Обяснете ми разликата?

една от основните "линии на разлома" в днешното Православие
Molecule
Потребител

Re: Обяснете ми разликата?

Мнениеот Molecule » съб ное 14, 2009 6:18 pm

refab
Потребител

Мнениеот refab » съб ное 14, 2009 8:16 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » нед ное 15, 2009 7:44 pm

Тъй като прекомерното вторачване в неща като календара изместват същината на Христовото послание ще цитирам какво казва по въпроса една мъдра Божия угодница, преподобната монахиня Мария Скобцова:

"От древни времена законничеството е противоположно на пророчеството и съзиданието. Негова работа е да пази и повтаря, а не да мисли и строи. Ако то наистина победи, това означава замиране на творческия дух и свободата в Църквата за много години.
Но главният въпрос, който ми се иска да поставя пред законничеството е как то отговаря на двете Христови заповеди - за любовта към Бога и любовта към човека? Има ли в него място за тях? Къде е мястото на човека, към когото снизходи Христос? Дори ако предположим, че в законничеството често се изразява някаква своеобразна любов към Бога, все пак е трудно да видим по какъв път върви то в любовта към хората. Христос, Който се отвращаваше от фарисеите и книжниците, Христос, Който отиваше при грешниците, блудниците и митарите, едва ли е Учител на тези, които се боят да не изцапат ризите си, които са предани на буквата, които пазят единствено закона и мерят целия си живот с него. Те се чувстват духовно здрави, защото изпълняват всички предписания на духовната хигиена, а Христос казва, че не здравите се нуждаят от лекар, а болните.

В крайна сметка, сега имаме две цитадели на такова православие - традиционното, уставно, светоотеческо и отеческо православие - това са Атон и Валаам. Това е светът на отдалечените от нашата суета и грехове, светът на верните Христови слуги, светът на Богознанието и съзерцанието. От какво боледува сега този свят на светостта? Как гледа той на раздиращите ни съвременни беди, на новите учения, може би ереси, на нуждата, на гибелта, на гоненията срещу Църквата, на мъчениците в Русия, на потъпкването на вярата в целия свят, на оскъдяването на любовта? Какво тревожи повече от всичко тези острови на избраните, тези върхове на православния дух? Пред тях най-главното, най-насъщното , най-злободневното е въпросът за стария и новия стил в богослужението. Това е, което ги разделя на партии, това е, за което проклинат инакомислещите, което определя мярата на нещата. Трудно се говори за любовта в рамките на този основен въпрос - тя някак остава извън стария и извън новия стил.
Макар че може, разбира се да се каже, че Синът Човешки беше Господар на съботата и нарушаваше тази събота именно в името на любовта. А там, където не могат да я нарушат - не могат, защото няма в името на какво; няма я любовта. Тук законничеството се разкрива като робство на съботата, а не път на Сина Човешки. Наистина има нещо заплашително и зловещо в това, че именно на Атон и на Валаам, вековни центрове на истинската православна духовност, човек може да намери отговор само на един от всички въпроси, които поставя животът - по стар или по нов стил трябва да живее Църквата. Вместо с живия Бог, вместо с Христос разпнатия и възкръсналия, нямаме ли тук работа с нов идол, който в новото езичество разкрива себе си в споровете за стилове, устави, правила и забрани - не е ли това тържество на съботата над Сина Човешки?
Страшно е идолопоклонството в света, когато то предава Христос в името на държавата, нацията, социалните идеи, дребния буржоазен комфорт и благополучие. Но още по-страшно е идолопоклонството в Църквата, което подменя Христовата любов с пазене на съботата."

"Типове религиозен живот", М.Скобцова, с.29-30

На календарни стилове ли ни призова да служим Христос или на Него Самия? Вероятно тази демонска стратегия за отклоняване на Църквата от Главата й датира още от времето на св.апостол Павел, защото по този въпрос той написа така:

"И тъй, никой да не ви осъжда за ядене или пиене, или за някой празник или новомесечие, или събота; това е сянка на бъдещето, а тялото е Христос" (Кол.1:16-17)

"Тачите дни, месеци, времена и години. Боя се за вас, да не би напразно да съм се трудил помежду ви." Гал. 4:10-11
refab
Потребител

Мнениеот refab » нед ное 15, 2009 8:42 pm

:thumbup:
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » пет ное 20, 2009 2:20 am

Уважаемий Тигър,
Кога е канонизирана цитираната от теб "преподобната монахиня Мария Скобцова" ??? Защото бих ти препоръчал да прочетеш един истински свети Отец - св. Викентий Лирински, който отговаря принципно и точно на възникнали подобни проблеми. И до сега никой не е оспорвал неговото мнение, което е и учението на Църквата. А довода на БПЦ да въведе новия календар е цитирам точно:..."приемането на тоя календар съответствува на икуменическите стремежи на св. Църква"/Българска Патриаршия Св. Синод
№5953 от 18 юли 1968г./ За всички ни е ясно, че икуменизма е ерес против множество канони на Вселенските Събори на Църквата.
Така че вашата работа е като поговорката: "Крадеца вика дръжте крадеца!" Това са началните опити на предтечите на Антихриста, как да хулят и обвиняват тези които останат верни на Едната Свята Съборна и Апостолска Църква.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пет ное 20, 2009 9:34 am

Зографе,

Тъй като думите, с които се обръщаш към други участници във форума издават недвусмислено какъв дух те изпълва, нямам никакво намерение да дискутирам с теб. Ти си идолопоклонник, пълен с презрение и омраза към другите. МолекулЧо, "комсомолеца Кабрал", "трижди проклети да сте" и много други примери за гордост, надменност и омраза.

Кланяй се и служи на идола ти Календар колкото си искаш. Ти не си способен да схванеш Христовия Дух и Евангелското Послание и затова виждаш във всякаква проява на християнска любов икуменизъм.

Не се хаби да ми отговаряш.
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » пет ное 20, 2009 11:08 am

refab
Потребител

Мнениеот refab » пет ное 20, 2009 11:15 am

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пет ное 20, 2009 11:20 am

Мария, ако си направиш труда да проследиш повече от изказванията на Зограф, ще видиш,че за съжаление съм напълно права. Всеки, който се покланя на творението, а не на Твореца е идолопоклонник по определение. Какво е календара, ако не творение? Да не би календара или небесните тела да са по-висши от Бога? Откога Творецът стана зависим от творението?

Св.ап.Павел категорично заповядва на християните да страним от всеки наричащ се брат, ако е идолопоклонник, блудник и т.н.

Св.ап. Йоан пък съвсем ясно е казал, че който мрази брат си, когото вижда, не може да обича и Бога, Когото не вижда. В тона на Зограф има високомерие, омраза, открито проклетисване на всеки, който не мисли като него.

Колко пъти този човек обижда участници във форума - и Молекула, и Кабрал и Рефаб и мен и кой знае още колко други и другите модератори го търпите! Защо го търпите?! Защото се е писал православен ли? Ако беше протестант досега да е избанен сто пъти.

Що се отнася до цитираните от теб думи на Актех, тя е била права по свой си начин. В днешното време на апостасия и псевдо-православие, тип нео-езичество и магьосничество, аз хич нямам намерение да си скланям главата пред всеки, сложил си табела "по-православен от патриарха". Най-гръмките "защитници" и "пропагандатори" на Православието в повечето случаи са най-злите му врагове. Вълкът не е страшен, когато идва като вълк, а когато се прави на овца.

Рефаб, "тигър" се употребява както за мъжки, така и за женски екземпляр. :mrgreen:
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » пет ное 20, 2009 11:57 am

Последна промяна от Мария на пет ное 20, 2009 11:58 am, променено общо 1 път.
refab
Потребител

Мнениеот refab » пет ное 20, 2009 11:57 am

Последна промяна от refab на пет ное 20, 2009 12:18 pm, променено общо 1 път.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пет ное 20, 2009 12:11 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пет ное 20, 2009 12:53 pm

Мария, пак не си ме разбрала за съжаление. Не осъждам никого, абсолютно никого за това по какъв календар служи. Именно в това е разликата ми със Зографа - той е човекът, който осъжда "новостилците" заради идолът Календар.

И понеже аз не съдя старостилците заради календара (даже имам добър приятел от тях, човек смирен и отдаден истински на Христа), а Зограф осъжда и ПРОКЛИНА "новостилците" заради "дни, месеци и години", именно това го прави идолопоклонник.

Ранните християни не са служили на Календар, а на Христос. Не са имали тайни знания, а са познавали Истинния. Имали са истинско благочестие и благодат - неща, които ние със всичките ни стилове и поклонение пред Календар и други идоли отдавна сме загубили.

Рефаб, не съм мислила да създавам объркване. Не виждам как обаче може да се промени веднъж регистриран никнейм. Под този никнейм преди време в друг форум "тигърът" успя да изяде доста евангелистко-харизматичен дивеч. :mrgreen:
Потребителски аватар
The Sentinel
Потребител

Мнениеот The Sentinel » пет ное 20, 2009 6:57 pm

колко пъти да се казва, че св. Православна Църква отбелязва събития, а не дни, месеци и години. новия календар бил папистки, ми тогава да не празнуваме рождество на 25 декември, празнуването на тоя празник е дошло от западната църква, да не спазваме Богородичния пост, спазването на когото също е започнало в западната епископия, за него пише Лъв велики, папа римски и какво, да го отхвърлим? папистки бил, ами старият юлиански, като е езически, тогава какво, старостилците езичници ли са?! да не бъдем несмислени, любов ни требва, не празни спорове. нито новият, нито старият стил ни спасяват, а вярата, делата и любовта. леки и спасителни пости!
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » пет ное 20, 2009 11:34 pm

Върни се в “дебати: стар и нов календар”