ПРОТИВ НОВОТО УЧЕНИЕ ЗА КАЛЕНДАРНАТА РЕФОРМА

една от основните "линии на разлома" в днешното Православие
Потребителски аватар
Next
Потребител

Re: ПРОТИВ НОВОТО УЧЕНИЕ ЗА КАЛЕНДАРНАТА РЕФОРМА

Мнениеот Next » чет авг 22, 2013 11:58 am

Нали затова са форумите - да се разбере истината. Змея няма да се откаже от лудостта си.... нали затова е ересиарх.

Въпроса е монасите да не минат границата между ревност и християнство.

Да, фотошоп е!
Но аз не знам какво точно е там. А медиите са си плюли в устата и са единодушни. Така че, информирай, но спокойно и без епитети.
Руслан Аврамов
Потребител

Мнениеот Руслан Аврамов » чет авг 22, 2013 12:02 pm

Руслан Аврамов
Потребител

Мнениеот Руслан Аврамов » чет авг 22, 2013 12:04 pm

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » чет авг 22, 2013 12:06 pm

Не се опитвам да взема страна в диалога, но ако не грях, то е прегрешение да се отговаря на въпроса с въпрос. Последното не съм го измислил аз!
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » чет авг 22, 2013 1:06 pm

Да започнем с епитимийната практика :) При вас въпросът е решен елементарно, защото прекарвате новодошлите през купела и стават като ангели небесни, независимо дали са били гейове, абортирали жени и пр. грехове, които искат специално покаяние, а новопокръстените мъже без проблем могат да бъдат ръкополагани и по този начин Църквата да расте. Предполагам, че след това във вашето общество тежки грехове не се извършват, но ако някой все пак се изкуши и падне, последни времена са, колко години ще плаче пред прага, колко ще си тръгва след Евангелието и колко ще стои по очи близо до олтара? Въпросът се обезсмисля, ако няма при вас случаи на сгрешили след кръщението, но ще помоля за потвърждение, ако е така.
Руслан Аврамов
Потребител

Мнениеот Руслан Аврамов » чет авг 22, 2013 1:36 pm

[align=justify]Уважаема Венче, честно казано нищо не мога да разбера от това, което сте написала, освен въпроса за кръщението.
Съгласно учението на светата Православна Църква, св. Кръщение се извършва с трикратно пълно потапяне във вода в името на Отца и Сина и Светаго Духа, като само при извънредни случай, т.е. по икономия може да се извършва с поливане или напръскване. Има дори правило, според което епископ или свещеник ако не извърши правилно кръщението с три потапяния, се низвергва от сан! За съжаление или не в "БПЦ" и в останалите официални "църкви" изключението и икономията след 1944 г. са превърнати в обичайна практика. Казвали са ми, че преди 1944 г. в повечето храмове у нас е имало баптистериуми, но другарите са ги напълнили с бетон, за да могат да приличат на собствените им глави :biggrin: . Аз не познавам човек, който да е кръстен правилно в "БПЦ" след 1944 г., а Вие?
Тези, който идват от "БПЦ" и се установи, че нямат правилно св. Кръщение, нашият свети Синод, съгласно учението и правилата на Църквата, ги счита за некръстени. Присъединяването към Църквата става чрез надлежно покаяние и изповед, след което се извършва Православно кръщение и миропомазване.
Тези пък, които имат правилно св. Кръщение се приемат чрез изповед и миропомазване.
Ако желаете запознайте се с правилата и каноните на светата Църква и ще видите, че нашият св. Синод се придържа към тях и не прави нищо по-различно или необичайно.[/align]
А сега ако мога и аз да Ви задам един въпрос: Вие Православна християнка ли сте, и ако да, защо ми задавате такива необичайни и провокативни въпроси? Мисля, че ако сте Православна между нас трябва да има пълно единомислие, а не да се джафкаме за щяло и нещяло!?
Руслан Аврамов
Потребител

Мнениеот Руслан Аврамов » чет авг 22, 2013 1:59 pm

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » чет авг 22, 2013 2:07 pm

Станиславов не е форумен мъртвец. Пратен е само на "почивка" за месец.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » чет авг 22, 2013 2:10 pm

От една страна твърдите, че след 1944г. у нас вероятно няма правилно кръщение, а от друга, че приемате и членове само с миропомазване - за чужденци ли става дума и ако да, от кои държави кръщението е легитимно и от кои не? Съобразявам се с желанието да не коментираме правилата, които посочих индиректно, но нека поне изясним проблема с кръщението - съществуват ли църкви, които кръщават според канона и същевременно не са еретически, според вас, с други думи: с еднаква тежест ли са неканоничното извършване и еретичността на църквата (напр. сергианска, икуменическа или такава, която им съчувства), когато приемате за невалидни кръщенията или давате превес на каноничното извършване? Или пък на неправославността? Ясно е, че баптистериумите не са изчезнали всички през 44, някои по-рано, други по-късно, но пък според вас това е последната година, в която БПЦ е кръщавала правилно, значи ереста на сергианството ги е направила невалидни, може би точно на 9 септември дори, а при кръстените на 8 всичко е тип-топ.
Руслан Аврамов
Потребител

Мнениеот Руслан Аврамов » чет авг 22, 2013 2:41 pm

[align=justify]Ненапразно един съфорумник каза, че е некоректно да се отговаря на въпроса с въпрос, а в случая дори с много въпроси!
Ако желаете диалог, то нямам нищо против, но с монолога дотук![/align]
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » чет авг 22, 2013 3:05 pm

Аврамов, моля отговорете честно, ако някой от вашите не дойде цял месец на служба и няма уважителни причини - отлъчвате ли го? Така мисля беше по канон...
Руслан Аврамов
Потребител

Мнениеот Руслан Аврамов » чет авг 22, 2013 3:23 pm

Аз поне не знам някой да е отлъчен. На мен ми се случва дори за по-дълго от месец да не мога да присъствам на св. Литургия, но дай Бог да имам оправдателна причина - далечното разстояние и пр. Явно е, че всички трябва да се смиряваме под всеобщата икономия на последните времена! Господ е сърцеведец и знае кой се стреми според силите да пази вярата, макар и да допуска грешки, и кой съзнателно я руши. Мисля, че има разлика?!
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » чет авг 22, 2013 3:36 pm

Има. Но ако внимавате над всяка буква, трябва да има механизъм да се следи и това! Защо да казваш "Б", щом не си казъл "А"?

А определено имате такива за отпадане по тоя параграф! Само не казвай, че нямате. Имате прдполагам повече от 1 енории в България. Другото клони към самооправдание, ако километрите не са повече от 100.

Виж противоречие - не можете да обгрижвате хора, но ги подлагате на условия, според които да си хващат пътя за геената...
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » чет авг 22, 2013 3:52 pm

Руслан Аврамов
Потребител

Мнениеот Руслан Аврамов » чет авг 22, 2013 4:00 pm

Уважаеми Next, не Ви ли се струва, че навлизате в много дълбоки и мътни води? Май се получава нещо като "прецеждане на комара и поглъщане на камилата" (Мат. 23:24)!
Има си духовници, които следят за спазването на правилата, това не е наша работа. Ами какво щяхме да правим, ако в България нямаше истинска Църква и трябваше да ходим напр. до Гърция?! Тогава сигурно - всички вън? Отново повтарям, че Светото Православие е дух и истина, а не буква!
Простете!

Върни се в “дебати: стар и нов календар”