Как да разпознаваме старостилците?

една от основните "линии на разлома" в днешното Православие
sanata
Потребител

Как да разпознаваме старостилците?

Мнениеот sanata » чет авг 12, 2010 10:34 am

Здравейте приятели,
питането ми е как да разпознаваме старостилците, т.е. за да се пазим от тях, например ако срещнем някой старостилен свещеник на улицата, имат ли някакви отличителни знаци, и как да разпознаваме старостилните храмове и манастири?
Благодаря ви предварително!
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Re: Как да разпознаваме старостилците?

Мнениеот Aurelia Felix » чет авг 12, 2010 10:47 am

и защо да се пазим от тях?!! да не са заразно болни?
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » чет авг 12, 2010 11:03 am

Има няколко варианта:
1. Бягство, при най- малко подозрение

2. Минаваш спокойно покрай него, запазвайки самообладание, без да го гледаш в очите, свиркайки си незаинтересовано, като го подминеш не се обръщай назад, може да те наблюдава!

3.купуваш си сълзлив спрей и го носиш в джоба, при среща пръскаш и бягаш.

4. Никога не се движиш пеша и с автомобил по слаб от 6 цилиндъра 150 коня, може да те подгони, трябва да имаш ряз. Избягвай комбитата, тромави са, най- добре едно БМВ 3ка 6так, без газова.

аз лично препръчвам вариант 2.
При протестанти и други сектанти тези неща могат и да не минат, така че там акъл не искам да давам. :D
ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » чет авг 12, 2010 11:13 am

Ей, направо изби рибата ....

sanata
Потребител

Мнениеот sanata » чет авг 12, 2010 11:38 am

Ами аз не мога да давам оценки кой е болен и кой не е, само знам че не са на правилния път, който води към живота, към Истинският Живот....
Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Мнениеот m.muladzhikova » чет авг 12, 2010 11:44 am

Саната,

Всеки има право на личен избор. Щом има хора, които са избрали да следват старостилството - това е техен избор. Никой не им го е наложил насила.

И аз като Тигър ще попитам: Защо да се пазим от тях?

Поздрави
sanata
Потребител

Мнениеот sanata » чет авг 12, 2010 11:47 am

Все едно да ме попитате защо да се пазим от протестантите и католиците?
Не може да има две истини, или два пътя - има само една Истина и Един Път.... и една Врата....тесна, която не търпи своеволия....
Не може всеки да си прави, каквото сие наумил....
По тази логика всеки може да си измисли календар и да си го следва, но проблема тук не е само в календара....
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » чет авг 12, 2010 1:56 pm

sanata
Потребител

Мнениеот sanata » чет авг 12, 2010 2:12 pm

Тигре, ти добре си казал, ама нали знаеш Кой казва последен ....
Тук май попадам само на пешеходци по магистралата, явно Пламене ще те помоля да се намесиш и ти за адекватен отговор...
Благодаря!
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » чет авг 12, 2010 2:14 pm

од мой одговор по-аддкекфатен нема. бира и шщембе с чесън од сабале и секи бега!
kassie
Потребител

Мнениеот kassie » чет авг 12, 2010 2:37 pm

Всъщност въпросът е основателен. Не всеки би искал да спонсорира разколническа организация или да приема благословение от такава. Съмнявам се, че sanata е имал предвид другия вид "пазене", който касае обикновени междучовешки взаимоотношения.

Списък на църкви и манастири на Българската православна църква има в официалния й сайт. Също и в този сайт. Колко често се актуализира, не зная. Стават бързи промени.

Аз лично не зная да има общовалидни отличителни знаци за разпознаване на старостилци. Облеклото, външният вид, говорът, жестовете не могат да бъдат напълно сигурни критерии, макар донякъде да могат да бъдат сигнална лампа. Ако човек участва в литургия, трябва да слуша името на епископа, когото поменават и датата, която празнуват. Ако отива на посещение извън литургия, просто трябва да е много любопитен. Не е особено приятно, но за мен поне е необходимо...
sanata
Потребител

Мнениеот sanata » чет авг 12, 2010 2:50 pm

До тук само Касие ми е разбрала въпроса/да, не искам да взимам благословия от старостилци, нито да посещавам техен храм/. Е, следователно как да ги разпознаваме, например на улицата или където и да било, и може би ще трябва да си нося в джоба списък със старостилните храмове...И въобще грях ли е, ако вземеш от тях благословия?
kassie
Потребител

Мнениеот kassie » чет авг 12, 2010 3:03 pm

32 правило на Лаодикийския поместен събор не позволява да се приемат благословения от еретици, понеже те са повече пустословия, отколкото благословения.
Що се отнася до разколници, по мое мнение за тях може да се приложи 26 правило на Шестия вселенски събор и 27 правило на св. Василий Велики, според които не е позволено да благославя другиго оня, който трябва да цери собствените си язви/недъзи, понеже благословението е преподаване на освещение...

Говоря за благословение в строгия смисъл на думата, давано като такова.
Не говоря за добри пожелания и приятелски отношения.
sanata
Потребител

Мнениеот sanata » чет авг 12, 2010 3:31 pm

Еми значи, няма какво повече да се обсъжда, остава първият ми въпрос как да ги разпознаваме?
Хайде да видим, дали наистина има отговор на този въпрос, защото отговорът " няма как да ги разпознаем" е напълно неприемлив.
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » чет авг 12, 2010 3:49 pm

Аз от събори и правила не разбирам, но не мисля че ще извършиш някакъв грях ако се объркаш и вземеш по погрешка благословение от старостилец.

Иначе си прав че има само един Път, но имай предвид че разклоненията се падат на различни места. Например пътищата за Пловдив и Варна се разклоняват още в София, докато за Варна и Русе - чак след 150км да речем. Дотам те вървят заедно и докато стигнеш до разклона можеш спокойно да слушаш както русенци, така и варненци. Така и старостилците и новостилците вървят в един път много време и се разделят някъде далееч- далеееч напред - на кръстовище до което според мен нито ти (без да се обиждаш), нито аз ще стигнем скоро. Така че ако търсиш мъдрост, помощ и съвет за кръстовището на което си в момента (което е най-правилно - какво те интересува кръстовището след 100 км, като пристигнеш тогава ще гледаш табелите и ще се мъчиш да се ориентираш), то най-вероятно спокойно можеш да се довериш и на старостилеца. Просто докато не стигнеш въпросното далечно все още кръстовище, той кара в същата посока в която караш и ти :)

Върни се в “дебати: стар и нов календар”