"Православна църква в България"

една от основните "линии на разлома" в днешното Православие
kassie
Потребител

"Православна църква в България"

Мнениеот kassie » пет юни 10, 2011 6:24 pm

Като продължение на темите за разпознаването на старостилците, ето едно новосъздаващо се старостилно вероизповедание (на добре познатите хора в Копиловския манастир), което претендира за наименованието "Православна църква в България" и за "правоприемство с религиозните институции на православните българи още от времето на княз Борис І до 1968 г."

Поради здравомислието и съблюдаването на закона от дирекция "Вероизповедания" и съда, регистрацията с това наименование и претенции в устава за щастие не е допусната. Което създава горещ материал за журналисти и юристи, като например този тук, потресаващ със своето заглавие: "Монопол ли е православието!?"

Какво се вижда в линковете - едни симпатични хора и едно гнусно дело.
Православието като бранд, набор от възприятия в съзнанието на потребители... използвано от ... мениджъри...
Колко убедително и приятно звучи само - "Православна църква в България".
С безплатни кръщения... Като безплатното обучение по английски и социалните придобивки, предлагани от други симпатични хора...

Гади ми се... :sick:
лаик
Потребител

Re: "Православна църква в България"

Мнениеот лаик » съб юни 11, 2011 6:36 pm

Не ми е приятно да говоря по темата, но бях състудент с една част от тези монаси. Те така и не завършиха "люпилнатя за модерниси и икуменисти" наречена богословски факултет на СУ св Климент Охридски, вероятно по техни си съображения. В спомените ми се е набил един случай: Параклисът в БФ се намира в дъното на един коридор отляво и отдясно има аудитории. Когато излизаш от тях няма начин да не минеш покрай клироса. Веднъж потока, от който бяха част въпросните монаси имаше часове до късно и вечернята беше вече започнала, така че те излязоха от аудиторията точно по средата й. Никой от тях не се обърна към олтара, никой не се прекръсти, никой не ни погледна! Все едно минаваха през турски гробища/както казваша прабаба ми/, а не през параклис, в който се извършва богослужение! Нищо не искам да казвам за тях като хора/познавам един от тях, добро момче беше/, но явно те ни имат не за еретици, но едва ли не за дяволски изчадия след като показаха това отношение към православната вечерня и братята си.
kassie
Потребител

Мнениеот kassie » пон юни 13, 2011 8:22 am

По повод "люпилнята за модернисти и икуменисти" си мисля, че каквито яйца попаднат в нея, такива и ще се излюпят - било домашни птичета, било кукувичета...

И все пак мисля, че е възможно и връщане... поне за някои... поне поединично...
Четох вчера Дом Божий на митр. А. Сурожки с личните му спомени от продължилото толкова време разделение между РПЦ и РПЗЦ. Щом през 50-те години свещеник от РПЗЦ, с когото са деляли един храм, го е освещавал всеки път след негова служба като храм, освернен от еретик и го е считал за свещеник на сатана, а в 2007 г. двете църкви вече са в каноническо общение, значи има надежда. Да, разбира се, положението тогава и с тях е било много по-различно... Днес някак ми се струва, че в причините за разделение отсъства дори принципност, а има само нещо като кодиране на съзнания в набор от думи като календар, икуменизъм и прочее, които предизвикват автоматични рефлекси... Осъзнаването или поне усещането на Църквата или е загубено, или размито, или никога не е придобивано...

Все се надявам и че от старостилието в границите на БПЦ може да има и полза - знам за един човек от БСПЦ, който сега е при свещеник Главев... Макар че радикализацията на групата в Бъди верен е по-скоро фактор за изсъхване на надеждите...

Много са ми тежки тези неща... Не казвам, че ги разбирам особено, но ги преживявам... :oops:
refab
Потребител

Мнениеот refab » пон юни 13, 2011 10:58 am

Личи си, че този Касиян има някаква особеност. В обертоновете на гласът му напр., има нещо, което подсказва, че това е човек, различен от останалите. Според мен, той е човек с някаква степен на психопатичност, която е от такова естество, че го тласка да излезе от условната норма на традиционното обществено, така да се каже, православие, и да "забие" в някакъв фанатичен вариант, един от символите на който е календаропоклонничеството. В действителност, би трябвало да се разполага с много повече факти и впечатления за този човек, за да се получи по-цялостна представа за него!... Пак се чудя, в момента, за това дали при православието не е характерно едно значително по-голямо "криене" на личността на духовното лице от обществото, в сравнение с положението от тази гледна точка при католицизма, напр.!?
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » вт юни 14, 2011 12:34 am

Първите ми впечатления от въпросната личност са когато започна да идва при архим. Сергий на ул. Лайош Кошут 65 където и аз живеех. Още тогава се забелязваше нарцисизъм съчетан с плътски амбиции за растеж и себе изява. С годините неговото "духовно юмручно ръководство" доби печална слава и го напуснаха почти всички послушници и монаси и той се оказа отречен от всички и от всякъде, което е за него едно ужасяваща безтегловност. Никоя църковна общност не го желае и не го приема. Преди 4-5 години бях в Сибир и тогава той потърси съдействието ми да предам молба в Омск до главата на подполната Истинно Православна Църква, но и там не го приеха. Една достойна за съжаление човешка трагедия...
Уважаема Касси, смущават ме някои крайни реакции по отношение на несподелящите всички твои възгледи като: "гади ми се", "обхваща ме гняв" и други. Има ли някъде в Евангелието пример, който дава основание точно по този начин да "преживяваш" инакомислието? Съжалявам, че и аз съм един от тези, които не можеш да убедиш в правотата си и се питам поне за миг не можеш ли да допуснеш, че е възможно и ти да грешиш и тогава с каквато мярка мериш с такава да ти бъде отмерено?
kassie
Потребител

Мнениеот kassie » вт юни 14, 2011 8:14 am

Зограф, моля Ви да четете каквото съм написала по начина, по който съм го написала.
В позицията си спрямо разкъсването на Тялото Христово и лъжата не греша. Това не е измислена от мен позиция.

В друго и с чувствата си, разбира се, може. И сте прав - не трябва да се гневя - това е поредната организация-еднодневка, за която след години никой нищо няма да си спомня...
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » вт юни 14, 2011 10:32 pm

refab
Потребител

Мнениеот refab » ср юни 15, 2011 10:15 am

Най-вероятно е феодал - психопат, който "нито се води, нито се кара"!... Поради психопатщината си е търсил и намерил пристан в религиозността, но не за да се лекува от нея - психопатщината си, а да я "развихря" на свобода, под прикритието на "свръхчисто" (календаропоклоническо) християнство. Доколкото знам, той е в цялостен конфликт (поне беше преди няколко години - сега не знам как са се развили нещата) с Фотий, ли беше - шефа на старостилните календаропоклонници.
afrem
Потребител

Мнениеот afrem » ср юни 15, 2011 10:26 am

Е, то за тебе по принцип всички православни, които не мразят Православието, България, не желаят православната църква да подражава на католическата в начина на богослужение, причастие и т.н., и не са поклонници на Запада и Ватикана са психопати.

А ако има календаропоклонници това обективно на първо място са новокалендарните църкви.

Върни се в “дебати: стар и нов календар”