НОВОСТИЛНИЯТ РАЗКОЛ

една от основните "линии на разлома" в днешното Православие
prokimen
Потребител

НОВОСТИЛНИЯТ РАЗКОЛ

Мнениеот prokimen » ср авг 13, 2008 12:58 pm

Силно съм впечатлен и приятно изненадан от статията в портала " на свещеник Божидар Главев.

Както споделих в оставения коментар под самата статия, отдавна не бях чел богословски грамотен материал в светлината и духа на светоотеческото мислене. Болшинството съвременни дипломирани богослови насаждат своите модернистични виждания и искат да се наложат като най-нови "учители на Църквата", но пренебрегвайки или извръщавайки светоотеческия дух. От друга страна, изкарващите хляба си с "богословско" писане и поучения, демонстрират многословие без никакво съдържание на душеполезност.

Приятно съм изненадан да открия, че родното богословие има личности като неизвестния ми отец Божидар и мога само да съжалявам, че не съм чел други негови творби, които несъмнено ще възпълнят вопиющия дефицит на сериозно богословие в България.

Намирам статията за същинска перла в съвременната ни богословска мисловност.

Относно календара и кой е реалният разколник в тази трагична църковна история е казано изящно от автора. Бих искал да спра вниманието на един сериозен проблем в Православието.

Имам усещането, че съвременните православни губят или изпразват църковната действителност от живителността на Светото Православие.

Ако в България привържениците и спасяващите се по юлиянския календар превъзхождат новостилците по своята духовна грамотност и ревност за душеспасение, то нещата са коренно различни сред западните привърженици на стария стил.

Не искам да критикувам календарните стилове, а самите православни, които превръщат евхаристийния живот в своеобразни КЛУБНИ събрания.

Точно така възприемам евхаристийния живот в някои западни руски старостилни енории - като национален КЛУБ.

Твърде малко са православните християни, които мислят за своето душеспасение. Почти никой не спазва каноничната дисциплина.

Изключителна рядкост са постещите православни християни на Запад. Все по-малко впечатлява съгласуваността на личния живот с каноничното право на Св. Православие.

Не са никак рядкост невместимите в православното канонично право "брачни" или по-скоро плътски съжителства.

Църквата Христова започва да превива гръб все по-ниско и по-ниско пред богатите номинални християни и демонстрира все по-ярко пренебрежение към по-бедните свои членове. Това е реалност във всички юрисдикции и календарни привързаности.

Бих се радвал да прочета съжденията на отец Божидар по обезсоляващото се православно християнство, което се отдалечава от евангелските принципи на живот и светлината му започва да мъждука все по-слабо и по-слабо.
dshakin
Потребител

Мнениеот dshakin » пет сеп 05, 2008 11:05 pm

Последна промяна от dshakin на пет сеп 05, 2008 11:41 pm, променено общо 1 път.
whoami
Потребител

Мнениеот whoami » пет сеп 05, 2008 11:40 pm

Последна промяна от whoami на вт окт 28, 2008 10:24 am, променено общо 1 път.
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » съб сеп 06, 2008 2:29 am

whoami
Потребител

Открийте разликите

Мнениеот whoami » пон сеп 15, 2008 7:01 pm

Последна промяна от whoami на вт окт 28, 2008 8:01 am, променено общо 1 път.
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » вт сеп 16, 2008 8:13 am

Наистина герба изглежда, че змеят е най-голямото нещо, "свещенното животно", на централно място с върховенството на папската ....... шапка и някъде отгоре е скрито едно мъъничко кръстче, което дори не се вижда при пръв поглед и от двете страни също "вградени" две кръстчета, все едно трябва да бъдат камуфлажно скрити. :?

На иконата със свети Геогри как убива змея има още две фигурки - едната на коня, другата долу. Предпорагам, че са небесни помощници на светията, но някой да знае нещо повече за тях? :roll:
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » чет сеп 18, 2008 10:22 am

Разчистих темата (вж. правила т. 8 и 13)
sandi
Потребител

Мнениеот sandi » чет сеп 18, 2008 11:11 am

.

Да се върнем на темата, а !?

Така както се развива темата излиза косвено, че и Светите братя са разколници щото дръзнали да създадат нова азбука за Богослужение.

Но използвайки доводите на Черноризец Храбър от :'<Други пък казват: "Защо са славянските книги? Тях нито бог ги е създал, нито ангелите, нито пък са изначални като еврейските, римските и гръцките, които са още отначало и са приети от бога."> .

И размислите МУ по тях:<''На това какво да кажем или що да речем на такива безумци? Но нека да им отговорим, както сме се научили от светите книги, че всичко поред идва от Бога, а не от другиго. Бог не е създал най-напред нито еврейския, нито елинския език, а сирийския, на който е говорил Адам, и от Адама до потопа, и от потопа, докато бог раздели езиците при стълпотворението, както пише: "Размесени бяха езиците.">
Да си зададем въпроса: Бог ли е създал Юлианския календар !? Изначален ли е за всички човеци !? Примерно на Иудеите !
А ако някой постави довода, че само ''еди кога си'' стават чудесата, аз го питам : Ние в самите чудеса ли вярваме или в Живия Бог !? И кой от Светите мъже критикува тъй наречения "Новоюлиански" календар !? Аз поне знам, че се критикува Григирианския заради разминаването на Християнската и юдейската пасхи !

А относно постоянните препратки към становищата на отци от РПЦ, толкова ли сте сигурни, че те пазят най-правилно Истините на Светото Православие !?

Та, айде да помислим върху това !!!

.
whoami
Потребител

Re: НОВОСТИЛНИЯТ РАЗКОЛ

Мнениеот whoami » съб апр 04, 2009 7:24 pm

Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » съб апр 04, 2009 9:33 pm

whoami
Потребител

Мнениеот whoami » съб апр 04, 2009 10:29 pm

whoami
Потребител

Мнениеот whoami » съб апр 04, 2009 11:03 pm

През 1274 г. византийският император Михаил Палеолог се съгласил на уния с Рим. Целта на т. нар. Лионска уния била да получи от Запад помощ срещу арабите. През 1278 г. той издал указ унията да се въвежда чрез всички насилствени мерки. Светогорските монаси изпратили послание до императора, в което твърдо отстоявали невъзможността да приемат унията. Освен това те го молили да държи онова учение, което е приел от св. отци.

Във Византия и Св. Гора дошли папски пратеници, за да проверят прилагането на Лионската уния. Някои манастири ги приели от страх, но други не, и затова пострадали. В това число бил и българският Зографски манастир.

Тези, които се нахвърлили срещу манастира, били скитащи рицари-кръстоносци. Игуменът Тома накарал по-малодушните да се скрият някъде по планинските пещери. А той с 21 монаси и 4 миряни се заключили в манастирската кула.

Кръстоносците подпалили кулата от всички страни. Затворените вътре 26 защитници на Православието загинали сред пламъците. Това се случило на 10 октомври 1284 г. Не са известни имената на четиримата миряни. Известни са само имената на монасите: Тома, Варсануфий, Кирил, Михей, Симон, Иларион, Яков, Иов, Киприян, Сава, Яков, Мартиниан, Козма, Сергий, Мина, Йоасаф, Йоаникий, Павел, Антоний, Евтимий, Дометиан и Партений. От всички само монах Партений не загинал в пламъците, а паднал от кулата. Той живял още 30 дни и така имал възможност да разкаже всичко на завърналите се по-късно в манастира братя.

През 1873 г., за да не рухне кулата, монасите я съборили сами, като издигнали на нейно място паметник. Осветили го на 10 октомври.

Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » нед апр 05, 2009 12:24 am

kassie
Потребител

Мнениеот kassie » нед апр 05, 2009 12:51 am

Само че съботата е направена за човека, а не човек за съботата.
Старостилците (старокалендарците) превръщат календара в спасително въже, каквото той не е и не може да бъде.
И го налагат, както и останалите си порядки, с неумолимо насилие.
Но насилие твърде различно от насилственото грабене на царството небесно.

Whoami, години наред съм се занимавала с тези въпроси.
Има старостилци, страшно красиви с вярата и добродетелта си.
Но в ученията им и в целия им мироглед има и нещо задушаващо, разболяващо, нередно... поне аз така съм го усещала винаги...
Колкото и да съм се опитвала да сравнявам ревността им с Павловата ревност, не се е получавало...
Всеки сам си избира пътя, но като на брат ти казвам: внимавай. :oops:
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » нед апр 05, 2009 1:26 am

Върни се в “дебати: стар и нов календар”