Старият календар противоречи на православния канон

една от основните "линии на разлома" в днешното Православие
Eleazar_Levi
Потребител

Re: Старият календар противоречи на православния канон

Мнениеот Eleazar_Levi » пет фев 01, 2013 3:53 pm

Вижда се драги че не сте достатъчно запознат, това е условен принцип, защото това не е мярка.
Денят, и ноща, във северните ширини са по 6 месеца, и думите във Битие, които служат за определяне на еврейския календар са неприложими там.
йезекиил
Потребител

Мнениеот йезекиил » пет фев 01, 2013 4:35 pm

Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » пет фев 01, 2013 4:47 pm

Опита на богословието на Сатаната с което той се опита да изкуши Христа, вие евреите сте го усвоили перфектно, само че дали това многоумие ще ви послужи за спасение или за погибел ? Вярно бе, как не се сетих, че всички евреи живеят на северните ширини и хич не върви да празнуват съботния ден веднъж на три години, че и повече. Ама и аз съм един глупак от евреин чакам истината за Христовата Църква да чуя! Е чухте братя и сестри, че от както Папата си измисли нов календар, ама никога и никъде той не е осъден от Православни Патриарси, всичко на тази тема са клевети написани от лошите зилоти. Те са унищожили Похвалните Слова по темата, ама да не забравяме, че евреите платиха и за това - 1 април да стане ден на лъжата, че уж Христос не е възкръснал.
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » пет фев 01, 2013 5:13 pm

prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » пет фев 01, 2013 6:19 pm

Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » пет фев 01, 2013 8:14 pm

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пет фев 01, 2013 9:49 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пет фев 01, 2013 10:20 pm

Не е морално да се разкрива нечие ІР, освен на властите, при необходимост. Така че не очаквайте това от администраторите и модераторите във форума. Ако се тръгне по тая наклонена плоскост да се разкрива ІР-то на всеки, който не ни харесва, докъде ще стигнем?

И не знам какво ви става на всичките с тоя календар? Забравихте Бога заради календара, богохулството преглъщате, календара прецеждате. Отвори човек форума и какво вълнува православните? Кой бил еретик, кой имал благодат, кой немал, кой бил масон. Ама в смъртния си час колко от вас ще имат мир и увереност, че сте с Бога? Щото тогава няма да има значение кой бил имал или немал благодат, а вие дали я имате.
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » пет фев 01, 2013 11:47 pm

За мен лично този въпрос отдавна е заел мястото, което подобава. Не смятам, че конкретно календара ще спаси или погуби някого. За мен той е едно от множеството дребни неща, които не са свързани с догматическата ни вероизповед и поради това никога няма да нарека някой еретик понеже е привърженик на новия стил. Също дълбоко погрешно е твърдението на Прокимен, че видите ли, щом еди кой си е одобрявал в определен момент от живота си било то икуменизъм, било нов стил или сергиянстващ епископ, или като мен който с чиста съвест не само зографисва новостилни храмове, но е вземал и благословение, то върху такъв грешник Дух Светий няма право да слиза. Не Прокимен, Дух Светий не може да бъде ограничаван от Вашите критерии за праведност, защото говорейки за Дух Светий, Христос казва: "Вятърът духа, дето иска, и гласа му чуваш, но не знаеш, отде иде и накъде отива" /Иоан 3,8/ И ако Вие говорите за еклесиология, аз ще Ви отговоря, че Ви куца пневматологията и поради тази причина не можете да различите вярната от невярната еклесиология. Огромните километрични фермани от ситно изписани "съображения" с които защитавате тезата си е много далеч от Евангелските наставления " думите ви да бъдат да, да и не, не. Нека всички смирено сведем глава пред Светия Дух и приемем за основа на вярата си думите на Апостола: "Всичко това го произвежда един и същият Дух, като разпределя всекиму поотделно, както си иска" /1Кор.12,11/ Да, Господ Дух Светий разпределя всеки му поотделно както си иска, а не както ние смятаме, че трябва да бъде. А за онези, които искат слънцето да грее само за праведици е писано: "ами ти...кой си , та спориш с Бога"? / Рим. 9, 20/
Това е последния ми пост на тази тема, всичко каквото е трябвало да кажа вече съм го казал някога някъде.
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » съб фев 02, 2013 1:39 am

prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » съб фев 02, 2013 3:25 am

prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » съб фев 02, 2013 3:25 am

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » съб фев 02, 2013 9:34 am

Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » съб фев 02, 2013 9:55 am

Ти си голям майта бе, все по-големи бисери ръсиш.
Човека явно ти кажа че пише като обикновен посетител на сайта, той никога не се е криел, но и няма нужда да тръби кой е.
Важно е че пише искренно, и отстоява позицията си със аргументи за разлика от вас "старостилци".
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » съб фев 02, 2013 12:30 pm

Зографе, радвам се да прочета твоето трезво мнение, след като се пообърках сериозно в цялата пукотевица. Честно казано разбрах едно от предишните ти мнения в смисъл, че всички новостилци са еретици или нещо такова. Е, радвам се, че съм разбрала погрешно!

Иначе цялото това вманиачаване в календара издава болна духовност - независимо от "стила". Наскоро един тип ме обяви за старостилка само защото съм ви признавала за християни. За него, великия новостилен богослов, вие сте... езичници. От страна на старостилците се наблюдава същата талибанщина, просто да се чудиш да се смееш ли да плачеш ли. А то си е за плач, защото св. ап. Павел казва на такива: "Тачите дни, месеци, времена и години. Боя се за вас, да не би напразно да съм се трудил помежду ви." (Гал.4:10-11).

Когато един човек не е повярвал в Бога с цялото си сърце, душа и ум, той неизменно ще си въздигне религиозни идоли. Ако не е календар, ще е нещо друго. И ако не се усети овреме да строши идола, той рано или късно ще падне върху него и ще го смаже.

Върни се в “дебати: стар и нов календар”