Как да разпознаваме старостилците?

една от основните "линии на разлома" в днешното Православие
лаик
Потребител

Re: Как да разпознаваме старостилците?

Мнениеот лаик » съб май 14, 2011 3:24 pm

Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » съб май 14, 2011 3:50 pm

Към уважаемия Лаик, който не разбра за какво му намеква Аурелия. Брате, чувал ли си, че Църквата не е само това което гледаш по телевизора, а че има и небесна такава? Чувал ли си, че между тях има вътрешно единство, което се нарича "кинония" и че то се изразява в евхаристийното единство между двете? Като истински преструващ се на лаик се опитваш да заблуждаваш хората, че щом Патриарх "А" е на посещение при Патриарх "Б" и ги дават по телевизора да се целуват всичко ни е "тип-топ". Мисля, че Аурелия те пита именно не за външното общуване между Поместни църкви, а за мистичното духовно общуване с Небесната Църква. За това би ли ми обяснил как съчетаваш това Вавилонско разделение не на езиците а на празника Рождество например? Когато Патриарх "А" извършва св. Евхаристия и те поздравява с Рождество Христово, а Патриарх "Б" "дипломатично" мълчи, какво става с Небесната Църква и тя ли се е разделила или що ? Ако ние с чисто сърце служим единствено Богу и не щем да робуваме на дни и дати изчислявани от астрономи, тогава какъв дявол успя да внуши на Гръцката, Румънската и Българската Църква да предизвикват РАЗКОЛ? Защото истинското име на тези предизвикали новостилния раскол са въпросните Поместни църкви - те са тези които предизвикаха разделение и се отделиха от празниците на Едната Свята и Съборна Апостолска Църква и това се доказва от плодовете на това им дело. Новия стил предизвика разделения, предизвика спорове разпри, а какво казва Христос : "По това ще познаят всички, че сте Мои ученици, ако любов имате помежду си" Който каже: любя Бога, а мрази брата си, лъжец е. Къде са плодовете на любовта ви, като ни мразите и наричате расколници? Знай, че човешкият съд и присъди се различават много от Божия Съд. Спомни си от историята по време на иконоборската ерес: тогавашния Патриарх и епископи и множество духовници наричаха еретици и идолопоклонци малцината които бяха останали истински православни.... Не бъди суров съдник защото Един е Праведния Съдия и Той ще отсъди накрая....
лаик
Потребител

Мнениеот лаик » съб май 14, 2011 9:21 pm

Към @Зограф - и какъв е критерия според Вас? Може би Вие сте този, който има благодатта да знае какво се случва в Небесната Църква? Аз се опитвам смирено да приема това, което ми е преподавано тук от православните Църкви и не мога да съдя патриарх "А" и париарх "Б". Когато всички поместни църкви единодушно кажат, че новия стил предизвиква разкол, то веднага ще приема това становище. За момента, обаче, евхаристийното единство не е нарушено на основа календар и аз празнувам според както е прието в поместната църква, на чиято територия се намирам. Другото би било непослушание и гордост. Освен това, за Небесната Църква няма времена - там винаги е Пасха, Ден Невечерен, както се казва в православното богослужение, с което следва да се запознаете.
NB - аз не се преструвам на лаик, а съм такъв. Не съм клирик.
Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » съб май 14, 2011 10:41 pm

Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » нед май 15, 2011 12:39 am

Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » нед май 15, 2011 7:39 am

kassie
Потребител

Мнениеот kassie » нед май 15, 2011 8:06 am

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » нед май 15, 2011 9:54 am

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » нед май 15, 2011 10:22 am

kassie
Потребител

Мнениеот kassie » нед май 15, 2011 10:30 am

Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » нед май 15, 2011 11:45 am

лаик
Потребител

Мнениеот лаик » нед май 15, 2011 1:35 pm

Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » нед май 15, 2011 4:26 pm

Уважаеми Лаик,
и на двата Ви въпроса отговарям отрицателно. Съжалявам, че не мога да цитирам обещаното на Касси, но интернетът ми днес всеки 2 минути прекъсва и всичко написано отива някъде.
Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » пон май 16, 2011 2:16 pm

Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » пон май 16, 2011 7:05 pm

Св. Викентий Лерински, "Творения преп.Викентия Лиринскаго", пер. с лат. доц.П. Пономарева, Казань, 1904г. стр. 2-6: ..."Затова, как да постъпи сега православният християнин, ако накаква частица от Църквата се отдели от общението на вселенската вяра? Разбира се, не иначе, а предпочитайки здравото всеобщо тяло пред заразената и вредна част. А, ако някакава зараза покоси и опетни вече не само частица, но едновременно цялата Църква? Тогава значи, трябва да се погрижим да де присъединим към древността, която разбира се, вече не може да бъде прелъстена от никакво коварство на новостите А, ако в самата древност се окаже заблуждение на двама или трима души, на цял град, или на цяла област? Тогава се постарай да предпочетеш пред упорството или безрасъдството на малцина, ако те пребъдват в такова, определенията на цялата Църква, които са в съгласие с древността, а ако се срещне в бъдеще някакъв въпрос от такъв род, за който не може да се намери коткретно решение в древността, постановено по общо съгласие? Тогава той е длъжен да се постарае да сравни и прецени събраните мнения на прадедите, помежду им, но само на тези, които макар и да са живяли в разни места и разни времена, но непременно са пребъдвали във вярата и общението на Едната Вселенска Църква и са били уважавани учители; и ако се установи, че /относно възникналия въпрос/ не само един и двама, но всички заедно, единодушно са споделяли нещо такова, писали и проповядвали открито, често и постоянно, то нека бъде убеден, че той трябва да вярва в това, без всякакво съмнение." ....."В самата Вселенска Църква особенно много трябва да се грижим за това, щото ДА ЗАПАЗИМ ОНОВА , В КОЕТО СА ВЯРВАЛИ НАВСЯКЪДЕ, ВСЯКОГА, ВСИЧКИ, ЗАЩОТО САМО ТО Е В ДЕЙСТВИТЕЛНОСТ ВСЕЛЕНСКОТО, което както показва самото значение и смисъл на тази дума, колкото е възможно въобще всичко обхваща." Така братя и сестри, аз съм избрал да следвам съветите и учението на св. Викентий и още много като него свети Отци, а на вас оставам или да последвате приказките и учението Молекулово, или това на светите Отци на Църквата. Изборът е на всеки по съвест.

Върни се в “дебати: стар и нов календар”