Старият календар противоречи на православния канон

една от основните "линии на разлома" в днешното Православие
small axe
Потребител

Re: Старият календар противоречи на православния канон

Мнениеот small axe » пет сеп 13, 2013 10:53 pm

Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » съб сеп 14, 2013 1:12 am

Уважаеми Жоро, мисля, че си съгласен, че на въпросното място /Дан. 7, 25/се говори за Антихриста, който ще замисли да отмени у тях кои са те - Църквата Христова и нейните членове, времената за богослужение в Църквата и законите каноните, Правилата приети на Вселенските и Поместни Събори. Готов съм да изслушам и други доводи и предположения.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » съб сеп 14, 2013 11:33 am

Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » съб сеп 14, 2013 3:37 pm

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » съб сеп 14, 2013 4:09 pm

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » съб сеп 14, 2013 4:46 pm

Не ми е ясно, защо се смята, че под времена и закони са визирани, календари и Божиите закони? Това не е казано ясно, поне аз не го чета никъде.

Но в Даниил втора глава е написано:
"Тогава Даниил, като благослови небесния Бог, проговори.
Даниил рече: Да бъде благословено името Божие От века и до века; Защото мъдростта и силата са Негови.
Той изменява времената и годините; Сваля царе и поставя царе; Той е, който дава мъдрост на мъдрите И знание на разумните.
Той открива дълбоките и скрити неща; Той познава онова, което е в тъмнината; И светлината обитава с Него. "

Този идещ самозван месия, ще иска да бъде бог и да бъде почитан като бог. Какво точно ще измени от времената и от кои закони? Може ли Божият закон да бъде променен? Незнам. Според мен могат да бъдат променени човешките закони и вярващите да бъдат предадени в ръката на този антихрист, законно! Такъв е и контекста който чета, че светиите ще бъдат предадени в ръката му за време, времена и половин време. В какви времена живеем днес? Във 21 век, времето на хуманизма, време в което вече ужким не се преследват инакомислещите и горени на клади, както в средновековието. Дали тези времена могат да се променят? Някой казват не, но ние знаем, че вярващите отново ще бъдат преследвани и то законно!
Да не говорим, че най- голямата и подла измама - Теорията на еволюцията, направи именно това в умовете на подрастващите и на всички въобще, опитва подмолно да промени именно времената, като лъже и слага милиарди години на мястото на истината и така "премахва" логичната връзка с Бог и сътворението, оставяйки всичко на нейният си бог- Сляпата случайност и безкрайните милиарди години..

Дали това е така, или пък става дума за нещо друго, всеки може да разсъждава, това са си мои разсъждения и не претендирам да са нещо повече от такива. В крайна сметка е писано, че разумните няма да се измамят и ще разберат, а неразумните /тези които имат благоволение в неправдата/ нищо няма да разберат. Както е писано някъде в старият завет- мъдрият предвижда злото и се укрива, а неразумният върви напред и страда..
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » съб сеп 14, 2013 6:58 pm

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » съб сеп 14, 2013 7:06 pm

Адвентистите просто са дадени вероятно, само като пример, не за друго, така ми се вижда.

Аз искрено се чудя на тези с този тн. нов календар. Аз не виждам да е съществен този въпрос, но определено смятам, че ако има дебат между нов, или стар календар, определно, трябва да се придържат, там тези които го тачат, за се придържат към СТАРИЯТ! Ако е от значение въобще, то именно той, старият ще е от значение. Все пак е стар, откъде накъде да се осъвременява?! Няма смисъл, хората са си свикнали да си карат по стария, и изведнъж нов, че и настояват и се дърлят. Затова ли е въведен нов, за дърлене? По - добре тогава старият..
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » съб сеп 14, 2013 7:30 pm

Поздравления Смол, много ми хареса написаното от теб, а на въпроса ти дали е в състояние да отмени положените от Бога времена и закони, разбира се, че не може и за това е казано, че той само "ЩЕ ЗАМИСЛИ" и сигурно ще намери мнозина, които ще се заблудят от "доводите" му и ще отстъпят от истината. За това е казано, че "не всеки който Ми казва: Господи Господи! ще влезе в царството небесно" /Мат. 7, 21/ Не случайно св. ап. Павел ни предупреждава, че идването на Антихриста "не ще настъпи, докле ПЪРВОМ НЕ ДОЙДЕ ОТСТЪПЛЕНИЕТО"/2 Сол.2, 3/ Нека всички запечатаве в ума и сърцата си този най-важен белег - ОТСТЪПЛЕНИЕТО. В потвърждение ще припомня написаното до Тимотея: " А Духът ясно говори, че в последните времена НЯКОИ ЩЕ ОТСТЪПЯТ ОТ ВЯРАТА" /1Тим. 4, 1, сравни и 2Тим. 3, 1/ С болка на сърцето виждам как всичко това се сбъдва все по-ясно и че се сбъдват думите на св. ап.Иуда : " помнете думите, които апостолите на Господа нашего Иисуса Христа предрекоха; те ви говореха, че в ПОСЛЕДНО ВРЕМЕ ЩЕ СЕ ЯВЯТ....ЧОВЕЦИ, КОИТО СЕ ЛЪЧАТ ОТ ЕДИНСТВОТО НА ВЯРАТА, ТЕ СА ДУШЕВНИ И НЯМАТ ДУХ." /Иуд. 1, 17-19/
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » съб сеп 14, 2013 7:31 pm

Зограф, ти си един от най-близките ми хора в този форум, но искам да знаеш че аз не споря с теб, и не виждам да има някакъв личен проблем между нас, винаги ще те уважавам, защото си достоен човек.
Споря с учението, и култа на старостилието, моля те доктриналните дискусии да не бъдат причина да мислиш че ще престана да уважавам хора попаднали в лапите на това зловредно влияние.
Каквото и да мислиш, за мен ти винаги ще си приятел и брат, брат който може да се е подлъгал, но все пак си остава брат в Христа.
Нищо лично няма когато споря със старостилната вяра, не споря с добрия човек в лицето на Зограф, искам да го знаеш!

..................................................................................
Та факт е че култа на адвентистите от седмия ден използват точно същия стих(Данаил 7гл. 25стих) за да казат че Антихриста ще се опита да промени празнуването на съботата.

п.п. Колкото до поста, всеки един постен период е късно съдаден, няма нито един канон за това колко поста в годината трябва да има, и кога да са те, по-специално петровият може да бъде когато и да е, нищо сакрално няма в реда и броя на четирите постни периоди.
Четирите големи поста, тяхната продължителност, и кога да са те не са регламентирани с нито един канон.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » нед сеп 15, 2013 2:07 pm

Последна промяна от Next на нед сеп 15, 2013 2:19 pm, променено общо 1 път.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » нед сеп 15, 2013 2:19 pm

Всички тези неща са хубави, но не разбрах как по Юрианския календар ще честваме Великден и свързаните с него празници? Не за друго, а Великден се изчислява по пролетното равноденствие, а то вече не съвпада в денят през който е бил в древността.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » нед сеп 15, 2013 2:23 pm

Не ми е известно Сръбската, Руската, Йерусалимската и доста други църкви да смятат по древни календари. Ако им видиш календарите - на тях има и фазите на луната. Сегашните фази!

Канона е казал правилата. Сядаш и смяташ нещата за годината в която си..., по-точно за нещата, които ще се случат астрономически в следващата.

П.п. По юлианския нашата Пасха винаги е след юдейската. По грегорианския - или преди, или по време или след... Така, нашите изчисления са верни. Иначе нямаше как да се случи винаги през времето 1-вото условие.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » нед сеп 15, 2013 3:09 pm

И какво общо има тук календарът? Напр. как нашият Великден съвпада с руския, а не с католическия? Разлики е имало още в древността и е много, ама много глупаво да поставяме Бог в зависимост от календара. Напр. изпочните църкви ползвали египетския, а западните Юлианския. затова и тук честваме празниците по-късно от западните църкви, което обезмисля еретическите (евангелистки) твърдения, че 25 декември било ден на бога на Слънцето, защото източните църкви чествали Рождеството на 7 януари.

Истинската причина са налудните твърдения, че БПЦ приела новото летоброене заради комунистите. Интересно защо то е различно от останалите комунистически страни и съвпада с това в капиталистическите православни държави.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » нед сеп 15, 2013 6:00 pm

Върни се в “дебати: стар и нов календар”