-верующие.
Но наша вера,-нынешняя,-и мизинца веры тех первосвященников,левитов и мудрецов Торы не стоит.
Страх Божий,трепет перед Всевышним тех верующих во Единого Бога,которые были современниками Христа,несравнимо превышал нашу современную теплую веру (как иудеев,так и христиан.про мусульман-молчу).

Мы вот сейчас как бы между делом,за чашечкой кофе,в грязных можно сказать ботинках,обсуждаем ТАКУЮ ТЕМУ!..И Сакральное не вызывает в нас тот трепет перед Ним,который древние выразили бы словами Торы:"Сними обувь твою,ибо место,на котором ты стоишь,свято"
Уж точно мы не упадем ниц,услышав слова неузнаваемого Мессии:"Я-есть".
И мы не отойдем от преступившей женщины,как ушли от нее,выбросив камень из рук,те иудеи,пристыженные словами Христа:"Кто из вас не без греха,первым брось в нее камень"

По поводу похожести ИМЕНИ и глагола эhье.Это слова одного и того же корня,обозначающего "бытие","быть".
На всех языках,как и на русском,можно сказать "Я есть":I am-на английском или je suis на французском,например.
В иврите нет формы "я есть".Можно сказать "я был" или "я буду".Но невозможно сказать "я есть".
Т.е. мы существуем лишь в прошлом и будущем.
Наша жизнь ежеминутно,ежесекундно распадается на прошлое и будущее.Настоящее мы ухватить не можем.
То что я сейчас набью на клаве,будет для меня в будущем.Но вот-оно набито,и оно уже в прошлом. Каждое наше настоящее мгновение распадается на прошлое и будущее.
Мы не есть.Мы были и будем.И неизвестно,будем ли и были ли?Сплошная майя.Иллюзия существования.

Сказать о Себе,что Я есть на иврите может только Сущий.Отсюда и такая реакция иудеев,слышавших эти слова."

Според дискусията на познавачите на езика, единствено възможният превод е "Вечносъществуващият" поради граматичната особеност на "Аз съм", която не съществува в еврейския език. Там има само минало и бъдеще време. Понеже на еврейски е невъзможно да се каже "АЗ СЪМ", възниква въпросът как ще да са звучали думите на Христа, които често срещаме в Евангелието "Аз Съм...".

"Беру "Новый завет" на иврите.
Открываю титульный лист:"Книги Абрит ахадаша (НЗ) переписанные с греческого языка на язык иврит мудрецом профессором Францем Далитшем".
Слово "хахам" -"мудрец"-насторожило ,ибо этот титул принят в ортодоксальном иудаизме,т.е. среди перушим,наследников тех самых фарисеев.(ничего личного!ничего против ортодоксального иудаизма не имею,кроме уважения)
Так как же перевел "Я Есмь" хахам_Тора?

Нахожу ев.от Иоанна 18 главу стихи с 5 по 8.
Оказывается слова Иисуса "Я Есмь"-это просто-напросто אני הוא (ани hу).
Извините,не удержалась от широкого смайлика-не из богохульства.Вспомнила пословицу,что на всякого мудреца довольно простоты.
Профессор богословия Торы всерьез считает,что после этих наиобыденных слов Иисуса коаним,левиты и перушим отступили назад в религиозном ужасе и упали на землю???

Судя по реакции,первосвященники,служители и толкователи Торы услышали такое ужасное богохульство из уст простого плотника,что испугались-сейчас Господь развергнет землю и она поглотит богохульника и их вместе с ним;или что Господь сведет с неба молнию,которая испепелит Его и слышавших вместе с ним.
Скорее всего словами Христа были эhье ашер эhье."

Орли дава своето предположение и обяснява много добре защо съвременниците на Христа го обвинили в богохулство и отстъпили на разстояние от него. Пак Орли ни кара да се замислим що за вярващи сме, след като не благоговеем над четирите еврейски букви, а като хулигани в християнска дегизация се надприказваме да "затапим" другия и да покажем своето си многознайство, което е лишено от благоговение към свещеното.
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » чет яну 24, 2013 11:03 am

Прочетох пратеното, имам някои забележки към думите в дискусията, която имаш предвид.
Ще ти пиша на лични забележките си.
Не съм напълно съгласен с Орли, и ако желаеш ще си пишем на лични, защото се влиза в много подробности, някои от които не са толкова важни за масовия читател.
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » чет яну 24, 2013 11:26 am

Върни се в “писание и предание”