Старият календар противоречи на православния канон

една от основните "линии на разлома" в днешното Православие
Eleazar_Levi
Потребител

Re: Старият календар противоречи на православния канон

Мнениеот Eleazar_Levi » нед сеп 15, 2013 6:31 pm

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » нед сеп 15, 2013 6:38 pm

Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » нед сеп 15, 2013 7:47 pm

Некст, некст, личи си че ти е беден кръговзора :) като казвам водещи в православния свят, имам предвид точно такива, хора както от Русия, така и от USA.
Няма смисъл да те открехвам, няма да разбереш.

Толкова ниска топка няма смисъл да се опитвам да коментирам, ако мислиш че като си научил думата "Типикон" много си направил - грешиш.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » нед сеп 15, 2013 9:17 pm

Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » пон сеп 16, 2013 8:44 am

Личи си че разбираш, якооо си личи, щом до Уставите опря.. :)
Как само си личи как си наясно, браво некст, за пореден път доказа че материята за изчислянията ти е ясна :)
Тази година четох точно материал на служаещ по старият стил, който материал показва колко неточни са изчисленията , да кажем за тази година :)

Не че нещо, ама ми е любопитно, по кой Устав са били по време на съборите, на вселенските събори?
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пон сеп 16, 2013 9:31 am

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пон сеп 16, 2013 10:27 am

Аз ли не разбирам, календарците ли хабер си нямат, но не съм чувал Пасхата, която ние наричаме Велик четвъртък, да се е изчислявала по календар. Тя се изчислява по пролетното равноденствие, което е астрономически факт и не зависи от човешките календари. Все едно да твърдим, че изгревът на слънчето зависи от точността на часовниците ни. След настъпване на равноденствието Възкресението се изчислява като се прибавят или вадят определен брой дни, според други събития, без никой да го е грижа за календара. Това означава, че ако Църквата върне Юлианския календар, а ползваме астрономически точния сегашен, ще изпадне в грешка изчислявайки Великден не по настъпване на равноденствието, както е било винаги, а по случайно избран ден, който на всеки 150-200 години ще се отдалечава с още един ден от равноденствието и в един момент ще трябва да честваме Великден и Рождество на 25 декември.

Никога не се е спорило, че източните църкви са използвали египетския календар и при тях Рождество е било началото на януари. Затова в ІV век се приема общо решение да е на 25 декември, според използвания в Рим календар. Именно този факт обезмисля пустословията на еретиците-евангелисти, които твърдят, че Рождество е празникът на богът Слънце, който се чествал на 25 декември. Инфорчацията а това всеки може да си намери като проследи историята на първите християнски празници.

БПЦ сменя честването на календарните празници, тези на установена дата, с което се присъединява към Вселенската патриаршия, в противовес на Руската, Сръбската, Румънската и т.н. патриаршии в социалистически страни. Само човек напълно скаран с разума, може да твърди, че това е станало под давлението на СССР и българските комунисти. Някак си ми се губят образите на Тодор Живков и Пеко Таков, които заедно с фенерски попове замерят с камъни съветското посолство.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пон сеп 16, 2013 11:01 am

Кабрал, не ми е известно да се изчисляват нещата по Велики Четвъртък. Има таблици коя година и кой ден се пада Пасха Христова. Отпосле всички празници си идват сами...
А за Пасха Христова както казах си има правила за смятане.

Ако някой знае нещо конкретно - моля факти и цифри. Аз съм съставял служби, а не календари.
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » пон сеп 16, 2013 11:24 am

Ти си съставял служби...добреее :)
Некстчо, гълъбче, щом толкова се хващаш за "Типика", кажи де по време на съборите кой типик е бил в употреба?

Колкото до изчисляването на Пасха, Некст, личи си колко босичък си, нищо лично, ама винаги е смешно когато дилетанти се мъчат да говорят по сложни теми.

"Някак си ми се губят образите на Тодор Живков и Пеко Таков, които заедно с фенерски попове замерят с камъни съветското посолство".
Честно , това е много точно казано, и съвсем ясно показва колко грешат тези дето казват, че смяната е станала под комунистическо влияние.
Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Мнениеот m.muladzhikova » пон сеп 16, 2013 1:08 pm

Тук горе-долу сносно е обяснено за начина на изчисление на датите на православният Великден и съвпадането му в определени години с католическия.

/ В момента не ми е подръка подходящата литература, за да направя точен цитат /
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » пон сеп 16, 2013 1:29 pm

Това е принципа на изчисление, с тази особенност че не става винаги само с принципи :)
ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » пон сеп 16, 2013 4:07 pm

С риск каноничните всезнайковци да ме анатемосат, ще дам една друга гледна точка (моя) за определяне на Великден.

Ако заинтересованите се заинтересуват .. пролетното равноденствие не е на 21 Март. Сега поне има високо технологични часовници и те ще ви "кажат" , че равноденствието е около 17-18 Март. Като добавим 7 дни ( завъртания на планетата за отдание на празника ) после гледайте кога е пълнолунието и добавете една седмица за страстната неделя.
Последна промяна от ivanb63 на пон сеп 16, 2013 4:13 pm, променено общо 1 път.
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » пон сеп 16, 2013 4:10 pm

Ако си вникнал в темата, ако случайно е 17-18, то още по-зле :)
ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » пон сеп 16, 2013 4:22 pm

Равен ден 12 часа на равна нощ 12 часа .... може да се засече вече доста точно. Има достатъчно технически измервателни уреди. Май "целта" е, плоскостта на Екватора да застане на една линия с линията на планетарната орбита. Вероятно тогава става нещо с геомагнитните силови линии... За да се уравновеси промяната им трябва около 7 завъртания на планетата или ... около 25 Март... Благовещение. Чак след това се гледа пълнолунието и после е лесно .... .

Така знам... така съм го изследвал за себе си ... и май до сега не съм бъркал.

А хората по коя таблица ще изчисляват дните ... по юлианската или григорианската или някаква друга ... тяхна си работа...
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » пон сеп 16, 2013 4:38 pm

Иван, няма общо с магнитните силови линии :) Песах е пролетен празник, Християнският Великден не трябва да се смесва по смисъл с празника за Изхода от Египет, това е по канон.
А кога да се падне Великден е въпрос, който се съобрязява с настъпването на пролета и новата луна :)
В това е разковничето, а не в магнитното поле :)

Върни се в “дебати: стар и нов календар”