Обяснете ми разликата?

една от основните "линии на разлома" в днешното Православие
milen
Потребител

Мнениеот milen » вт окт 11, 2005 8:52 pm

penko
Потребител

Мнениеот penko » вт окт 11, 2005 9:24 pm

famulus
Потребител

Мнениеот famulus » ср окт 12, 2005 4:05 pm

famulus
Потребител

Мнениеот famulus » ср окт 12, 2005 4:11 pm

milen
Потребител

Мнениеот milen » ср окт 12, 2005 6:14 pm

famulus
Потребител

Мнениеот famulus » ср окт 12, 2005 7:29 pm

Помня как е сменен календара в Църквата - в БПЦ преди 33 години. Какво ме интересува смяната му от светската власт? Не разбра ли, че във форум Православие говорим за Църковния Календар, не за теоретическите предимства и недостатъци на календара на Омар Хайам или на виетнамския лунен календар. Ако говорехме в клуб Астрономия - тогава можеше да се излиза със сравнения кой календар как се съотнася с различните дължини на годината, каква грепка натрупва и как тая грешка се коригира и пр. И тогава можеше и аз да се разтърся из многобройните сайтове по въпроса и да ти приведа аргументи защо юлианския календар може да се счита по-точен от астрономическа гледна точка и се ползва в астрономията. Ето ти линк ако искаш:'

Той не е на "психарите" старостилци както любезно ги нарече тука един участник, а на Московската Патраршия и разглежда именно астрономическия аспект. Аз лично не съм компетентен по тоя астрономиески аспект, той не ме и интересува.

Но да забравим за астрономическия аспект. За Църквата е важно Църковния Календар да отговаря на изискванията и правилата на Църквата. Такъв - който отговаря на каноните и нуждите на Църквата - е "стария", отечески календар, затова и БПЦ държи Пасхалията си по него, а не по проклетия от пет събора папистки григориански календар. Но - уви - за подвижните празници прибягва до григориански дати.

Това е...
penko
Потребител

Мнениеот penko » ср окт 12, 2005 9:44 pm

Famulus, братко ... няма Юлианска пасха, а единствено Христова! Както е ясно на всички, Възкресението се празнува навсякъде в един ден, и да ти кажа честно, на този светъл ден, обикновеният вярващ в Христа най-малко разсъждава по въпроса за летоброенето... Както нашите отци още в зората на Църквата са учили че Бог пребивава във вечността със светиите Си... където просто не съществува време... аз спирам да коментирам по темата... предпочитам да насоча вниманието си към нещо градивно. Вашето обвинение в "новостилен разкол" сложи точка на дискусията.
famulus
Потребител

Мнениеот famulus » ср окт 12, 2005 10:34 pm

Зограф
Модератор

Re: Обяснете ми разликата?

Мнениеот Зограф » ср ное 04, 2009 9:51 pm

Многоуважаемий о.Божидар Главев,
И аз съм привърженик на Православния календар и с удоволствие прочетох написаните на тази тема от Вас неща, но ще си позволя да Ви обърна внимание, че е неподходящо озаглавена статията Ви Евангелие от Матея 18:17 фаталният за ...... Този стих не е адресиран нито до расколници, нито до отстъпници. Обърнете внимание към кого се отнася този текст: "Ако съгреши против ТЕБЕ брат ти, иди и го изобличи..../Мат. 18:15/ и обърнете внимание, че този текст е неразривно свързан с цитилания от Вас стих, който изваден от контекст изглежда много подходящ за случая. В подкрепа на казаното от мен е и великолепното тълкувание на тези стихове от св.Иоан Златоуст. /виж. "Библиотека Творения на св. Отци" - София 1936 г. год.ІІІ, кн.І-ІІ, беседа 60, стр.161-167
Простете за направената забележка, Вие сте ми драг, но още повече обичам истината.Целувам десницата Ви...
P.S. Благодаря на Молекуле, че предпази Модератора да не допусне същата грешка.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » ср ное 04, 2009 10:28 pm

Аз съм изумен от склонността към празнословие по този въпрос. Такто и да се върти и суче, новият стил няма нищо общо с отпадането на старостилците. Затова да си кажат причините, а не да усукват нещо, които не разбират. Кога БПЦ е чествала Великден различно от Александрийската църква, която го изчислява по формула и няколко таблици? Кой Великден в България е бил определян по друг ред? Какъв Григориански, какъв китайски календар?
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » чет ное 05, 2009 4:23 am

Уважаеми Кабрал,
Разделението на Едната Свята Съборна и Апостолска Църква на Поместни Църкви служещи по нов /"поправен"/ Григориански календар и такива които не са допуснали такава промяна е безпорен факт. Тънката нишка на единството остана светата Пасха, но ето, че и тя се предлага да бъде скъсана от г-н Иван Симеонов. Вие изглежда не осъзнавате, че всички сме неволни участници в един огромен сатанински експеримент. Защото разделения и раздори сее Сатаната, като използва в различни моменти слаби хора които неволно стават негови оръдия. Съборната Църква хилядолетия пееше с една уста в един и същи ден навсякъде един и същи тропар на празнувания от Църквата Светец. Под лукавия предлог, че хора пее по стари ноти, лукавия връчи в ръцете на ония които се поддадоха "нови по-точни" и сега за наш срам едни пеят едно - други друго - "Вавилонско стълпотворение"!!! Това добре ли е??
Срам ме е, че не мога да Ви убедя и да вникнете, че всички трябва да скърбим и се каем, че любовта изстина между нас и като се наричаме едни други расколници,- радваме единствено Сатаната. Скоро предстои втората фаза, която ще доведе до пълното разделение /още преди да се осъзнае тълпата/ и най-добре вършеем на дяволската нива, като си чешем езиците, а не се молим Господ да ни събере всички в Негово име като ни върне поне малко любовта помежду ни. Много добре знам, че календарният въпрос не е догматичен, даже може да се каже и каноничен /макар, че не е вярно/, но щом Вселенския Глас на Църквата не се е произнесъл още във ваша полза, по добре е да послушаме Апостола казващ - стойте неподвижни пребъдвайте. Даже и Ангел от небето да слезе и ми каже: този календар е по-точен - днеска не е Димитровден а Арахангелов ден - аз няма да приема. А ти скъпи ми брате не ти беше необходим нито Ангел, нито глас от небето, а взе да слушаш богомерзкия Папа кой светец трябва днес да славиш. Ти който си толкова безкомпромисен изобличител на всяка ерес и католицизма, как можа да загубиш до толкова расъдъка си, че не се усещаш да кажеш: Стоп! Тука нещо не е наред! Да зарежа братятя си в Русия, за да правя мили очи на Папата. Това е сатанинска клопка,! опомни се моля те,! нека да не спорим колко е хубав календара на Папата, че вече ми втръсна да привеждам доводи на слепци с очи.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » чет ное 05, 2009 11:58 am

Зограф,
Не се хаби да пишеш! Нито чета какво е писал Ангелов, нито Димитров по въпроса. Той не е догматичен, Христос е разпнат на ден, определен като Пасха, по Египетският календар използван от юдеите, без хабер за са имали за приетият от прочутият малакиец /мека китка/ - Цезар. Нама и ред нито в Светото Писание, нито в Светото Предание за това, че трябва да се ползва Юлианският календар и няма как да има защото Пасхата се чества 1200 г. преди Юлианският. Ангел Господен не е трябвало да благовести нищо след апостолите, а не след решения относно църковният живот и устройство приети в ІV в. именно за да се затвърди власта на Римската епископия, защото до този момент само Римската и Картагенска епископии ползвали Юлианският. А да не говорим, че Пасхата се изчислява от Александрийската църква и е била натоварена с това, защото там били най-прочутите астрономи/не теолози, а астрономи/. Защато е трябвало да се фиксира астрономически, а не верски факт - пролетното равноденствие. След като го изчислят, астрономите правили и други изчисления и ги предавали на патриарха, а той изпращал "пасхални писма" до всички епископии.

Правете акквото щете, никой не се интересува от вас. Църквата е видяла какви ли не вредители, вие сте от най-малките!
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » съб ное 14, 2009 2:04 pm

Всички четящи са свидетели, че ти не си способен да отговориш конкретно и последователно на поста ми, а това което си написал е вече предъвкано поне десет пъти от теб на различни места и само едно и също си повтаряш за Пасхата като "зомбиран". Този твой довод, че още спазвате и празнувате с Православната Църква поне Пасхата, ми напомня онзи виц за селянката, която отишла да си "изповяда греховете" и започнала да нарежда: Коне не съм крала,.. волове не съм кралааа....
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » съб ное 14, 2009 4:56 pm

Нали за Пасхата се тръшкате? Христос от сутрин до вечер се кахъреше на кой ден ще се падне да чества Свети Петър и специално каза, че който чества Петров ден по юлианският календар ще се спаси, а който не чества Благовещение по същият, ще бъде осъден. Вие сте по-гнусни от евангелистите, те поне в Христос вярват, а не в календара на педала Цезар
Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » съб ное 14, 2009 5:15 pm

Върни се в “дебати: стар и нов календар”