Обяснете ми разликата?

една от основните "линии на разлома" в днешното Православие
Зограф
Модератор

Re: Обяснете ми разликата?

Мнениеот Зограф » пет ное 20, 2009 11:45 pm

За това упорито повтаряне от страна на някои, че православните са идолопоклонници, си спомням, че още преди векове това е било най-силния довод от страна на еретиците иконоборци. Така, че нищо ново под слънцето; - старата иконоборска песен, само, че на новокалендарски глас!!
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » съб ное 21, 2009 7:05 pm

Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » нед ное 22, 2009 12:27 am

Многоуважаемий Тигър,
Много ме зарадва написаното от теб, че не си ме осъдила безвъзратно, а си допуснала грешка в изразяването, което и аз на младини много пъти съм вършил докато един ден бившият игумен на Зографския манастир дядо Евтимий не ми обясни тънкото различие в нашия случай. Той ми каза : когато кажеш за някого: "този е еретик"- ти си присвояваш ролята на съдия и го осъждаш преди Божия Съд и това е голям грях. Ако кажеш: "този говори като еретик или проповядва ерес" - тогава ти осъждаш само лошата постъпка на човека който е бил заблуден от сатаната. Дядо Ефтимий беше изключителен монах, подвижник и аскет. Той имаше в пълнота тази добродетел да не осъжда никого. Ето един случай: Придружавах дядо Евтимий в Комитета по църковните въпроси и там г-н Младенов му съобщи, че днес Митанов направил изявление пред журналисти, че История Славянобългарска е открадната и подменена от Зограф. Въпросът отправен към дядото беше в кого се съмнява и какво изявление ще направи по този повод. Дядото с кротост без да се смути отговори: Грехът е мой, защото първо, съм изкушил някого с това, че сме показали ценната История, а после и поради нашата немарливост в опазването на ценности сме го съблазнили да я вземе. Ама какви ги говориш дядо Игумене, как така извъртя нещата, че не крадеца ами ти ще си виновен, от къде на къде?? Кажи поне в кого се съмняваш? Дядо Евтимий отговори: този който я е взел е извършил един грях, а аз ако почна да обвинявам този или онзи ще имам сто гряха. Младенов проломоти нещо и излезе на вън, а дядото каза: Хайде и ние да си вървим!... Какъв чуден старец беше! Понеже много те уважавам за великолепните ти постове относно апокалиптичната перспектива и нашата действителност следващия път ще разкажа какво искушение ни готвел предтечата на Антихриста за което предупреждавал монах Симеон от Карулия. С най-добри чувства към всички.
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » нед ное 22, 2009 1:08 am

Пропуснах да поясня, защо съм по-грешен от всички,- защото жертвите на масовия убиец ще се спасят поради мъченическата си смърт, а аз уж съм християнин, а с греховните си дела, лицемерие, нанасяне на обиди на ближния, осъждане, гняв, лъжливо смирение и гордост погубвам много повече човешки души, които възмутени от греховното ми поведение ги подвеждам да ме осъждат и после зради този свой грях ще отговарят пред Господа. Много от убийците не знаят почти нищо за Спасителя, а аз като много повече знаещ и въпреки това грешащ ще бъда съден заслужено много по-строго от ония оито незнаят. Просто реално съзнавам, че наистина съм по-гешен от всички.
Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » пон ное 23, 2009 7:30 pm

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » пон ное 23, 2009 8:43 pm

простете че се намесвам , не ми е ясен разколът и кой от коя страна е , но забелязвам че някой хапят като озверели .

Особено озвярял е молекулата ..

молекула , ти къде се намираш ??!?!?!Кой си ти , да раздаваш определения и квалификации??!

Толкова си абсурден и така явно се наслаждаваш на "хитроумието си" че и иронично отгоре на това .И ти си мислиш , че с такова отношение към другите , ще демонстрираш нещо общо с Христа??!? Ама нищо общо не демонстрираш.Никакво уважение нямаш към никой , а сипеш злост наляво и надясно.

Аз , който не съм православен , и не съм съгласен в много неща нито със Зографа нито с Прокимен или Мария , не си позволявам да ги обиждам , хуля , иронизирам , унижавам с думи , подигравам , принизявам и тн.Нито пък те биха си го позволили.

Има една порода люде във форума , които си разиграват коня и обиждат наред.Явно си мислят че те са въплъщение на истината :lol:
Явно смятат , че като са кръстени като наакани бебчета , всичко им е ок , или като посещават някаква черква и участват в тайнства....
СЪРЦЕТО Е ВАЖНО , молекула!От там си личи какво извира.

При тебе изригва помия и някакво горделиво превъзходство.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пон ное 23, 2009 8:47 pm

Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » вт ное 24, 2009 9:16 am

Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » вт ное 24, 2009 9:21 am

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » вт ное 24, 2009 12:50 pm

Мария, благодаря, че си допълнила цитата, предполагам с цел да се съгласиш, че кавгите по никакъв начин не бива да се насърчават (похвалват), но когато се появят, трябва да се покриват веднага със стремежа на вярващите към мир и единодушие :)
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » вт ное 24, 2009 1:01 pm

Е-е-е-е, прочетох го два пъти за да повярвам на очите си! Да. Слава Богу! :D
Гост

Мнениеот Гост » вт ное 24, 2009 1:14 pm

ven4e
Потребител