За новия календар

една от основните "линии на разлома" в днешното Православие
Руслан Аврамов
Потребител

За новия календар

Мнениеот Руслан Аврамов » пет авг 23, 2013 10:46 am

На руски език тук:
http://pagez.ru/jc/002.php
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Re: За новия календар

Мнениеот Aurelia Felix » пет авг 23, 2013 10:49 am

Аврамов, ние сме християни, а не календарци.
Има секция за секти във форума, там си пишете Вашия бог Календар.
Руслан Аврамов
Потребител

Мнениеот Руслан Аврамов » пет авг 23, 2013 10:53 am

Добре, че поне казахте "християни", а не - Православни!
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пет авг 23, 2013 10:58 am

Вярващите в Господ Иисус Христос се наричат християни. Това го пише в Библията, която сигурно във Вашата секта е забранена да се чете от редовите членове.
sanata
Потребител

Мнениеот sanata » нед авг 25, 2013 3:33 pm

Здравейте,
сигурно и Руслан като мен не може да се примири с факта, че има два календара.
Чел съм много, слушал съм много - всякакви коментари от новостилци и старостилци и въпреки аргументите на новостилците, никой не може да ме убеди, че трябва да има два календара. Така завършва и статията публикувана от Руслан - не може Христос да се ражда два пъти, не може Богородица да умира два пъти, не може, няма как да стане, това не е истинско, това не е Божествено. При Бог НЕЩАТА СЕ СЛУЧВАТ САМО ЕДИН ПЪТ, АКО ИМА ВТОРИ ПЪТ, ТОВА Е ВЕЧЕ ОТ лукавия.
Аурелия, ти да не би да празнуваш рождения си ден два път, или ще умреш два пъти???
В момента и аз карам по новия стил, но не мога да се примиря, че трябва да има такъв и не знам какво да правя. Не знам за това нещо Бог от кого ще иска обяснение - от тези, които са го въвели, или от нас които го спазваме.
Повярвайте ми, че никога не съм бил така раздвоен, знам, че старият стил е правилен, но от друга страна нали принадлежим към БПЦ, която следва новият календар.
И не казвайте моля ви, че календара не е важен, защото, ако беше така всеки щеше да си празнува празниците когато му скимне и нямаше да има Православен календар.
Очаквам адекватни коментари!
Поздрави!
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » нед авг 25, 2013 6:35 pm

Това е въпрос, който всеки решава по съвест. Съвестта е гласът Божий заложен в нас.

Иначе сметка ще бъде търсена от всички... за всичко... в което сме отстъпили, а сме длъжни.

Поздрави!
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » вт авг 27, 2013 12:06 pm

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » вт авг 27, 2013 5:56 pm

На годината в която е бил Първия Вселенски събор - по кой календар са празнували празниците си?

А. по тоя на маите.
Б. по лунния.
В. по прабългарския.
Г. по юлиянския.
Д. по тоя на Омар Хаям.
Е. .... по китайския.
Ж. ...... ?!
З. по грегорианския.

А Втория Вселенски, Третия, Четвъртия, Петия, Шестия, Седмия? По кой?

И за да не стане пак заяждане, може изрично да не е упоменато за юлианския, но други текстове както много пъти бе казвано дават ясно да се разбере какво и как трябва да се пази/спазва.

Това, че вие протестантите или евреите си тълкувате винаги в вреда на Православието - ние какво? Да стоим и да викаме дъждец вали?

Ще кажем 100 пъти, после ще благословим с "да погибнут беззаконующии вотще" този, който тук ви дава гръб.

П.п. Ако искаш да хванеш македонец в неговите брътвежи попитай го: Щом като Самуил е бил македонски цар, кой по това време е бил цар на българите...
kipiberbatov
Потребител

Мнениеот kipiberbatov » вт авг 27, 2013 9:11 pm

Призовавам всички старокалендарци да си размърдат малко пръстите и да се поровят в нета за продължителността на слънчевата година и точността, с която различните календари се доближават. Една бърза проверка ни дава следната таблица със средните значения на брой дни за 1000 години на различните календари спрямо тропическия (слънчевия):

Тропически: 365242,19;
Новоюлиански: 363242,22;
Григориански: 365242,50;
Юлиански: 365250,00.

Вижда се, че Юлианският изостава доста от предназначението си да бъде точен слънчев календар, по който римляните да се ориентират за годишните сезони. Естествено, той е бил добро достижение за времето си, замествайки неточните дотогава календари и затова е въведен. Юлианският календар е светски календар и е бил валиден за всички римски граждани, каквито са били немалка част от Светите отци (а не някакви извънземни носители на Божието слово, както може би смятат някои сектанти) и като такива са организирали празниците според него (въпреки че част от месеците му отговарят на римски божества). Няма нищо "свещено" и "божествено" в Юлианския календар освен за поклонниците на бог Календар. Заради неточността на календара папа Григорий го редактира (а може би е бил масон? ::o), но Православната църква го осъжда (достойни били времената, нямало е масони-икуменисти, които да приветстват еретичните католически влияния :clap:). По-късно е изобретен Новоюлианскиат календар, който е по-точен от Григорианския, но малко по-труден за изпълнение, пък и почти не се различават, но уж по него се водят новостилните православни църкви.

П.П. Ето едно по-експертно мнение по въпроса: .
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » вт авг 27, 2013 9:35 pm

"Поправения юлиански календар" - дори да допуснем отместването на празнуването на древните светци с 13 дни, то защо тия, които трябва да се отместят с 12...11...10....9....8.....7....6..5....4.....3..... или 2 дни (средновековни и по- нови) също са отместени с около 2 седмици?

Думата поправен е за неграмотни или полуграмотни.
kipiberbatov
Потребител

Мнениеот kipiberbatov » вт авг 27, 2013 9:51 pm

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » вт авг 27, 2013 9:54 pm

Напротив, теологичен.
И отговор: не знам, може би ще, аз си мисля..... са плътско мъдруване. Като не знае, човек пита. Протестантите са по свободните съчинения.
И въобще либералите всякакви.
kipiberbatov
Потребител

Мнениеот kipiberbatov » вт авг 27, 2013 10:20 pm

Като не знае човек, е хубаво да си признае, а не да празнослови и да се прави на многознайко. Пък и ти казах някаква вероятна причина, нямало е много смисъл да се изследват корените на всички празници по векове и да се нагаждат всеки поотделно. Не знам и папата да го е правил през 1582 г., а ние няма нужда да се правим на по-католици от него. Основният въпрос е, че Църквата не е някаква извънземна тайна организация, тя е част света (вярно е, че е повече част от Божието царство, но и този свят е Божи, освен ако не изповядваш гностицизъм) и като такава се съобразява с природните закони, според които Юлианският календар е много по-неточен от Григорианския/Новоюлианския. Не мога да разбера какви са ви доводите на вас срещу него, освен малоумните обвинения в Либерализъм, Протестантство, Икуменизъм и други подобни. Още повече какво му е "църковното" на Юлианския календар, след като някои от месеците в него са кръстени на езически божества? Пак повтарям, Църквата е приела Юлианския календар поради географски и хронологически причини, целта на този календар (както и на всеки друг светски календар) е да бъде в помощ на населението, да не дава големи грешки и да не се нуждае от постоянна промяна. Защо след като Григорианският календар е по-точен, използва се във всички страни по света, не желаете да го признаете? Защото папата е еретик и няма право да разбира от астрономия ли? Или по някаква друга причина? Моля за конкретен отговор, който не е оплетен в идиотски обвинения в еретизъм.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » вт авг 27, 2013 10:27 pm

Достатъчен при това. Макар, че по темата са написани и други книги, също толкова добри.
kipiberbatov
Потребител

Мнениеот kipiberbatov » вт авг 27, 2013 10:44 pm

Върни се в “дебати: стар и нов календар”