Колко воли има в Троицата?

въпроси за източниците на нашата вяра
Потребителски аватар
ezdra
Потребител

Re: Колко воли има в Троицата?

Мнениеот ezdra » пон фев 24, 2014 1:03 pm

Общото е, че подобни богослови преподават по богословските факултети и семинарии и подготвят бъдещите свещеници и служители в БПЦ. Както църковните отци влияят върху вярата на православните християни, така подобни богослови оформят възгледите им по доктриналните въпроси.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пон фев 24, 2014 2:56 pm

Е, то притчата за сеяча си има тълкувание: кое е семе, паднало на камък, кое е семе паднало из тръни....

А отделно в днешни дни има и 2 вида стада:
- Едните овце слушат само Пастира.
- Другите като по-шугави, слушат и вълците в овчи кожи за най-новите тенденции в намирането на "все по-тучна паша".
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пон фев 24, 2014 3:55 pm

Не ми е известно да има официално становище на Църквата по въпроса за това колко воли има Пресветата Троица. Логически се приема, че волята е една, като само в Иисус Христос има 2 воли - Божествена и човешка.

Ако целта на темата е оплюване на покойния проф. Т. Коев и изкарването му за "еретик", аз няма да допусна това, дори с цената на банове. Имах щастието да познавам макар и за малко професора - рядко благ човек, ако има човек, който да ми е повлиял да се обърна към Православието това е именно той.

--------------

Смол, като човек на Сола Скриптура, би ли посочил 1 място в Писанията, където за Божията воля да се говори в множествено число?
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пон фев 24, 2014 5:41 pm

Лично аз говоря по принцип.
Ако е говорил човека за 3 воли - редно е да се цитира конкретно...
Лично аз, за 3 воли не съм чел никъде нищо - нямам такива спомени, а и не виждам логика.
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » пон фев 24, 2014 5:43 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » чет фев 27, 2014 4:07 pm

Никога не се е спорило, за волята в Троицата, тя е само една. Единствената разлика в Божията същност на ипостасите е, че Отец не е роден и ни изхожда от никой, Синът е роден от Отца и Светия Дух изхожда от Отца. Няма дреги разлики, съответно не може да има и различни воли.
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » пет фев 28, 2014 1:54 am

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » пет фев 28, 2014 2:17 pm

Имат отделни воли, но са в абсолютна хармония и съгласие. Това е, което аз разбирам и съответно вярвам, на база писанията, които свидетелстват за три личности, които са едно. Отец нероден, Син роден от Отца и Свети Дух изхождащ от Отца / според писанията/
Повече от това, поне аз, не мъдрувам, понеже няма много смисъл в това.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » съб мар 01, 2014 8:41 am

Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » нед мар 02, 2014 9:06 pm

Според това което съм чел повечето от Отците пишат за "Волята Божия" като пишат, че както Бог е един, така една - единствена е и Неговата Воля Блажени Августин пише в съчинението си "За Троицата", че е достъпно за човека да отъждествяваме абсолютната Воля Божия с Дух Светий, Който заедно със Словото и Промисъла Божий /за нашето спасение/ са олицетворение на една тринитарна психологическа конструкция на догмата за Света Троица. /книга 4, 2 и 10,13/ Тази е вечната Божествена воля обединяваща Троицата доколкото е една единствена и еднакво присъща за всяко от Лицата, движеща сила на волята - ЛЮБОВТА.
ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » пон мар 03, 2014 9:41 am

Най-после да се съглася и аз, че човек като похапва картофки, може и да се наяде. :)
Но ако търсих мнението на Блажени Августин, щях да го чета. А не да дискутирам тук с личното си мнение. Видно е, че Блажени Августин е можел да мисли по Божия Дарба. Както и другите Свети Отци. Няма никакъв спор за това. Но ако безпределно цитирам чужди мисли, дали някога ще успея и аз да се науча да мисля като цитираните хора? Не мисля ...
Когато се представя пред Бога, какво ще му кажа на Неговият въпрос: ... "Какво ми носиш чедо от твоя живот на Земята? Какво ти направи, за да си обогатиш съкровищницата тук на Небето при Мене?"
Зер, не е достатъчно май само да се цитират чужди мъдрости.... Ама аз съм беден и грешен човек и праведни мисли трудно се намират в главата ми. Така говорят хората поне ...
Йоан
Потребител

Мнениеот Йоан » ср юли 09, 2014 5:51 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пет юли 11, 2014 2:01 pm

И защо трябва да се расъждава при наличие на догмат?
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » пет юли 11, 2014 8:27 pm

Абе вие недейте да разсъждавате. Това се пише за тия дето си ползват мозъците, а не са ги сложили на витрината редом до тн. катехизис
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пет юли 11, 2014 9:54 pm

Вие щото разсъждавате (но изобщо без да водите живота на първите християни, за които четете) сте наплодили над 30 000 вероизповедания. Още век и всеки от вас ще си бъде папа на автокефална църква. 1 четящ - 1 църква. И още 10 000 вида преводи на писанията.

Ако някой вижда друга тенденция отпосле, без обединената църква на Антихриста от тия самосиндикални папи - ще да отделя време за четене и размисъл на таквази теория.

Иначе за другото вече се писа, колко да се повтаря?

Върни се в “писание и предание”