За новия календар

една от основните "линии на разлома" в днешното Православие
Потребителски аватар
Next
Потребител

Re: За новия календар

Мнениеот Next » вт авг 27, 2013 11:03 pm

Отговора се крие в Канони, Апостолски правила и пр., които Земната Църква спазва като завет от Небесната. Или на тези, които са полагали основите не е говорил Св. Дух?!

Без тях и Вселенските Събори сме като протестанти, които правят това, което им говори падналото човешко същество... А то на всеки нашепва според страстите и пристрастията.
kipiberbatov
Потребител

Мнениеот kipiberbatov » вт авг 27, 2013 11:18 pm

Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » ср авг 28, 2013 9:15 am

ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » ср авг 28, 2013 11:02 am

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » ср авг 28, 2013 1:05 pm

Доказано Божии чудеса стават по Светите земи и сега, но по стар стил...
Като на празника Преображение на планината Тавор да речем. До колкото знам всяка година.

Вие си комбинирайте думички както ви харесва, за мен е важно по-горното.

Има Апостолско правило кога да се празнува Пасха Христова и съответно празниците, свързани с нея... Т.е. само Юлианския календар може да отговори на тия заложени няколко критерия за нашата Пасха. Това икуменистите и отстъпниците още не са прегазили, но виждам времената са напреднали.
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » ср авг 28, 2013 1:39 pm

Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » ср авг 28, 2013 4:22 pm

ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » ср авг 28, 2013 5:51 pm

[quote="Next"]Доказано Божии чудеса стават по Светите земи и сега, но по стар стил...
Като на празника Преображение на планината Тавор да речем. До колкото знам всяка година.

Вие си комбинирайте думички както ви харесва, за мен е важно по-горното.....[/quote]

Гледай сега господин Next, прав си само за израза "до колкото знам" .
Божии чудеса стават и сега навсякъде по света .. .дори и сега. Но за да се видят, трябва очи за различаване да има човек. Защото Бог ги прави пред когото си иска.
За така наречените Божии чудеса, не трябва нито стар , нито нов стил. Те чудесата стават, когато си искат по Божие Позволение. За Божиите чудеса не им трябва нашия земен календар, защото Бог си има Разум - сиреч Разумно Същество е и прави каквото си иска, когато си иска и както си иска.
И за Пасхата Христова ... си има много точни правила.

Не ме мешете с другаря Леви, но в случая май е прав.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » ср авг 28, 2013 6:23 pm

Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » ср авг 28, 2013 8:02 pm

Зограф, уважавам мненията ви, Иисус наистина не е празнувал своето Рождение, но и мъчениците на църквата не са го празнували, например св.Георги Победоносец не го е празнувал, просто защото не е имало такъв празник, което обаче не значи че не е с Бога в царството му сега.
По-важно е друго, апостолите, и апостолските мъже по кой ли календар са празнували, как ли е бил организиран църковният им живот без "юлианския" календар?

п.п.Простете че се намесвам в спора ви с кипи, трябва да знаете че той е момче, може би сега е на около 15г, не съм сигурен за точната възраст защото не съм го виждал отдавна.
В случая обаче ще кажа Месецослова не е на 2000г, а много по-нов :)
..................................................................

Некст, абе тъпчо, толкова си глупавичък, това което цитираш като правила въобще не засега календарите :)
Има само една забрана, която казва да не се празнува заедно със старозаветните, никъде няма нещо което да посочва кой начин на времеизчисляване да да ползва!

Факт е че църквата НИКОГА не е казвала кой календар да се ползва, тя използва този, който се употребява в държавата.
Всякакви инсинуации за това , че уж някой канон казват какво да се ползва като календар са безпочвени, и на тях се ловят само наивници.
Последна промяна от Eleazar_Levi на ср авг 28, 2013 8:59 pm, променено общо 1 път.
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » ср авг 28, 2013 8:18 pm

Eleazar, не разбирам какво искате да кажете, с това, че християните не се различавали от другите по нрави. На български тази дума може да е малко подвеждаща.

Думата преведена нрави е ἔθεσι - което означава обичаи, навици, а не характер, нрав.
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » ср авг 28, 2013 8:26 pm

Ами, казвам че повечето християни, за които говори уважавания Прокимен винаги са били такива, каквито са и сега.
Единиците различни оставят следа, но повечето са хора, които често са топло-хладни, това се опитах да кажа.
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » ср авг 28, 2013 9:13 pm

Разбирам намека Ви Елеазар и ще отговоря съответно с намек: А св. Йоан Рилски колко често се е причестявал, като имаме в противовес практиката от апостолските времена всеки ден да се приемат Светите Тайни. Вие препоръчвате и в много области практика, която хиляди святи мъже без да я спазват са сега при Бога както и св. Георги. А про по, а неговият празник по какви съображения не желаете да празнувате на датата, както тя би била по новому??? Какви са "високите богословски доводи" по отношение на това много показателно несъответствие с... не, не е че той не е празнувал Рождество Христово, а сега ние го празнуваме. Та така можем да се замеряме до безкрайност с доводи, когато искаме да разпънем истината, а тя е една - ХРИСТОС, КОЙТО КАЗВА: АЗСЪМ ИСТИНАТА ПЪТЯ И ЖИВОТА. АЗ НЕ ЖЕЛАЯ ПОВЕЧЕ ДА УЧАСТВАМ В ПОВТОРНОТО РАЗПЪВАНЕ НА ХРИСТОС, КОЕТО СЕ ИЗВЪРШВА ОТ НЕОБРЯЗАНИ ПО СЪРЦЕ И ДУХ, КОИТО АКО ДО СЕГА НЕ СА ПОВЯРВАЛИ, ЧЕ ТРЯБВА ДА СЕ СЛЕДВА БЕЗУСЛОВНО ВЪВ ВСИЧКО ЦЪРКВАТА ХРИСТОВА НЯМА НИКОГА ДА ГО НАПРАВЯТ.
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » чет авг 29, 2013 8:41 am

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » чет авг 29, 2013 10:11 pm

Върни се в “дебати: стар и нов календар”