Либерализмът в православието.

въпроси за източниците на нашата вяра
Кабрал
Модератор

Либерализмът в православието.

Мнениеот Кабрал » пет юли 22, 2016 8:37 pm

Потребителски аватар
Next
Потребител

Re: Либерализмът в православието.

Мнениеот Next » пет юли 22, 2016 9:18 pm

Пример: древните пости според теб били 2-3 дена, та затова установения от векове Петров пост по новия стил нямало проблем, че понякога изчезва.

Да, но това е извадено от контекст. Древните са имали много по-голяма вяра и дръзновение.
Причастявали са се почти всяка неделя.
3 дена пост минимум, по толкова седмици - колко пост прави?
Не ли свръх сегашния?

Това само като ориентировъчна идея за либерализма...
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » пет юли 22, 2016 10:34 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » съб юли 23, 2016 10:21 am

Много рядко чета богословска книжнина и само неща на което някой се е позовал или да открия грешки. Когато започнах да се занимавам с изучаване на християнството случайно направих това, което учеше, ако не се лъжа, Йоан Златоуст (по памет) - "първо чети само отците, а като разбереш нещата - предимно Писанията". Първо четях само отците, а последствие започнах и Писанията, които ми се виждаха като някакво допълнение, а не източник на вярата. Скоро открих, че отците не са изказвали свои мнения, а само на разбираем език са тълкували Писанията, затова и чета само тях и тяхната есенция: догматичните решения на съборите, където е венецът на тълкуването на Светото писание, нещо, което сам човек не може да направи в тази дълбочина, яснота и разбираемост.
В този смисъл не приемам за богооткровена истина нищо, дошло в православието след Седмия събор. Не знам какво означава "византийско", "руско", "светогорско" православие, не знам и не се интересувам от "учения" на еди кой си, защото всичко различно от учението, оставено от Христос на Църквата чрез апостолите, е или ерес, или обикновена християнска практика, която може да ползваш или не.
Затова не съм се интересувал от съвременни течения и учения, ако са правилни те просто преповтарят вече известното, ако не го правят са ереси. Още по-малко се интересувам от личностите, които ги създават.
За мен, в добрия случай е чреизмерна глупост, да се твърди, че православието имало две основи, учението на монасите исихасти и църковното евхаристияно учение. Или "учението на св. Серафим Соболев ни разкри в цялост...". Дали светецът щеше да хареса хула срещу Църквата, която 2000 години не знаела нещо в цялост?
За съжаление точно "автентичните" православни са станали притегателен център за всякакви нови учения и възгледи, сякаш е било възможно досега те да са тайна за Църквата.
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » съб юли 23, 2016 12:35 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » съб юли 23, 2016 6:26 pm

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » съб юли 23, 2016 8:06 pm

Кабрал, ти по време на Великия пост, събота и неделя ядеш ли месо? Нали не се пости според теб? И преди св. Причастие в неделя, в съботата - как си с месото?

П.п. Не, че ще се впускам в спорове, ей така "за протокола".
П.п.2 Навремето преди век нашата фамилия, въпреки, че не са били бедни са яли месо през годината... само в неделя. Не е било като сега, само се отбиваш до магазина или до кварталната скара, дюнерджийница и пр.
П.п.3 Духовния пост стои много повече над телесния.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » съб юли 23, 2016 9:51 pm

Аз не съм пример за християнин, поне относно поста. Много пъти съм се опитвал да го спазвам, все неуспешно, не защото съм заритал за месо, а защото времената са такива, че забравям, че е паст. Защото съм от много религиозно семейство, питах веднъж леля ми, дали преди са пазили пост, а тя ми отговори: "Ами как няма да го пазим при баба ти Султана? Мъжете ходиха от време на време в хоремага и ядяха кебапчета, ама жените и децата само постно". Да ама сега я няма баба ми Султана, няма я къщата в Несебър, където заедно живееха всички и се готвеше общо и като пазя няколко дни пост без въобще да мисля отивам и си купувам пица или баничка, или тройка кюфтета и като ги хапна или след няколко часа се сещам, че е пост. Ако бях атонски или друг монах със сигурност щях да го пазя, защото съм достатъчно мързелив за ловя с капани зайци и птици, че да ги дера и пека. Щях да си хапвам каквото са ми сготвили в магерицата и да съм с чиста съвест. Не съм сигурен обаче дали на мое място монахът ще го спази.
Както винаги съм казвал: Голяма екстра е да си Силуан Атонски в Атон и да даваш акъл какви арни хора са католиците и как като се гушкаме с тях ще ги убедим колко сме прави, ама е голямо набутване да си православен сред католици, където ги е гнус да те погледнат и считат са най-голямо унижение дори да разговарят с теб и да ти казват: Бръъъ...единственото по-лошо от евангелиста е православния!
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » съб юли 23, 2016 10:08 pm

Ако имаше уважение към себе си, не би писал (отвисоко) за неща, с които нямаш общо, но ти си знаеш... (нали си зелен).
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » нед юли 24, 2016 8:25 pm

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » нед юли 24, 2016 8:54 pm

Не ми казваш нещо особено ново. Даваш някаква информация, която не разбирам с каква крайна цел.
И да те върна на неотговорените въпроси, но по друг начин:

Неделя Сиропусна и Месопусна (преди Великия пост) - какво "пускаме" тогава и до кога го пускаме. Ние, не ти (както вече разбрахме).

П.п. И хич не връщай назад в историята, защото живота на тия хора ти не го живееш!
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » нед юли 24, 2016 10:22 pm

Крайната цел съм я казал, либерализмът не е там където го търсите, а в тези, които доведоха до крайности древните правила и приеха кредото на латините: всичко във вярата да е "в повече"! Дето не им стига, че Духът изхожда от Отца, а трябва да му прибавят нещо отгоре, дето не им е достатъчно учението за Пресветата дева, а трябва да притурят 2-3 догми горница, за да са по-по-най-екстра християни, парче паписти. Дето праведният живот им е малко, а трябва да се самобичуват и самонараняват за да доказват вярата си, а който не го прави да горят на клади.
Щом не можем да пазим Петровия пост, значи 14 православни църкви за еретични, а нашите 2-3 разколни са истинските православни!?! Има отшелници, които постят целогодишно и никой не им пречи, кайто иска Петровия може да го кара до Богородичния, няма кой да му се скара.

Въпросът със сиропустна и месопустна не го разбрах, вие какво пускате и докога?
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пон юли 25, 2016 2:40 pm

prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » пон юли 25, 2016 3:07 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пон юли 25, 2016 7:47 pm

Трудно е с четенето и мисленето, защото при всеки опит за четене и мислене се завихрят обвинения от хората, които не четат и не мислят, чиято основа е някакъв неясен "опит на Църквата", "църковна традиция", "казаното от отците", като под такива се разбира всеки с черно расо.
Защо и как "традицията" е нарушила канони и то такива с почти догматична сила, като забраната за постене в събота и неделя? Не намерих отговор. Най-близко беше твърдението, че това е станало по монашеска традиция, съвсем скоро, ХVІІ-ХVІІІ в. Няма отговор как е станало и с какъв акъл някой е решил да прави всички миряни монаси, нарушавайки спазвани 15 века канони? Лично аз, като убеден в предопределението на гърци и руси да причиняват злини на православието, съм сигурен, че произхода на този либерализъм и презрение към установеното от хилядолетия е монашеската практика на Атон и руски монаси от онова време. Всички плъзнали от тези места щуротии, за да не ги наричам ереси, търсели основа не в догматиката, а в "строгостта" на живота на авторите й.
Чета една срещу неоправославните, но не срещу догматиката им, а защото не приемали дълъг пост преди причастие, който според пишещия, трябва да е точно една седмица. Няма да се караме, ще го направим една седмица, ама от друга страна е редно всяка неделя да се прави литургия и ще излезе, че редовно причастяващите се ще трябва да постят целогодишно?!? Малко е несериозна тази работа, както казваше царя. До съвсем скоро същите хора, използвайки същите цитати на същите отци, ни убеждаваха, че преди причастие се пости три дни. Защото сега има състезание кой е по-по-най, след няколко месеца ще се появи статия, че постът преди литургия трябва да е две седмици и ще се налага в един ден да постим по два пъти.

Върни се в “писание и предание”