Помен за починалия

въпроси за източниците на нашата вяра
north
Потребител

Помен за починалия

Мнениеот north » нед дек 27, 2015 8:40 pm

Здравейте, не знам дали съм уцелил раздела, но ако не съм се извинявам. Въпроса ми е следния.
Защо се носи жито, сладки кафе, цигари и т.н на гробовете? Защо се прелива вино, вода? Защо се носят черни шалчета?
Въпросите ме интересуват защото една евангелистка на която мъжа и почина скоро каза че това са глупости, бабини измишльотини. Тя веднага след смърта на мъжа си замина за чужбина и т.н...
ven4e
Потребител

Re: Помен за починалия

Мнениеот ven4e » нед дек 27, 2015 11:02 pm

Раздавките, за които пишеш (ама без цигарите) не се оставят на гроба, а се дават на присъстващите на помена, както и на бедни - това е милостиня за упокой на душата, а самият помен е молитва за упокой. Това са двата начина, по които можем да помогнем на починалите - с молитва и милостиня. Черните дрехи (шалчета) са израз на уважение и скръб от раздялата, която не трябва да е прекомерна, но и не можем да сме жестокосърдечни и да не изпитваме нищо.
north
Потребител

Мнениеот north » пон дек 28, 2015 12:22 am

Не защото по селата оставят сладки, кафета и т.н едва ли не умрелия да яде което е неправилно или и аз. Заради това се обръщам към вас :-)
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пон дек 28, 2015 12:08 pm

Езичество е да се смята, че умрелият може да яде или да прави каквото и да било с тялото си в гроба. Едно време дивотията е стигала дотам, че са убивали жената, когато умре мъжът и са я погребвали до него.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пет яну 01, 2016 5:56 pm

В допълнение към казаното от Ванче е и поучението от Книгата на Товита: "Раздайте хлябове на гробовете на мъртвите". Разливането на вино и вода на земята е като израз на участието на вече починалите в причастието. Присъствал съм няколко пъти на случаи, при които някой разлива друг алкохол с думите "за умрелите", а друг казва, че се разлива само вино, Съществува обичаят при който ако се сънува мъртвият който яде нещо или каже, че го иска това нещо се приготвя, но не се носи на гроба, а се каня съседи и познати за да хапнат от него за помен. Според мен тези неща изключват вероятността някой в миналото да е правил това с мисълта мъртвите да хапнат и пийнат.
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » съб яну 02, 2016 9:18 am

Казва се да се прави милостиня, в името на починалия, колкото може човека. 50 стотинки на просяк, или един хляб, или един багажник с храна за сиропиталище или беден съсед, оставен от близките си. Бог на всеки знае финансовите сили, важното е да е от сърце. Казва, се, че така помагаш на задгробната участ на близкия си.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » нед яну 31, 2016 8:00 pm

Библейското значение на "помен" е и "безкръвна жертва", т.е. правим нещо не за нас, а да изразим любовта си към починалия през Господ. Пример за помен са службите за мироноската на Велика сряда.

Върни се в “писание и предание”